Krakowski Festiwal Filmowy

49. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

Najlepsze filmy 49.Krakowskiego Festiwalu Filmowego 

Pokaz 1 (102 min)

KONKURS PEŁNOMETRAŻOWYCH DOKUMENTÓW  

SIERGIEJ UZDROWICIEL (Sergei Verenseisauttaja)

scen. i reż.: Petteri Saario, Juha Taskinen

zdj.: Petteri Saario, Juha Taskinen

muz.: Perttu Hietanen

prod.: Finlandia 2008 (102 min)

Srebrny Róg na 49 KFF w Krakowie '2009

Siergiej jest dorastającym chłopcem mieszkającym w małej karelskiej wiosce. Codziennie towarzyszy swojemu ojcu Santeri, który przygotowuje go do życia pośród dziewiczych lasów południowo-zachodniej Rosji. Film pokazuje życie wioski Venehjärvi na przestrzeni lat 2003-2007. W tym czasie Siergiej uczy się prowadzić gospodarstwo, polować i konstruować łodzie. Uczestniczy w budowaniu i święceniu kościoła, poznaje lokalne tradycje i obrzędy.

 

Pokaz 2 (110 min)

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

PIZZA W AUSCHWITZ (Pizza In Auschwitz)

scen. i reż.: Moshe Zimerman

zdj.: Avi Kaner

muz.: ELLYOT

prod.: Izrael 2008 (52 min)

Złoty Smok na 49. KFF w Krakowie '2009

Danny Chanoch jako dziecko dokonał rzeczy niemożliwej - ocalał z zagłady pomimo pobytu w pięciu obozach koncentracyjnych. Po latach powraca wraz ze swymi dziećmi na Litwę i do Polski, by pokazać im miejsca, gdzie przeżył najpiękniejsze i najstraszliwsze dni. Niezwykła witalność głównego bohatera, okropne cierpienia i czarny humor czynią ten film wyjątkowym w swoim gatunku. Równie istotna, a dodatkowo kontrowersyjna, jest bezkompromisowość żydowskiego punktu widzenia, która dla polskiego widza będzie szczególnie wymagająca.

 

DZIESIĘĆ (Dix)

scen. i reż.: Fabrice Le Nezet, François Roisin, Jules Janaud (BIF)

zdj.: Reynald Capurro

muz.: AZËL

prod.: Francja/Wielka Brytania 2008 (7 min)

Srebrny Smok dla reżysera Najlepszego Filmu Animowanego na 49. KFF w Krakowie '2009

Główny bohater - Marc - cierpi na bardzo uciążliwą w codziennym życiu fobię. Porusza się mianowicie jedynie według ustalonego jeszcze w czasach dzieciństwa klucza. Licząc od jednego do dziesięciu, stąpa tylko po wybranych częściach chodnika, niezmiernie uważając, by nie przekroczyć linii, co - jego zdaniem - może skończyć się tragicznie. Mężczyzna decyduje się na rozpoczęcie terapii, która ma na celu pomóc mu w przezwyciężeniu odczuwanego od lat lęku.

 

MUSZĘ ODEJŚĆ (Leaving)

reż.: Richard Penfold, Samuel Hearn

scen.: Richard Penfold

zdj.: Richard Stewart

muz.: Dan Berridge

w.: Kierston Wareing (Helena), Johnny Harris (Jim), Joe Siffleet (Liam)

prod.: Wielka Brytania 2008 (21 min)

Srebrny Smok dla reżysera Najlepszego Filmu Fabularnego na 49. KFF w Krakowie '2009

Życie małżeńskie Helen to jedna wielka udręka. Jej mąż Jim przy każdej okazji leczy swoje kompleksy, dotkliwie ją bijąc. Kobieta ma świadomość, że dłużej nie może tego znosić, gdyż do prawdziwej tragedii brakuje naprawdę niewiele. Między jednym a drugim wściekłym atakiem próbuje znaleźć w sobie siłę, by odejść, a tym samym zakończyć chorą relację. Film zdobył kilka festiwalowych laurów, m.in. pierwszą nagrodę w ramach TCM

 

POSTE RESTANTE

scen. i reż.: Marcel Łoziński

zdj.: Jacek Petrycki

muz.: Wojciech Kilar

prod.: Polska 2008 (14 min)

Srebrny Smok dla reżysera Najlepszego Filmu Dokumentalnego na 49. KFF w Krakowie '2009

Piękny, harmonijny świat, nad którym rozbrzmiewa dźwięk kościelnych dzwonów, podszyty jest pustką.

