KINO NOCNE

Projekcje w ramach kina nocnego odbywają się na dziedzińcu zabytkowego, zwierzynieckiego browaru. Podczas 11. edycji festiwalu pokażemy następujące filmy:

BIAŁE SZALEŃSTWO (Nord) - reż. Rune Denstad Langlo, Norwegia 2009
CASABLANCA -  reż. Michael  Curtiz, USA 1942
CO NAS KRĘCI, CO NAS PODNIECA - reż. Woody  Allen, USA/Francja 2009
THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY - reż. Kathryn Bigelow, USA 2008
I LOVE YOU PHILIP MORRIS - reż. Glenn Ficarra, John Requa, Francja/USA 2009
POWAŻNY CZŁOWIEK - reż. Joel i Ethan Coen, USA/Anglia/Francja 2009
RÓŻYCZKA - reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska 2010
ZDOBYĆ WOODSTOCK - reż.: Ang Lee, USA 2009

 

BIAŁE SZALEŃSTWO (Nord)

reż.: Rune Denstad Langlo;
scen.: Erlend Loe;
zdj.: Philip Ogaard;
muz.: Ola Kvernberg;
Norwegia 2009 (78 min)
w.: Lars Olsen (Ailo), Anders Baasmo Christiansen (Jomar Henriksen), Marte Aunemo (Lotte), Kyrre Hellum (Lasse), Mads Sjogard Pettersen (Ulrik), Astrid Solhaug (Mari), Even Vesterhus (Thomas)

Opowieść o podróży za Krąg Polarny w kierunku jaśniejszej strony życia.
Trzydziestoletni Jomar przechodzi trudny okres w życiu. Dużo pije, dużo pali i mało pracuje. A wszystko dlatego, że rzuciła go dziewczyna dla najlepszego przyjaciela. W dodatku Jomar dowiaduje się pewnego dnia, że mieszka ona na dalekiej północy... z dzieckiem, którego być może jest ojcem. Wsiada więc na śnieżny skuter, bierze w drogę pięć litrów spirytusu i rusza w podróż. Ma do przejechania ponad 1000 kilometrów, a po drodze do pokonania śnieżne zaspy oraz przykryte śniegiem lasy. Pośród tego śniegu Jomar spotka takich jak on dziwaków, którzy pomogą mu utrzymać trudny kurs ku jasnej stronie życia.

 

CASABLANCA

reż.: Michael  Curtiz
scen. (na podstawie sztuki “Everybody Comes to Rick’s” Murraya Burnetta I Joan Alison): Jules  i Philip  Epsteinowie, Howard Koch
zdj.: Arthur  Edeson
muz.: Max Steiner
w.:  Humphrey Bogart (Rick Blaine), Ingrid Bergman (Ilsa Lund) , Paul Henreid (Victor Laszlo), Claude Rains (kpt. Louis Renault), Peter Lore (Ugarte), Conrad Veidt (mjr Strasser), Sydney Greenstreet (Ferrari), Dooley Wilson (Sam)
prod.: USA 1942 (102 min)

Film zaliczany do klasyki kina, któremu jednak nikt nie wróżył dobrze w 1942r. Ba! Obraz przeleżał na półce niemal rok, ponieważ producent obawiał się klapy finansowej.
Akcja "Casablanci" osadzona jest podczas II Wojny Światowej. Rick Blaine - właściciel lokalu nocnego w Casablance - spotyka w nim swoją dawną miłość Ilsę. Dawna ukochana jest żoną członka czeskiego ruchu oporu - Victora Laszlo. Dawne uczucia odżywają.

 

CO NAS KRĘCI, CO NAS PODNIECA (Whatever Works)

reż.: Woody Allen
scen.: Woody Allen
zdj.: Harris Savides
w.: Larry David (Boris Yellnikoff), Evan Rachel Wood (Melody), Patricia Clarkson (Marietta), Henry Cavill (Randy James), Ed Begley Jr. (John), Carolyn McCormick (Jessica), John Galagher Jr. (Perry)
prod.: USA/Francja 2009  (92 min)

Bohaterem kolejnej filmowej opowieści Woody'ego Allena jest Boris - emerytowany fizyk z szansami na Nobla, który w wolnych chwilach naucza dzieci gry w szachy. Jego ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu są spotkania z przyjaciółmi i snucie długich opowieści. Cały film jest właśnie taką narracją zaczynającą się od pewnego dnia, w którym przed drzwiami niedoszłego noblisty pojawiła się dziewczyna, która poprosiła o jedzenie i miejsce dla siebie. Krótka wizyta kończy się ślubem, ale to nie finał opowieści Woody'ego Allena.

