Cykl "Cygańskie wersety" to jedno z wielu wydarzeń specjalnych tegorocznej edycji Letniej Akademii Filmowej. Dedykujemy go pamięci najbardziej znanej romskiej poetki - Papuszy, której stulecie urodzin przypada właśnie w tym roku. Od poezji przejdziemy do cygańskich motywów w kinie światowym oddającym jednocześnie filmowy hołd kulturze cygańskiej, która za nic ma sobie granice państw i próbuje znaleźć swoje miejsce wśród kultur innych narodów.

Jednym z głównych punktów programu będzie prezentacja twórczości Tony'ego Gatlifa, algierskiego reżysera, scenarzysty, epizodycznego aktora i kompozytora. Jego filmy są hołdem oddawanym cygańskiej kulturze i muzyce, zaś głównymi bohaterami są Cyganie, odmieńcy oraz ich wędrówka po świecie

Jego prawdziwe imię i nazwisko to Michel Dohmani, urodził się 10 września 1948 roku w Algierze. Jako nastolatek na fali uchodźców na początku lat 60-tych wyemigrował do Francji, gdzie ukończył szkołę aktorską i początkowo występował na scenie. Wtedy napisał swój pierwszy scenariusz, La Rage Au Poing, oparty na wspomnieniach z domów poprawczych. W 1975 wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy obraz pt. La Tete en ruine, który jednak nigdy nie doczekał się premiery we Francji. Dopiero dzięki filmowi Les Princes nakręconym w 1983 roku Tony Gatlif został zauważony i doceniony przez krytykę.

Podczas Letniej Akademii Filmowej będziemy mogli zobaczyć jedne z jego najlepszych obrazów, m.in. Latcho Drom. Podczas pracy nad tym filmem reżyser przez rok podążał historycznymi i etnicznymi tropami Cyganów. Film zebrał bardzo dobre recenzje na festiwalu w Cannes, gdzie pokazywano go w ramach przeglądu Un Certain Regard. Kolejnym filmem będzie Mondo - historia osieroconego dziesięcioletniego dziecka, które pewnego dnia ląduje w Nicei. Film powstał pod wpływem spotkania z pisarzem Jean-Marie G. Le Clezio. A ponadto w Zwierzyńcu pokażemy Gadjo Dilo, filmprzedstawiający portret młodego mężczyzny, który w poszukiwaniu tajemniczej pieśniarki przybywa do cygańskiej wioski w Rumunii, a także powstały trzy lata później, w 2000 roku, Vengo będący hołdem folkowi Andaluzji, językowi Caló i kulturze Gianos przedstawionym w obrazie dwóch konkurujących ze sobą andaluzyjskich rodzin. Przedostatni film, Exils, to pełna szaleństwa i muzyki kronika podróży z Paryża przez Francję i Hiszpanię do Algierii. Z kolei najnowszy obraz Gatlifa z 2006 roku, pt. Transylwania to film, w którym bohaterom na każdym kroku towarzyszy piękna, tradycyjna muzyka. Główną bohaterką jest Włoszka Zingarina, która przybywa do Transylwanii w poszukiwaniu swojego ukochanego.

Pokazy filmowe to jednak tylko część swoistego festiwalu cygańskiego. Oprócz nich odbędą się ciekawe koncerty, spotkania z romskimi artystami i intelektualistami, wystawy, a także zostanie zorganizowany obóz cygański a w nim: prezentacje kuchni cygańskiej i tańców. Planujemy także ustawienie wozu cygańskiego zamienionego w mikro-kino.

 

DWIE GITARY reż. Piotr Smoleński, Polska 2006 (27 min)

Dokument prezentujący portret słynnego romskiego wykonawcy muzyki cygańskiej. Witt Michaj Burano opowiada o najważniejszych rzeczach w życiu Cyganów: o miłości do ludzi i natury, ale przede wszystkim do muzyki i tańca, bez której Romowie nie mogą żyć.

ROMANCA reż. Jaromil Jireš, Czechosłowacja 1965 (107 min)

Młody hydraulik spotyka piękną Cygankę, która po spędzonej wspólnie nocy, nie znika nad ranem, ale zaczyna planować ich przyszłość. Chłopak - początkowo przestraszony – po pewnym czasie zaczyna dostrzegać pozytywną stronę tej sytuacji, czując się dojrzałym mężczyzną.

ROMANI KRIS – CYGAŃSKIE PRAWO (Romani kris - Cigánytörvény) reż. Bence Gyöngyössy, scen. Bence Gyöngyössy, András Nagy, zdj. Sas Tamás, Niemcy/Węgry/Bułgaria 1997 (93 min)

w.: Djoko Rosic (Lovér), Mihály Szabados ( Tamáska), Silvia Pincu ( Ilka ),  Diliana Dimitrova (Kukunda), Violetta Koleva ( Sarolta), János Derzsi ( János), Sami Osman ( Joszo), Umer Dzemailji (Rostás), Piroska Molnár ( Máli), Bertalan Bagó (Kerekes Lajos), Dorka Gryllus (Rostás Juli), Géza Kaszás (inspector), János Puporka (Kolompár), Ádám Szamkó  (Golyvá

Nagroda główna na MFF w Montrealu’ 1997

Historia Cygana próbującego uporządkować swoje życie przed zbliżającą się nieuchronnie śmiercią. Zdaje sobie sprawę, że ma wobec świata do spłacenia dwa długi: po pierwsze – odnaleźć swoją odrzuconą córkę, po drugie – uzyskać odkupienie po zabójstwie urzędnika zwiastującego zalanie cygańskiej wioski. Lovér wędruje więc po świecie z niemądrym Tamáską, aby odkupić swe grzechy i pogodzić się z samym sobą.

 


 

CARMEN reż. Francesco Rosi, scen. Tonino Guerra, Francesco Rosi, zdj. Pasqualino De Santis, muz. Georges Bizet, Francja/Włochy 1984 (149 min)

w.: Plácido Domingo (Don Jose), Julia Migenes (Carmen), Ruggero Raimondi (Escamillo), Faith Esham (Micaela)

Cezar 1985 za najlepszy dźwięk (Bernard Leroux, Dominique Hennequin, Harald Maury, Hugues Darmois)

Ekranizacja jednej z najpopularniejszych oper świata z Placido Domingo i Julią Migenes-Johnson w rolach głównych. Jej akcja rozgrywa się w skąpanej w słońcu egzotycznej Sewilli. Namiętna Cyganka o imieniu Carmen podbija serce zasadniczego kaprala Don Josego, który wyrzeka się dla niej armii, rodziny i dobrego imienia. Kiedy inny adorator - przystojny torreador Escamillo - zdobywa względy Carmen, Don Josego przepełnia zazdrość, która dramatycznie zaważy na losach całej trójki. Ani żołnierz, ani torreador nie mają rezygnować ze starań o ukochaną Carmen, dochodzi więc do starcia wielkich namiętności.