Czegoś w nim brak. Sensu? Celu? Poczucia więzi? W dokumencie, który z pozoru przypomina film oświatowy o poczcie, pojawiają się listy bez adresu wysłane do osób, których nie ma. Obserwujemy ich drogę. Wśród nich jest list wykaligrafowany dziecinnym pismem: "Pan Bóg. Niebo". Listy trafiają do Wydziału Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach.

 

SZCZĘŚCIARZE (The Lucky Ones)

scen. i reż.: Tomasz Wolski

zdj.: Tomasz Wolski

prod.: Polska 2009 (26 min)

Film reprezentowany przez Krakowską Fundację Filmową

Autor ogranicza pole obserwacji do pomieszczeń nowohuckiego Urzędu Stanu Cywilnego w godzinach urzędowania, ściślej - do jego trzech pokoi (tak właśnie: ?"Trzy pokoje", brzmiał roboczy tytuł filmu). W jednym odbywa się rejestracja urodzeń, w drugim - zgonów, w trzecim - ślubów. Z obserwacji zachowań klientów każdego z trzech wydziałów, a także obsługujących ich urzędniczek, wyłania się wizerunek naszej codzienności, ale także - obraz losu.


 

POKAZ 3 ( łączny czas trwania 99 min)

KONKURS POLSKI


LASKA (A Chick)

scen. i reż.: Michał Socha

zdj.: Tomasz Wolski

muz.: MERITUM-SZCZ

prod.: Polska 2008 (5 min)

Srebrny Lajkonik dla reżysera Najlepszego Filmu Animowanego na 49. KFF w Krakowie' 2009

Utrzymana w purnonsensowej poetyce, efektowna, pełna surrealistycznego humoru damsko-męska historia - jak zapewnia twórca - "z życia wzięta". Najpierw drobiazgowe przygotowania: kąpiel, garderoba, makijaż... Wreszcie spotykają się. Kobieta i mężczyzna. Rozmawiają, sączą drinki, tańczą w rytm ognistej muzyki, kochają się. Gdy oszołomiony mężczyzna wychodzi z pokoju, czeka go niespodzianka. Zgubny jest jednak urok femme fatale...

 

ECHO (The Echo)

scen. i reż.: Magnus von Horn

zdj.: Małgorzata Szyłak

muz.: MERITUM-SZCZ

w.: Radomir Rospondek, Marek Kossakowski, Piotr Skiba, Ewa Suchanek, Dorota Segda, Mariusz Siudziński

prod.: Polska 2009 (14 min)

Film reprezentowany przez Krakowską Fundację Filmową

Srebrny Lajkonik dla reżysera Najlepszego Filmu Fabularnego na 49. KFF w Krakowie '2009

Dwóch nastolatków brutalnie morduje swoją koleżankę. W towarzystwie policyjnego psychologa krok po kroku odtwarzają minione zdarzenia. Stopniowo zaczynają uświadamiać sobie szkodliwość popełnionego czynu oraz jego konsekwencje. Jednakże skalę dokonanej przez siebie zbrodni odkryją dopiero podczas spotkania z rodzicami ofiary.

 

NAUCZANIE POCZĄTKOWE (Early Learning)

scen. i reż.: Marcin Bortkiewicz

zdj.: Wojciech Ostrowski

muz.: Marek Czerniewicz

prod.: Polska 2009 (37 min)

Wyróżnienie Jury Konkursu Polskiego na 49. KFF w Krakowie '2009

Punkt wyjścia tego filmu jest ściśle oświatowy, ale punkt dojścia - artystyczny. W Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego działa od pewnego czasu fokarium, stworzone tam dla zapobieżenia procesowi wyniszczania populacji fok w Morzu Bałtyckim. Zrealizowana pod opieką Jacka Bławuta dokumentalna relacja o podjęciu pracy w stacji przez studenta oceanografii przekształca się w uniwersalną opowieść o inicjacji, przyjaźni, o dojrzewaniu do odpowiedzialności.