 

THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY (The Hurt Locker)

reż.: Kathryn Bigelow
scen.: Mark Boal
zdj.: Barry Ackroyd
muz.: Marco Beltrami, Buck Sanders
w.: Jeremy Renner (sierż. William James), Anthony Mackie (sierż. J. T. Sanborn), Brian Geraghty (Owen Eldridge) Guy Pearce (sierż. Sztab. Matt Thompson), Ralph Fiennes (Contractor Team Leader), David Morse (płk. Reed), Evangeline Lilly (Connie James)
prod.: USA  2008 (131 min)

Film o wojnie w Iraku, a konkretniej o saperach, którzy zajmują się oczyszczaniem terenu. Nie jest to obraz moralizatorski czy polityczny. Dla żołnierzy nie liczy się nic poza przeżyciem kolejnego dnia i wykreśleniem go z kalendarza odliczającego dni do powrotu do domu. "The Hurt Locker. W pułapce wojny" określany jest często mianem filmu antywojennego.

 

I LOVE YOU PHILIP MORRIS

reż.: Glenn Ficarra, John Requa
scen.: Glenn Ficarra, John Requa
zdj.: Xavier Pérez Grobet
muz.: Nick Urata
wyst.: Jim Carrey (Steven Russell) Ewan McGregor (Philip Morris), Leslee Mann (Debbie), Rodrigo Santoro (Jimmy Kemple), Nicholas Alexander (brat Stevena), Ted Alderman (przyjaciel Stevena)
Prod.: Francja/ USA 2009 (102 min)

Oparta na faktach historia oszusta Stevena Russella, który w więzieniu poznaje miłość swego życia Philipa Morrisa, to śmieszna i wyzywająca historia. Steven początkowo jest przykładnym małżonkiem, który postanawia zerwać z życiem w kłamstwie po wypadku samochodowym z którego cudem uszedł z życiem.
Wyjeżdza do Miami, gdzie w luksusie żyje z kochankiem. Utrzymuje się z wyłudzania ubezpieczeń.

 

POWAŻNY CZŁOWIEK (A Serious Man)

reż.: Joel i Ethan Coen
scen.: Joel i Ethan Coen
zdj.: Roger Deakins
muz.: Carter Burwell
w.: Michael Stuhlbarg (Larry Gopnik), Richard Kind (wuj Arthur), Fred Melamed (Sy Ableman), Sari Lennick (Judi Gopnik), Aaron Wolff (Danny Gopnik), Jessica McManus (Sarah Gopnik), Amy Landecker (pani Samsky), Peter Breitmayer (pan Brandt)
prod.: USA/Anglia/Francja 2009  (106 min)

Film braci Coen, na który wszyscy miłośnicy ich kina czekali z zapartym tchem. Bohaterem "Poważnego człowieka" jest Larry Gopnik, na którego spada mnóstwo nieszczęść. Larry to przeciętny mężczyzna, Żyd, głowa rodziny, pracownik miejscowego uniwersytetu - jednym słowem "gość" jakich wielu.
Nagle zaczyna mieć kłopoty w pracy (anonimowe listy kwestionujące jego prawość, niepewny etat) i w domu (wprowadza się do niego kłopotliwy brat Larry, opuszcza go żona, córka podkrada mu pieniądze, syn eksperymentuje z marichuaną).
Gopnik nie walczy z nieszczęściem. Jest zrezygnowany. Próbuje tylko znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego ja?

