LUGER reż. Theo van Gogh, Holandia 1982  (85')
w.: Jan Cocheret, Theo van Gogh, Laurien Hildering, Thom Hoffman, Willem Klein

Pierwszy pełnometrażowy film Theo van Gogha. Niskobudżetowa produkcja należąca do gatunku "czarnego filmu" (charakterystycznego dla amerykańskiego kina lat 40-tych), ze znakomitymi rolami znanych aktorów holenderskich. W filmie uderza dość specyficzne poczucie humoru, przeznaczone tylko dla widzów o mocnych nerwach.

 

BLIND DATE reż. Theo van Gogh, Holandia’1996  (86')

w.: Renée Fokker, Peer Mascini, Roeland Fernhout, Wouter Brave, Jan Jaspers, Boris Bergshoeff, Lizet Hupkes


Dutch Golden Calf Awards'1996: najlepszy aktor [P. Mascini], najlepsza aktorka [R. Fokker], najlepszy reżyser
 
Dramat pokazujący skomplikowane relacje damsko - męskie, poprzez zapis kilku spotkań mężczyzny w średnim wieku i pozostającej w żałobie po śmierci córki kobiety. Akcja rozgrywa się w pomieszczeniach amsterdamskiego hotelu Hilton, gdzie oboje szukają ukojenia w alkoholu.

BABY BLUE reż. Theo van Gogh, Holandia/Anglia 2001  (119')

Susan Vidler, Oliver Cotton, Roeland Fernhout, Nienke Römer, Renée Fokker, Najib Amhali, Jack Wouterse, Eric van Sauers, Maarten Wansink

Kolejny "czarny film" w dorobku Theo van Gogha. Jego akcja rozgrywa się w parne i długie letnie dni na eleganckich przedmieściach i opowiada o romansie, do którego dochodzi między znudzoną żoną dobrze sytuowanego fotografa a młodym, dynamicznym agentem ubezpieczeniowym. Aby zdobyć pieniądze z polisy ubezpieczeniowej fingują śmierć kobiety. Niestety, plan się komplikuje.

 

COOL! reż. Theo van Gogh, Holandia 2004  (89')

w.: Fouad Mourigh, Farhane El Hamchaoui, Jones Kruijne, Remco Alberts, Julien de Roover, Katja Schuurman, Johnny de Mol, Steve Hooi, Thijs Römer

Dutch Golden Calf Awards'2004: najlepszy reżyser;  nagroda za najlepszą reżyserię na MFF w Filadelfii'2005

Ostry i nie pozbawiony ironii komentarz do problemu szerzącej się wśród młodych mieszkańców Europy przemocy i agresji oraz trudnej sytuacji młodych muzułmanów w holenderskich miastach. Film opowiada historię pięciu przyjaciół, którzy swe nudne, szare życie wypełniają drobnymi kradzieżami. Pewnego dnia szef lokalnej mafii i jego dziewczyna namawiają ich do udziału w poważnym napadzie na bank. Akcja kończy się jednak klapą i młodzi zostają złapani. Ku swojemu zaskoczeniu nie zostają jednak osadzeni w więzieniu, a mają odsłużyć półtora roku w eksperymentalnej szkole Glen Mills.

 

06/05 - THE SIXTH OF MAY reż. Theo van Gogh, Holandia 2004  (117')

w.: Thijs Romer, Tara Elders, Cahit Ölmez, Jack Wouterse, Johnny de Mol, Caro Lenssen, Georgina Verbaan

Dutch Golden Calf Award'2004: najlepszy aktor (T. Romer), najlepszy montaż

 

Inspiracją dla filmu było morderstwo popełnione na prawicowym holenderskim polityku Pimie Fortuynie przez działacza radykalnej organizacji ochrony zwierząt. Van Gogh przedstawia swoją wersję tego wydarzenia, z której wynika, że Fortuyn mógł zginąć z rąk holenderskiego wywiadu. Van Gogh został zamordowany w kilka miesięcy po prezentacji tego filmu. Film został oparty o książkę "Szósty maja" autorstwa Tomasa Rossa.