 

TAM, GDZIE SŁOŃCE SIĘ NIE SPIESZY (Where the sun doesn't rush)

scen. i reż.: Matej Bobrik

zdj.: Artur Sienicki

muz.: Michał Marecki

prod.: Polska 2009 (18 min)

Nagroda im. Macieja Szumowskiego na 49. KFF w Krakowie '2009

Pełna czarnego humoru etiuda studenta łódzkiej szkoły filmowej. Dokumentalny portret słowackiej wsi - zamierającego świata, w którym główne ożywienie wprowadzają pogrzeby.

 

ŻYDOWSKIE MOTYWY

ŻYDOWSKIE MOTYWY

GUT SZABES WIETNAM

scen. i reż.: Ido & Yael Zand
zdj.: Ido Zand
muz.: Gil Nagel 
prod.:  Izrael 2008 (52 min)

Zderzenie kultur i radość poznawania stanowią istotę tego pogodnego dokumentu. Para młodych Żydów, jako emisariusze Chabad Lubawicz, z biletem w jedną stronę zostają wysłani do Wietnamu, aby utworzyć żydowską społeczność w tym komunistycznym kraju. 


I BĘDZIESZ MIŁOWAŁ

scen. i reż.: Chaim Elbaum
zdj.: Ran Aviad
muz.: Ofhir Libovitch
prod.: Izrael 2008 (28 min)

Najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Jerozolimie; Najlepszy film krótkometrażowy 10-go Festiwalu Filmów Żydowskich w Jerozolimie; Nagroda publiczności na 12-tym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Studenckich,

Tel Awiw Ohad, który bierze udział w "Hesder", specjalnym programie dla ortodoksyjnych żołnierzy Izraelskich Sił Zbrojnych, doświadcza głębokiego osamotnienia, skrywając przed innymi, że jest gejem. Kiedy zadzwonił do religijnego telefonu zaufania z prośbą o pomoc, usłyszał, że czterdzieści dni postu i skruchy wyplenią z niego homoseksualne skłonności. Ohad stosuje się do porady i po zaleconym okresie wstrzemięźliwości nabiera przekonania, że jest "wyleczony". Gdy chłopak Ohada, Nir, wraca z wojska, Ohad czuje, że nie może już dłużej unikać stawiania trudnych pytań dotyczących jego samego oraz jego relacji z Bogiem.

OCHOTNICY

reż.: Mooly Landesman
zdj.: Zlil Landesman
muz.: Eldad Gueta
prod.: Izrael 2008 (54 min)

Jest to opowieść o młodzieńczej niewinności i spotkaniu młodych ludzi z różnych kultur. To saga tocząca się po ścieżkach życia. Stawia szereg pytań o sens przybycia do obcego kraju, o przynależność, o tożsamość. W latach 60-tych Zbiorowe Komuny - kibuce, oferowały młodym ludziom z Europy Ziemię Obiecaną. Utopijny socjalizm, słońce, swobodny seks i alkohol. Wszystko to w zamian za jedynie trochę codziennej pracy. ?Kac? po tej imprezie dał o sobie znać lata później, gdy pojawiły się pierwsze pary. W Angelice, niemieckiej ochotniczce, córce byłego oficera Wermachtu i dziedziczce 1200-letniej dynastii, narasta konflikt. 

RADEGAST

reż.: Borys Lankosz
scen.: Andrzej Bart
zdj.: Borys Lankosz, Karolina Pająk, Aleksander Ostrogski
prod.: Polska 2008 (60 min)

W 1941 roku do przepełnionego już getta sprowadzono ponad 20 tysięcy Żydów z Europy Zachodniej. Po raz pierwszy w nowożytnym świecie zetknęły się społeczności, które dzieliły nie tylko dwa wieki rozwoju, lecz także emancypacja, która gruntownie przeobraziła życie Żydów na Zachodzie. Olbrzymia większość żydostwa polskiego każdą formę asymilacji uważała za odstępstwo. Żydzi niemieccy uważali trwanie w mistycyzmie chasydzkim, czy wyodrębnianie się z otaczającego społeczeństwa za ciemnotę i zacofanie. W Łodzi nastąpiło ich przymusowe spotkanie. 

