SCENA OTWARTA
JAME ROMA
Zespół "Jame Roma" - co po polsku znaczy "My Cyganie" działa od 2007 roku przy spółdzielni socjalnej "Jame Roma" w Olsztynie. Zespół wykonuje tradycyjne piosenki i tańce polskich Romów, m.in. Bergitka Roma oraz Cyganów bałkańskich i rosyjskich. W grupie występuje 14 osób. Do tej pory zespół dał się pozneć słuchaczom w Krakowie (m.in W Piwnicy pod Baranami,Teatrze "Łaźnia Nowa i na Wawelu), w Warszawie oraz w Olsztynie. Repertuar zespołu opiera się o tradycyjne pieśni, melodie i tańce Cyganów z różnych stron świata, w całości wykonywany jest na żywo.
Romowie kochają muzykę, taniec i śpiew i często ze sobą współpracują podczas występów. Z tej przyczyny zespół Jame Roma składa się oprócz siedmiorga muzyków, tancerek także z... wróżki. Na co dzień muzycy zespołu występują w innych grupach grających muzykę cygańską m.in. "Hitano", "Parni Ludziorni" i in.. Występowali na wielu festiwalach cygańskich, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Romów w Ciechocinku. Dyrektorem zespołu jest Maciej Kamiński.
DUET CZYLI TRIO
ANDRZEJ GONDEK - ANDRZEJ FIL
Andrzej Gondek
Student Akademii Muzycznej w Katowicach (wydział jazzu i muzyki rozrywkowej). Uczestnik licznych wydarzeń muzycznych środowisk Wrocławia i Katowic.
Wyróżniający się Młody Talent na wydziale gitary w katowickiej AM, chętnie zapraszany do wielu muzycznych projektów wymagających wszechstronnego i twórczego gitarzysty.
Pochodzi ze Zwierzyńca
Andrzej Fil
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie.
Współpracował z czołowymi artystami polskiej muzyki rozrywkowej grając w big bandach Wiesława Pieregorólki. Jako gitarzysta, grał w wielu przeróżnych stylistycznie grupach muzycznych - blues, rock, fusion, jazz, latin"Współpracuje z big bandami" Big Band Zamość oraz Swing Band. Grał też w składzie Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego. Sporadycznie występował jako gitarzysta klasyczny solo i w zespołach kameralnych.Osobny epizod to praca w Orkiestrze Teatralnej, gdzie mógł wykorzystać swoją wszechstronność grając musicale. Od ponad dwudziestu lat jest nauczycielem gitary w PSM I i II st. w Zamościu.
Pochodzi z Zamościa.
Duet Gitarowy
Istnieje od roku. Jest okazją do mobilizacji dla obu stron oraz do podtrzymania dosyć długiej znajomości obu Andrzejów. Celem jest dobra muzyka grana w miłej atmosferze klubów ? bez nacisku na popularność i show business. Muzyka oscyluje wokół stylistyki jazzowej, latin, fusion, smooth. Z duetem współpracuje wokalistka Magda Maryńczak. Cała trojka nagrała krótką demo-prezentację ? w planach jest praca nad zarejestrowaniem koncertu Live, który najlepiej zaprezentowałby tę formację.

PERKALABA - to nazwa niewielkiego, "odciętego od świata", miasteczka w Karpatach, gdzie jeszcze do lat 80-tych odsyłano na przymusowe "leczenie" i odosobnienie "pacjentów", z których wielu było tylko przeciwnikami systemu politycznego, niepokornymi artystami lub zwyczajnymi ludźmi próbującymi żyć według innych systemów wartości niż te, które wyznaczała władza komunistyczna. W tej zagubionej górskiej miejscowości przybysze ze "świata zewnętrznego" w harmonii z miejscowymi góralami huculskimi stworzyli unikalną społeczność, która stała się jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem socjologiczno-kulturowym obrosłym legendą na Ukrainie.
PERKALABA - nazywa się też zespół z miasta Iwano-Frankowsk (ok. 120 km od Lwowa). Muzyka grana przez ten zespół - to przede wszystkim mistrzostwo pastiszu łączącego wiele gatunków - folk, punk, rock, ska, reggae - w jeden tryskający energią i barwny muzyczny kolaż.
