Sample Image

PARTYTURY RAFAŁA ROZMUSA

Ukończył PWSzM I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie skrzypiec, absolwent (z wyróżnieniem) Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS. Komponować zaczął jeszcze jako dziecko, tworząc prostą muzykę elektroniczną. Później jego zainteresowania poszerzyły się o jazz i muzykę rozrywkową. Komponowaniem muzyki klasycznej zajmuje się od 1988r. W 2001 r. powstał cykl muzyki filmowej do nienakręconych filmów. Dwa lata później skomponował muzykę do sztuki teatralnej Ja, Orfeusz, wystawionej w Teatrze Miejskim w Gdyni. Nowe doświadczenie to pisanie partytur na orkiestrę kameralną do filmów niemych, prezentowanych w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w Warszawie oraz na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. To dzięki nim trafił do największego na świecie amerykańskiego portalu filmowego www.imdb.com, w kategorii kompozytor filmowy.

Po odkryciu w Zwierzyńcu otrzymał propozycję napisania muzyki do telewizyjnego serialu Tajemnice Watykanu. Z Placu św. Piotra był już tylko krok do skomponowania ścieżki dźwiękowej do pierwszego filmu kinowego Tryptyku rzymskiego (2006) w reżyserii Marka Luzara (na motywach poematu Jana Pawła II). Od ubiegłego roku zajmuje się opracowaniem muzycznym do serii klasycznych polskich filmów z okresu kina niemego, jakie Filmoteka Narodowa zamierza wypuścić na DVD. Publiczne prawykonanie do pierwszego z nich (Mogiła Nieznanego Żołnierza) usłyszymy w tym roku w Zwierzyńcu.

Podczas tegorocznej LAF będzie miał także swoją prapremierę monodram Witolda Kopcia Trzy rozmowy z panem Herbertem - z muzyką autorstwa tegoż kompozytora.

MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA reż. Ryszard Ordyński, scen. Seweryn Romin, Ryszard Ordyński,  zdj. Antoni Wawrzyniak, Polska 1927

OSTATNI ROZKAZ (The Last Command) reż. Josef von Sternberg, scen. Lajos Biró, John F. Goodrich, zdj. Bert Glennon, USA 1928 (88 min)