SERCE AMOSA KLEINA

scen., oprac. graf., reż. i anim.: Michal and Uri Kranot
muz.: Uri Kranot
prod.: Izrael/Francja/Holandia/Dania 2008 (15 min)

Nagroda za najlepszy niezależny film animowany na Izraelskim Festiwalu Filmów Animowanych ASIFA' 2008
Najlepszy film animowany na festiwalu CanariasMediafest' 2008

Film ukazuje dzieje Amosa Kleina, od końca do początku, nawiązując do punktów zwrotnych w izraelskiej kulturze i historii. Postać Amosa Kleina, choć fikcyjna, stanowi archetyp osoby skorumpowanej przez władzę. Jako dziecko musi podporządkować się rygorom wojskowego drylu, dorastając traci swoje słabości, a wraz z nimi i współczujące serce. Działania i wybory podejmowane przez Amosa Kleina określają nie tylko jego charakter, ale też społeczeństwo, które go ukształtowało. Ten film jest alegorią utraty niewinności i umiejętności współodczuwania. 

TANIEC ROSENZWEIGA

scen. i reż.: Keren Hakak
zdj.: Ran Awiad
prod.: Izrael 2008 (15 min)

Awigdor jest stepującym tancerzem. W 1939 roku taniec uratował mu życie. Dziś ma 88 lat i mieszka w domu spokojnej starości. Gdy Awigdor tańczy na parkiecie swojego pokoju, śmieje się, dopóki starcza mu tchu i resztkami sił zmusza zmęczone stopy do wykonania jeszcze kilku kroków. Dla Awigdora taniec to nie hobby ani terapia. To jego sposób na życie. 

W DRODZE

reż.: Avida Livny
scen.: Avida Livny, Gidi Avivi, Dror Nahum
zdj.: Itzik Portal 
muz.: Ehud Banai, Yossi Elephant
prod.: Izrael 2008 (74 min)

Outsiderzy Ehud Banai i Yossi Elephant utworzyli zespół rockowy, którego pozostali członkowie (Jean-Jacques Goldberg, Gil Smetana i Noam Zide Halevy) nie znaleźli dla siebie miejsca w izraelskiej kulturze ani społeczeństwie. Banai zdecydował się nazwać kapelę "Uchodźcy". Ten zespół przedstawia bezgraniczne umiłowanie muzyki i profesjonalizm, przyjaźń i rywalizację, lecz przede wszystkim autentyczną, nowatorską izraelską muzykę rockową, która zgromadziła entuzjastyczną publiczność i dała początek najwspanialszym karierom izraelskiego rocka.

ETIUDA&ANIMA

OBJAZDOWA ETIUDA&ANIMA 2008

Pokaz I
FILMY NAGRODZONE I WYRÓŻNIONE W KONKURSIE ETIUDA
(117')

W konkursie wzięły udział 44 filmy wybrane przez komisję selekcyjną spośród 326.

Jury w składzie: Mohsen Makhmalbaf (Iran) - Przewodniczący, Janos Xantus (Węgry), Wojciech Szumowski (Polska), Andrzej Kołodyński (Polska) postanowiło nagrodzić filmy:


MÓJ OJCIEC ŚPI (Mein vater schläft)

reż.: Grzegorz Muskala

prod.: Niemcy 2007 (13 min)

Grand Prix "Złoty Dinozaur"
 

Jest lato. Losowo wybrane pół dnia z życia dziesięcioletniego Miki, który z rodziną w biedzie mieszka na wsi. Jego bardzo chory ojciec nie jest w stanie podołać wszystkim codziennym obowiązkom na gospodarstwie. Mika musi pomagać. Przeszkadza mu w tym jednak sześcioletnia siostra, która wciąż jeszcze cieszy się urokami beztroskiego dzieciństwa i uważa gospodarstwo za swój plac zabaw.


ZAMEK NA MORZU (Ein schloss im meer)

reż.: Barbel Pfander, Le Fresnoy

prod.: Francja 2008 (12 min 12 s)

"Srebrny Dinozaur"

Dziadek opowiada o zdjęciu zrobionym przed i w czasie wojny w Niemczech, Francji i Rosji.
 

