MARSJANIN MERCANO  reż. Juan Antín, Argentyna 2002, 72’

Nagroda Specjalna Jury na MFF w Annecy 2002
Nagroda Publiczności na MFF Sitges  2002

      
Marsjanin Mercano to 72-minutowa argentyńska kreskówka. Dowcipna, brutalna i inteligentna. Typ: beavisibuttheadopodobna – nawet zaczyna się od pewnego włamania dokonanego przez dwóch kretynów. Potem na ekran wbiega Mercano – mały, w żółtym kubraku, z zieloną głową – i już nie schodzi aż do końca. Mówi zabawnie, myśli zabawnie. Generalnie jest zabawny. Utkwił na Ziemi i teraz próbuje się wydostać. Niestety dostaje się w łapy megakorporacji. Już dawno w kinie nie spędziłem tak przyjemnie czasu. Cała sala, choć był późny niedzielny wieczór, płakała non stop ze śmiechu. Galopada trafnych i niegłupich dowcipów z apogeum w musicalowej końcówce.
                                                            Łukasz Figielski - Stopklatka

SERCE JEZUSA  reż. Marcos Loayza, Boliwia 2003, 88’

Nagroda Specjalna Jury na MFF w Bogocie 2004

Jesus, stary urzędnik ministerialny ma w pracy zawał serca. W szpitalu, przez pomyłkę, zostaje wzięty za innego pacjenta, który niemal natychmiast umiera. Rodzina i znajomi Jesusa dowiadują się o „jego” śmierci, a kiedy próbują wyjaśnić sytuację, biurokraci nie przyjmują pomyłki do wiadomości, co powoduje cały szereg tragikomicznych konsekwencji. Jesus musi za wszelką cenę „wrócić do żywych”.

PODRÓŻ NAD MORZE reż. Guillermo Casanova, Urugwaj 2003, 78’

Podróż nad morze jest dowodem na to jak mądre i wzruszające widzów na całym świecie może być kino w najprostszej postaci. Kilku przyjaciół z mieściny w urugwajskim interiorze postanawia wyruszyć po raz pierwszy w życiu nad brzeg morza. Ich podróż staje się pretekstem do zaprezentowania specyficznej mentalności mieszkańców jednego z najbardziej prowincjonalnych, ale i najszczęśliwszych krajów świata. Dla wielu widzów zaskakujący będzie obraz Urugwaju daleki od świata pokazanego w filmie Whisky, choć zarazem swojski.

PAPIEROWY GOŁĄB reż. Fabrizio Aguilar, Peru 2003, 90’

Nagroda dla Fabrizio Aguilara na MFF w Bogocie 2004
Najlepszy film na MFF w Santa Fe 2005

Wśród śnieżnych szczytów andyjskich trwa konflikt, którego świadkami, a często także uczestnikami, są dzieci z indiańskich rodzin. Ojciec Juana został zabity przez partyzantów ze Świetlistego Szlaku, a on sam trafia do ich obozu szkoleniowego wysoko w górach. Pomimo, że udaje mu się uciec i wrócić do rodzinnej wioski, nie jest w stanie podjąć normalnego życia. Społeczność odnosi się do niego nieufnie i wkrótce chłopak trafia na wiele lat do więzienia. Ten piękny i poruszający film oparty jest niestety na wydarzeniach autentycznych.
ŻOŁNIERZE SPOD SALAMINY - reż. David Trueba, Hiszpania 2003, 112’
 
Książka Javiera Cercasa, największa sensacja wydawnicza ostatnich lat w Hiszpanii, zrewolucjonizowała opinie na temat najważniejszego wydarzenia w XX-wiecznej historii Hiszpanii – Wojny domowej. Film za pomocą materiałów dokumentalnych oraz fabulartych opowiada o prawdziwym wydarzeniu z okresu wojny domowej w Hiszpanii: pisarz i założyciel Falangi, Rafael Sánchez Mazas, prowadzony na rozstrzelanie wraz z pięćdziesiątką więźniów, zdołał uciec przez las. Jeden z poszukujących go żołnierzy pozwolił mu uciec. Po latach pisarka usiłuje poskładać elementy układanki, pełnej sprzeczności i enigmatycznych postaci. W tych poszukiwaniach, oprócz prawdy, usiłuje odnaleźć samą siebie.