ŚMIERĆ Z LUDZKĄ TWARZĄ  reż. Marcin Koszałka, scen. Marcin Koszałka, zdj. Marcin Koszałka, muz. Adrian Konarski, Krzysztof  Suchodolski, Polska 2006 (69 min)

Krematorium w Ostrawie. Pracujący tu ludzie o śmierci mówią bez większych emocji. Opowiadają o rodzajach trumien i urn, a także o procesie kremacji. Kamera rejestruje moment, w którym ciało zmarłego wprowadzane jest do pieca krematoryjnego, oraz moment przesypywania popiołu do urny oznaczonej odpowiednim numerem, kolejnym w wielkiej machinie śmierci. Okazuje się, że można się do niej po prostu przyzwyczaić...

Sample Image

 

ISTNIENIE reż. Marcin Koszałka, scen. Marcin Koszałka, zdj. Marcin Koszałka, Maciej Tomaszek, muz. Zygmunt Konieczny, Polska 2007 (69 min)
w.: Jerzy Nowak

Nagroda publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym' 2007

Znany polski aktor Jerzy Nowak postanawia przekazać po śmierci swoje ciało na cele badań naukowych.Film pokazuje proces podjęcia decyzji przez 84-letniego aktora.Równocześnie jest przejmującym portretem człowieka podsumowującego swoje życie. Bohater spotyka się z przyjaciółmi, odwiedza bliskie mu miejsca. Nowak poznaje również profesora kliniki, do której po śmierci trafi jego ciało. Film stawia najważniejsze pytania: o to, co znaczy dobrze przeżyte życie i co po nas zostanie po śmierci.

Sample Image
 
Sample Image

 

DO BÓLU reż. Marcin Koszałka,  scen. Marcin Koszałka, Polska (25 min)
 

Opowieść o 53-letnim samotnym lekarzu psychiatrii, który mieszka ze swoją nadopiekuńczą matką. Kiedy w jego życiu pojawia się inna kobieta, wybucha konflikt. Po wielu latach erotycznej abstynencji Ewa obudziła w nim na nowo mężczyznę, ale matka mężczyzny robi wszystko, by zrezygnował z uczucia. Syn odpowiada słowami św. Pawła: "Dzieci, szanujcie swoich rodziców, bądźcie im posłuszne. Rodzice, nie rozdrażniajcie swoich dzieci, żeby nie traciły ducha".