POGAWĘDKA Z PIKO (Klepet s Piko)

reż.: Jernej Kastelec

prod.: Słowenia 2007 (25 min 50 s)

"Brązowy Dinozaur"
 

W życie znudzonych sobą małżonków wkracza nowoczesna technologia - Internet. Nawiązanie nowych znajomości staje się więc niezmiernie proste. Czy jednak dojdzie do zdrady?

 

HENIO IDZIEMY NA WIDZEW

reż.: Michał Jóźwiak,

prod.: Polska 2008 (29 min)

"Brązowy Dinozaur", Nagroda Jury Studenckiego
 

Niewidomy Marcin pracuje jako masażysta w klubie piłkarskim. Jednak zamiast chodzić na mecze razem z drużyną, woli ryzykować i regularnie wybiera się tam z kibicami. Pomimo tego, że sam jest niewidomy, zaczyna zabierać swojego niedowidzącego synka Henia.

 

AGAPE

reż.: Slobodan Maksimovic

prod.: Słowenia 2007 (19 min 32 s)

Honorowe Wyróżnienie

Młoda siostra zakonna zakochuje się w instalatorze sieci Internet. Czy porzuci własne powołanie i ucieknie z klasztoru?
 

III. PIĘTRO 14 (III. emelet 14)

reż.: Papp Barnabas

prod.: Węgry 2008 (2 min 6 s)

Honorowe Wyróżnienie

Jeżeli masz problem z karaluchami w domu to ten film odpowie na wszystkie Twoje pytania i lęki? 

 

PRL DE LUXE

reż.: Edyta Wróblewska

prod.: Polska 2008 (15 min)

Nagroda Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC, Nagroda publiczności

Mike z Krakowa organizuje wycieczki dla turystów z Zachodu podczas których przybliża im uroki życia w PRL-u. Wiezie ich zdezelowanym "ogórkiem" do Nowej Hurty. Razem odwiedzają relikty przeszłości. Czy ta wyprawa zostawi w turystach jakiś ślad?

 

Pokaz II
ZESTAW FILMÓW Z PWSFTViT ? LAUREATA NAGRODY SPECJALNEJ ? ZA NAJLEPSZY ZESTAW FILMÓW ZGŁOSZONY DO KONKURSU PRZEZ SZKOŁĘ
(95')

Nagroda Specjalna "Złoty Dinozaur" dla najlepszej szkoły filmowej - PWSFTViT za zwracający uwagę poziom realizacji i różnorodność tematów.

POŁOWA MNIE

reż.: Justyna Tafel

prod.: Polska 2007 (11 min)

Życie Azy stoi w miejscu. Od lat wraz z rodziną mieszka w obozie dla uchodźców oczekując na decyzję polskich władz. Czy żyjąc w zamknięciu, z dnia na dzień, ma szansę odzyska normalność, którą pamięta z Czeczenii.

 

KRUPKA 0,5

reż.: Michał Dawidowicz

prod.: Polska 2007 (18 min)

Bogdan Pilarski, muzykolog, literat, były poseł, mieszka obecnie we wsi w 500-letnim młynie. Pod jednym dachem mieszka z nim Stanisław Chmara wygnany ze swojej rodzinnej wsi. Razem studiują biblię. Codzienny trud w utrzymaniu podupadającego gospodarstwa determinuje ich specyficzne relacje.

 

BIBLIOTEKA

reż.: Grzegosz Jaroszuk

prod.: Polska 2007 (14 min)

Film o jednym samochodzie, kilku osobach i dwudziestu tysiącach książek.

 

UNIWERSALNA WIOSNA

reż.: Anna Karasińska

prod.: Polska 2007 (16 min 45 s)
 

Fabularna impresja ukazująca kilka momentów z życia przypadkowych ludzi. Miłość miesza się z bólem i codzienną nudą wypełniając życie mieszkańców miasta.


GÓRA

reż.: Bartłomiej Żmuda

prod.: Polska 2008 (7 min 20 s)

Bohaterem jest Grzegorz, młody ksiądz z Gdyni. Film jest próbą przyjrzenia się temu, co dla Grzegorza jest ważne.