Muzyka PERKALABY opiera się na niesamowitej energii wykonawczej, przede wszystkim wokalnej, oraz na różnorodności brzmień wielu instrumentów (w tym etnicznych) używanych do jej wykreowania. Koncerty PERKALABY - to porywające ?muzyczne show-spektakle? , w których równie ważną rolę odgrywa ubiór i przekaz sceniczny występujących artystów. To szalony "muzyczny cyrk", który rozbawi każdą publiczność i nikogo nie pozostawi obojętnym.


FILMY DYPLOMOWE 2008
Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie
ul. Grochowska 83
04-186 Warszawa
BAL PRZEBIERAŃCÓW
reżyseria: Krzysztof Szot (12 min)
Baśniowa opowieść o młodych ludziach zagubionych w internetowym świecie portali społecznościowych.
CIENIE
reżyseria i zdjęcia: Piotr Chomczyk (7 min)
Surrealistyczna opowieść o braku komunikacji między dwojgiem młodych ludzi i tęsknocie bohaterki.
Q
reżyseria: Joanna Wilczewska (20 min)
Szajba, bluzgający co chwila gangster, oraz Kafar, jego fajtłapowaty towarzysz, wybierają się do urzędu skarbowego dogadać się w sprawie długu. Jadzia, naczelniczka urzędu, zniesmaczona niewybrednymi wulgaryzmami Szajby, rzuca na niego klątwę...
COŚ NA KSZTAŁT PTAKÓW
reżyseria: Antoni Radełko (13 min)
Historia dwóch kontrkulturowców: Krzysztofa Lewandowskiego ? muzyka, członka zespołu ?Osjan?, oraz Krzysztoffa Skaina May?a ? malarza, scenografa.
MISJONARZ
reżyseria: Anna Falkiewicz, zdjęcia: Alicja Halama, montaż: Wiktor Lech (6 min)
Refleksyjna historia dwojga ludzi: Paweł pragnie ustabilizować swoje życie, założyć rodzinę, ale takiej wizji nie podziela jego partnerka Karolina ? piękna, niezależna bizneswoman. Gdy pewnego dnia Paweł dowiaduje się o możliwości adopcji na odległość, wylatuje do Afryki i zakłada tam sierociniec.
POMIĘDZY
zdjęcia: Hamid Ibadullayev, montaż: Agnieszka Gierałtowska (19 min)
Umowne pomieszczenie zawieszone między czasem a przestrzenią staje się rodzajem poczekalni otwartej na przepływ filozoficznych sensów. Pokój ten jest miejscem przyciągającym jednostki o wyższym stanie świadomości, niezależnie od wieku i pozycji ? jednostki, które chcą tam być...
POZOSTAŁA TYLKO CISZA
zdjęcia: Piotr Suzin, montaż: Konrad Olech (9 min)
Rysownik przenika wyobraźnią w świat tworzonego przez siebie komiksu. Historia ta pozostawia na nim swoje piętno.
ŚWIAT MARII
montaż: Maciej Raczyński (10 min)
Maria zagubiła się w swoim życiu... Film przedstawia, w jaki sposób Maria radzi sobie z problemami.
ZA PŁOTEM
reżyseria: Aleksander Grzebalski, zdjęcia: Leszek Buzderewicz, montaż: Piotr Lidzki (14 min)
Historia oparta na faktach: opowieść o dziewczynie, która pracując w urzędzie skarbowym jednocześnie dorabiała w domu publicznym.
BLIŻEJ NIEBA
montaż: Barbara Matwiejczyk (4 min)
Opowieść o młodym twórcy teatralnym, który stworzył sztukę przedstawiającą jego stosunek do polskiej rzeczywistości i życia młodych ludzi na emigracji.
MY
zdjęcia: Maciej Uchmański (7 min)
Emigracja zarobkowa do Irlandii. Tęsknota matki za córką, która ciężko pracuje w irlandzkim pubie i nie ma czasu napisać listu do mamy...