9. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu,

8-17 sierpnia 2008

SŁOWO OD REKTORA

Miło mi poinformować bywalców i sympatyków LAF, że - decyzją kapituły Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu otrzymała Nagrodę Filmową '2008 w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe”. Poza płynącą stąd satysfakcją, wyróżnienie to utwierdza nas w przekonaniu, że dokonaliśmy słusznego wyboru instalując przed ośmiu laty Akademię właśnie w Zwierzyńcu. Wybór miejsca zadecydował zresztą przynajmniej w połowie o sukcesie całego przedsięwzięcia. To miasteczko ma niesamowity urok, przyjazny klimat, magiczną aurę. Dodać do tego należy niezwykłą przychylność władz i mieszkańców Zwierzyńca wobec corocznego zlotu zastępów kinomanów, którzy na dziesięć sierpniowych dni biorą tę miejscowość w filmowe władanie. Kłaniam im się z tego miejsca nisko: gospodarzom za otwartość, życzliwość i współpracę, a lafowiczom za wytworzenie pozytywnej atmosfery. Niech im to będzie poczytane za wkład własny w przyznanie LAF tego trofeum.  

Tymczasem trwają przygotowania do kolejnej, 9. edycji Letniej Akademii Filmowej (8 – 17.08.2008). Cykl „Cygańskie wersety” dedykujemy pamięci najbardziej znanej romskiej poetki – Papuszy, której stulecie urodzin przypada w tym roku. Od poezji przejdziemy do cygańskich motywów w kinie światowym.

Hasło drugiego cyklu - „Najgorsze filmy świata” - może wydawać się obrazoburcze w stosunku do dotychczasowej tradycji LAF, promującej konsekwentnie filmy o wysokich walorach artystycznych. Ale to pozorny paradoks. Chcemy zwrócić uwagę na filmy, których autorzy, nie bacząc na niedostatki swego filmowego warsztatu i talentu, z godną podziwu determinacją kręcą obrazy dla samej radości ich tworzenia. Lekceważeni przez krytyków, wyśmiewani przez widzów, po latach odkrywani na nowo przez jednych i drugich, i awansowani do kanonu dzieł twórców kultowych. Za symbol takiej pokrętnej kariery może z pewnością uchodzić Ed Wood.

Ponadto w Zwierzyńcu przedstawimy retrospektywy autorskie, panoramę wybranych kinematografii, repliki zaprzyjaźnionych z LAF festiwali, „Moje kino” w ujęciu jednego z wybitnych pisarzy, zaprosimy na nocne pokazy w dwustuletnim browarze, koncerty i spektakle. Bliższe informacje o poszczególnych punktach programu będziemy sukcesywnie ujawniać na stronie internetowej.

Rektor

Letniej Akademii Filmowej

Piotr Kotowski