 

FALSTART

reż.: Leiv Igor Devold

prod.: Polska 2007 (28 min)

To film o Witku, który po wyjściu z więzienia jedzie do Norwegii by odnaleźć swoją żonę i córkę.
 

Pokaz III
FILMY NAGRODZONE I WYRÓŻNIONE W KONKURSIE ANIMA
(100')

W konkursie wzięło udział 75 filmów wybranych z 534 zgłoszonych do selekcji.

Jury w składzie: Koji Yamamura (Japonia)- Przewodniczący, Suzanne Buchan (Anglia), Aleksandra Korejwo (Polska), Wioletta Sowa (Polska), Jerzy Kalina (Polska) postanowiło nagrodzić filmy:


KADROWANIE (Fensterbilder)

reż.: Bert Gottschalk

prod.: Niemcy 2007 (6 min)

Grand Prix Festiwalu - Złoty Jabberwocky

Pojedyncze klatki 8-milimetrowych filmów są porównane do okien w fasadach domów w dużym mieście. Kamera filmowa rejestruje 24 pojedyncze kadry na sekundę: Obrazy opowiadające historię. Ten materiał filmowy został zmontowany jak kolaż i połączony z muzyką Franza Schuberta.


MUTO

reż.: Blu

prod.: Włochy 2008 (7 min)

Srebrny Jabberwocky

Wieloznaczna, surrealistyczna animacja namalowana na miejskich murach w pomieszczeniach w Baden i na zewnątrz w Buenos Aires.


CZTERY (Štyri)

reż.: Ivana Šebestová

prod.: Słowacja 2007 (15 min)

Brązowy Jabberwocky

Akcja rozgrywa sie pewnego nostalgicznego dnia w 1937 roku. Mieszkańcy Wyspy włóczą się nad brzegiem morza w oczekiwaniu na koncert popularnej piosenkarki. Ta sceneria staje się miejscem akcji czterech historii - Hany, Evy, Lilith, a także piosenkarki Ariel. Każda z tych czterech kobiet bierze udział w tej samej tragedii. Cztery wersje, jedna po drugiej, widziane oczami czterech kobiet pokazują, że te cztery postacie łączy dużo więcej niż tylko przypadek.


WIEK KAMIENIA

reż.: Marta Skrocka

prod.: Polska 2007 (8 min)

Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej festiwalu
 

Spadająca kropla wody wyznacza zdarzeniom nowy bieg. W naturze ma miejsce nieustająca ewolucja ukazująca zwycięską moc życia, które wciąż się odradza i z tych samych materiałów tworzy nowe formy.


DOM Z MAŁYCH KOSTEK (La maison en petits cubes)

reż.: Kunio Kato

prod.: Japonia 2008 (12 min 4 s)

Dyplom honorowy

Ten dom wygląda jak "z klocków". Mieszkający w nim dziadek stale dobudowywał domy jeden na drugim w miarę jak podnosił się poziom wody. Jest to film o rodzinnych wspomnieniach.


WSZYSTKO PŁYNIE

reż.: Edyta Turczanik

prod.: Polska 2007 (8 s)

Dyplom honorowy

Ludzie..., ptaki..., drzewa...,światło...,dźwięk..., czas..., wszystko płynie...
Trzeba dostrzec piękno otaczającego świata ale i czas który przemija...
 

Pełna ekspresji warstwa wizualna filmu wraz z przejmujacą muzyką tworzą wyrafinowany i intensywny obraz filmowy, rzadkiej urody plastycznej impresję o ludzkim przemijaniu.

SEKWENS

reż.: Robert Sowa

prod.: Polska 2007 (8 min)

Dyplom honorowy
 

Sekwens - następstwo zdarzeń. Bohater opuszcza dom. Nie może jednak rozstać się ze wspomnieniem bliskiej utraconej osoby. Przywołuje wyimaginowane obrazy, próbując odtworzyć wspólne przeżycia. Poetyckie studium przeżywania samotności i rozstania.


