KLEJNOT WOLNEGO SUMIENIA – reż. Grzegorz Królikiewicz, Polska 1981 (prem. 1983)

Film Grzegorza Królikiewicza jest swoistym hołdem dla słynnej ustawy z 1573 roku metaforycznie nazwanej Klejnotem Wolnego Sumienia, zapewniającej tolerancję religijną w ówczesnej Polsce. Akcja filmu zaczyna się w momencie, kiedy kalwin Sieniawski próbuje uniemożliwić chrzest najmłodszego potomka katolickiej rodziny Bieleckich. Jego zaciekłość doprowadza do śmierci dziecka pod końskimi kopytami. Jan Bielecki, chrzestny zmarłego, rusza ze skargą do króla Zygmunta Augusta. Niestety, przybywa na dwór w dniu zgonu monarchy. Wkrótce następuje koronacja przybyłego z Francji Henryka Walezego. Tymczasem w Krakowie dochodzi do pogromu innowierców. Na tle tych wydarzeń rozgrywa się okrutny i krwawy finał konfliktu między rodzinami Sieniawskich i Bieleckich.

 
NA WYLOT – reż. Grzegorz Królikiewicz, Polska 1972, 70’  
 
Psychologiczna rekonstrukcja zbrodni popełnionej w latach trzydziestych przez zagubione w ówczesnej rzeczywistości społecznej małżeństwo. Maliszowie poznali się w pijackiej melinie. On nie może znaleźć żadnej pracy. Nędza i poniżenie doprowadza ich do zbrodni. Mordują troje ludzi, starych i bezbronnych. Stają przed sądem otoczeni powszechną nienawiścią. Napiętnowani starają się jednak walczyć o życie nie swoje, lecz on jej, a ona jego.

 WIECZNE PRETENSJE – reż. Grzegorz Królikiewicz, Polska 1974, 70’
 
Franek, cwaniak i oszust, zaprzyjaźnia się z Rysiem, inspektorem, który przeprowadza kontrolę zakładów mięsnych i zostaje jego pomocnikiem. Rysio wykrywa nadużycia w rzeźni. Zabiera Franka na zjazd absolwentów liceum. Franek jest osobą, która mimo swych trzydziestu dwu lat nie może sobie znaleźć miejsca w życiu, niczego nie osiągnął, co więcej - nie wie nadal, co z sobą począć. Jest osobą głęboko nieszczęśliwą.

TAŃCZĄCY JASTRZĄB – reż. Grzegorz Królikiewicz, Polska 1977, 98’

Próba syntezy przemian społeczno - kulturowych w Polsce Ludowej, pokazana przez pryzmat historii życia chłopskiego syna, który dzięki uporowi oraz niesłychanej sile woli pokonał bariery klasowe i pokoleniowe, przypłacając to jednak szczęściem własnym i swoich najbliższych. Droga Michała Topornego, chłopskiego syna, który zdobywa wykształcenie, zajmuje coraz wyższe stanowiska, lecz odrywa się od swego środowiska.

FORT XIII – reż. Grzegorz Królikiewicz, Polska 1983, 98’

Kapitan i porucznik armii rosyjskiej zostają podczas I wojny światowej zasypani w podziemiach twierdzy przemyskiej. Woda ze studni oraz duże zapasy żywności i świec pozwalają im przeżyć. Kapitan traci jednak zmysły i popełnia samobójstwo. Porucznik godzi się ze swoim losem, prowadzi pamiętnik, szukając wsparcia w rozmyślaniach i modlitwie. Po ośmiu latach odnajdują go robotnicy rozbierający podziemia fortu.