 

RÓŻYCZKA

reż.: Jan Kidawa-Błoński
scen.: Maciej Karpiński, Jan Kidawa-Błoński
zdj.: Piotr Wojtowicz
muz.: Michał Lorenc
w.: Andrzej Seweryn (Adam Warczewski), Magdalena Boczarska (Kamila Sakowicz ”Różyczka”), Robert Więckiewicz (Roman Rożek), Jan Frycz (płk Wasiak), Grażyna Szapołowska (pani Roma), Jacek Braciak (oficer SB), Izabela Olszewska (matka Adama), Krzysztof Globisz (literat), Jerzy Kamas (prezes Pen-Clubu), Władysław Kowalski (aktor), Paweł Nowisz (Władysław Gomułka)
prod.: Polska 2010 (118 min)Warszawa, 1967 rok. Atrakcyjna Kamila Sakowicz (Magdalena Boczarska) ma romans z Romanem Rożkiem (Robert Więckiewicz). Łączy ich autentyczne uczucie, ale dziewczyna nie wie, że jej partner jest funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. Pewnego dnia Roman zaprasza ją do swego służbowego mieszkania. Po kilku nocach miłosnych uniesień prosi ją o przysługę: należy zbliżyć się do znanego pisarza, Adama Warczewskiego (Andrzej Seweryn) i sporządzać raporty na temat jego poglądów i kontaktów prywatnych. Zakochana Kamila chcąc zadowolić swojego mężczyznę, zgadza się na inwigilowanie Warczewskiego i podpisuje deklarację współpracy z SB. Wybiera pseudonim "Różyczka". Piękna kobieta szybko przykuwa uwagę pisarza. Warczewski zaprasza ją do swojego domu, proponuje klasykę polskiej literatury emigracyjnej. Związek Kamili z pisarzem i jego rodziną jest coraz bliższy, a jej raporty - coraz ciekawsze. Zwłaszcza te, które powstają nocą, przy biurku literata. Pisarz i jego młoda przyjaciółka zostają kochankami, z czasem Kamila przeprowadza się do domu Warczewskiego i zaprzyjaźnia z jego córką. Nakryta przez kochanka, nocą przy maszynie w trakcie pisaniu raportu, kłamie, że to jej próby literackie. Rożek przeżywa katusze zazdrości. Czuje, że Kamila wymyka mu się z rąk: to wprawdzie nadal świetne źródło informacji operacyjnych, ale jej zaangażowanie w związek z nim jest coraz mniejsze. Na Boże Narodzenie Warczewski prosi ją o rękę. Zaskoczona dziewczyna ucieka, po chwili oddaje zaręczynowy pierścionek. Na wiadomość o tym Roman aż kipi ze wściekłości. Kiedy, wracając z balu sylwestrowego Warczewski łamie nogę, pojawia się w domu pisarza, grozi Kamili i jej kochankowi. Na początku 1968 roku odbywa się zebranie literatów, na którym Warczewski zachęca do protestu w obronie zdjętego z afisza przedstawienia "Dziadów". Zebranie protokołuje Kamila, tekst podjętej rezolucji natychmiast trafia w ręce Rożka. Tego samego dnia dziewczyna wskazuje tajniakom łącznika, który przekazywał materiały z Warszawy, w tym polityczne felietony Warczewskiego, do Radia Wolna Europa. Ale to ostatnie zadanie, jakie wykonuje na zlecenie SB.

 

ZDOBYĆ WOODSTOCK (Taking Woodstock)

reż.: Ang Lee
scen.: (na podstawie książki „Taking Woodstock: A True Story of a Riot, a Concert and a Life” Elliota Tibera i Toma Monte): James Schamus
zdj.: Eric Gautier
muz.: Danny Elfman
w.: Demetri Martin (Elliot), Dan Fogler (Devon), Henry Goodman (Jake Teichberg), Jonathan Groff (Michael Lang), Eugene Levy (Max Yasgur), Imelda Staunton (Sonia Teichberg), Liev Schreiber (Vilma), Emile Hirsch (Billy)
prod.: USA 2009 (120 min)

Film "Zdobyć Woodstock" rekonstruuje przygotowania od kuchni do trzydniowej imprezy muzycznej.
W obrazie tym nie znajdziemy scen z muzycznego spektaklu. To raczej historia obyczajowa opowiadająca o narodzinach gigantycznego koncertu ze skromnej, wiejskiej imprezy.