STARY, STARY, BARDZO STARY CZŁOWIEK (The old, old, very old man)

reż.: Elizabeth Hobbs

prod.: Wielka Brytania 2007 (6 min 38 s)

Dyplom honorowy
 

W 1635 roku 152-letni Thomas Parr zostaje zabrany w podróż, by mógł zobaczyć króla Karola I. Monarcha nakazuje natychmiast uczcić wiek swojego sędziwego gościa. Ta decyzja ma jednak fatalne skutki.

 

PRZEŻYĆ ŻYCIE (Live life)

reż.: Jonathan Pasternak

prod.: Israel 2007 (5 min 30 s)

Nagroda Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC

Film o mnichu w czasie epidemii czarnej dżumy, który otoczony śmiercią szuka odkupienia. Na podstawie prawdziwych wydarzeń. 


MADAME TUTLI-PUTLI

reż.: Chris Lavis, Maciek Szczerbowski

prod.: Kanada 2007 (17 min 15 s)

Nagroda Publiczności i Jury Studenckiego

Madame Tutli-Putli, obarczona wszystkimi swoimi ziemskimi rzeczami oraz duchami przeszłości, wsiada do pociągu. Podróżuje sama, doświadczając zarówno dobroci jak i wrogości obcych. Kiedy słońce zbliża się ku zachodowi, kobieta odkrywa, że przeżywa tragiczną, metafizyczną przygodę. Zawieszona między rzeczywistością a snem Madame Tutli-Putli stawia czoła swoim demonom i popada w nastrój tajemnicy i napięcia.


ZATRUDNIENIE (El empleo)

reż.: Santiago 'Bou' Grasso

prod.: Argentyna 2008 (6 min 19 s)

Nagroda Publiczności

Pewien człowiek, zanurzony w systemie, w którym traktowanie ludzi jak przedmiotów jest zupełnie normalną rzeczą, jak co dzień udaje się do pracy.
 

Pokaz IV
PREZENTACJA IZRAELSKICH ANIMACJI Z BEZALEL ACADEMY OF ART & DESIGN JERUSALEM
(75')


Akademia Sztuk i Projektowania Bezalel w Jerozolimie (Bezalel Academy of Arts & Design Jerusalem) została założona w 1906 r. przez artystę Borisa Schatza i znana była wtedy jako Szkoła Sztuk i Rzemiosł Bezalel (Bezalel School of Arts and Crafts). Swoją nazwę otrzymała od Bezalela ben Uri - biblijnego projektanta i nadzorującego budowę arki w czasach Mojżesza. Szkoła znajduje się na górze Scopus w Jerozolimie i kształci rocznie około 1,500 studentów. Początkowo Akademia, znana ze swojego charakterystycznego stylu zwanego „szkołą Bezalel” (połączenie tradycji europejskiej, Bliskiego Wschodu, a także stylów  Perskiego i Syryjskiego), produkowała przedmioty sztuki dekoracyjnej w srebrze, skórze, drewnie, mosiądzu i tkaninie. W kolejnych latach Akademia wyspecjalizowała się również w takich dziedzinach jak projektowanie ceramiki, szkła, narzędzi, biżuterii, nauce sztuk pięknych, rzeźby, fotografii, ale także w projektowaniu przemysłowym, animacji, video art oraz komunikacji wizualnej.

Uważana jest za jedną z najbardziej prestiżowych szkół tego typu na świecie. Akademię Sztuk i Projektowania Bezalel ukończyło wielu wybitnych artystów, projektantów i architektów, takich jak Meir Gur Aryeh, Ze'ev Raban, Boris Schatz, Jacob Eisenberg, Jacob Steinhardt czy Hermann Struck. Celem nauczycieli animacji jest znalezienie pomostu pomiędzy dzisiejszym rozwojem technologicznym w dziedzinie cyfrowych mediów a odpowiednim poziomem artystycznym i zdolnościami twórczymi animatorów. Akademia kładzie duży nacisk na praktyczne przygotowanie studentów połączone z szeroką bazą intelektualną w dziedzinie sztuk i projektowania, historii, literatury, filozofii, socjologii, studiów kulturowych, ale kładzie również fundamenty, dotyczące myśli naukowej i technologicznej.

W zestawie znajdują się filmy wykonane różnymi technikami:

PLASTELINA:

NO TITTLE reż.: Ariel Belinco, 2004, (1 min 52 s)

NABI-HELLO CLASS A reż.: Yoni Braskin, Noam Abta, Yuval Markovitch, Noa Holtzer, 2002, (1 min 26 s)

NICOLAS reż.: Rivka Press, 2005, (1 min 15 s)

TOM reż.: Itay Frumin, 2004, (7 s)

WHITE reż.: Dvir Bravda, 2004, (1min 22 s)

LILY QUEEN reż.: Ofir Sason, 2005, (2 min 52 s)

 

PROSTA ANIMACJA DRUTEM:

2 SKELETONS AND A CHAIR reż.: Asaf Avidan, Tzahi Reznik, 2002, (1 min 22 s)

LAST reż.: Adva Bahrav, Michal Fish, 2002, (1 min 13 s)

STOPMOTION reż.: Jonathan Katzman, Alon Boroda, 2004, (55 s)

 

TECHNIKI MIESZANE:

BULLYME reż.: Sara Scebat, Nivi Alroy, 2002, (1 min 17 s)

FUGA reż.: Or Moran, 2005, (4 min 18 s)

ITURIM reż.: Itay Frumin, 2005, (1 min 17 s)

 

PIASEK:

NO TITLE reż.: Ofir Sason, 2005, (1 min 26 s)

AVINU MALKENU reż.: Uri Kranot, 2001, (2 min 53 s)

RUACH YAM reż.: Ora Shwartz, 2005, (1 min 11 s)

 

WYCINANKI:

ARKANA reż.: Ricardo Werdesheim, Ariel Belinco, 2004, (58 s)

FULL METAL JACKASS reż.: Tzahi Reznik, Asaf Avidan, 2002, (55s)

DOWNSIDE-UP reż.: Ron Nadel, Ronen Dzurat, 2004, (1 min 49 s)

LAHALOM LIRKOM LIFROM reż.: Osi Wald, Itay Frumin, 2004, (55 s)

ARKANOID reż.: Uri Alonim, Paz Drimer, Moshe Servatka, 2004, (1 min 12 s)

NO TITLE reż.: Gali Adelbaum, 2003, (44 s)

NAD-NED reż.: Alon Boroda, Lihi Asher, 2004, (55 s)

 

KLASYCZNA:

KARTIS BIKUR reż.: Ariel Belinco, 2004, (43 s)

WATER IS LIFE reż.: Alon Boroda, 2004, (46 s)

DUCKS reż.: Uri Kranot, 2001, (3 min 59 s)

LIFE INSURANCE reż.: Roy Idan, 2005, (6 min 23 s)

MAN?S BEST FRIENDS reż.: Guy Witzman, 2005, (5 min 40 s)

SAMURAI HOME VIDEO reż.: Alon Boroda, 2004, (29 s)

A DREAM IN TWO CHAPTERS reż.: Michael Faust, 2004, (1 min 57 s)

CLARA reż.: Shoshi Deutch, 2005, (2 min 11s)

SHOSHKE?S SHOW reż.: Yaara Gotlieb, 2004, (4 min 27s)

STRANGER reż.: Alon Boroda, 2004, (2 min)

 

FLASH:

EIN BICHLAL YEUSH BAOLAM reż.: Osi Wald, 2005, (1 min 45 s)

I LIKE CHINESE reż.: Osi Wald, 2005, (57 s)

WORDS reż.: Shani Chen Gurevitch, 2004, (2 min 23 s)

THE HEART reż.: Asaf Avidan, 2003, (3 min 17 s)

PROPORTIONS reż.: Shira Korach, Avrik Berman, 2004, (2 min)

CAKE reż.: Shani Chen Gurevitch, 2004, (2 min 41 s)

 

3D:

UMB reż.: Liron Damir, 2005, (3 min 55 s)

A BARK INTO DARK reż.: Amit Reisberg, Mois Cohen, 2005, (6 min 7 s)

CRACK IN THE ICE reż.: Damon Levinsky, Ron Nadel, 2005, (2 min 43 s)

SMILE reż.: Noam Abta, Yuval Markovitch, 2005, (6 min 49 s)