W KRAINIE PILSNERA

 

JEZUS JEST NORMALNY! (Ježiš je normălni!) - reż. Tereza Nvotovă, Czechy/Słowacja 2008
PROTEKTOR - reż. Marek Najbrt, Czechy 2009
DZIECI NOCY (Deti noci) - reż. Michaela Pavlătovă, Czechy 2008
WITAJCIE KRLD! (Vitajte v KLDR!) - reż. Linda Jablonskă, Czechy 2009
MILOS FORMAN: CO CIĘ NIE ZABIJE - reż. Miroslav Smidmajer, Czechy 2009
KTO BY SIĘ WILKA BAŁ - reż. Maria Procházková, Czechy 2008
NIE UCIEKNIESZ PRZED SWYM CIENIEM - reż. Lenka Kny,Czechy 2009

 

JEZUS JEST NORMALNY! (Ježíš je normální!)

scen. i reż.: Tereza Nvotová;
zdj.: David Cysař;
muz.: Tóno Popovič;
Czechy, Słowacja 2008 (67 min)

Reżyserka Tereza Nvotová w dzieciństwie uczęszczała do dwujęzycznej „Szkoły Przyszłości”. Amerykańscy misjonarze uczyli dzieci, oprócz języka angielskiego, uzdrawiania, rozmów z Jezusem, śpiewu z rękami wzniesionymi w górę. Kształcili elitę zwycięzców nad diabłem. Wiele lat później przypadkiem trafiła na członków kościoła Triumfalne Centrum Wiary, którzy przekonywali, że Jezus ją kocha. Ze wspomnień i obserwacji tej grupy powstał film "Jezus jest normalny!", który stawia pytania związane z kwestiami wiary, manipulacji i wychowania dzieci w kontrowersyjnych grupach chrześcijańskich.

 

PROTEKTOR

reż.: Marek Najbrt;
scen.: Robert Geisler, Benjamin Tucek, Marek Najbrt;
zdj.: Miloslav Holman;
muz.: Petr Marek;
Czechy, Niemcy 2009 (100 min)
w.: Marek Daniel (Emil Vrbata), Jana Plodková (Hana Vrbatová), Klára Melísková (Vera), Tomás Mechácek (Petr), Matthias Brandt (właściciel radia), Sandra Nováková (Krista), Martin Myšička (Franta), Jirí Ornest (Fantl), Simon Schwarz (oficer gestapo)

Czeskie Lwy’ 2009 za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, muzykę

Akcja filmu rozgrywa się w ogarniętej wydarzeniami II wojny światowej Czechosłowacji.
To właśnie tam żywot wiedzie popularny spiker radiowy Emil Vrbata wraz ze swą żoną Hanką. Nowa rzeczywistość, jakiej poddani zostali jego rodacy wskutek nazistowskiej okupacji, nabiera dla mężczyzny szczególnego wymiaru, bowiem wybranka jego serca jest Żydówką. Decyduje się on na współpracę z nazistowskim radiem, a tym samym jego głos staje się symbolem nowych czasów – niemieckiej okupacji Czechosłowacji.
Jednak to tylko początek ciągu wydarzeń stopniowo przeradzających się w wojnę, która na dobre zagości w... mieszkaniu państwa Vrbatów.

 

DZIECI NOCY (Deti noci)

reż.: Michaela Pavlătovă;
scen.: Irena Hejdova, Michaela Pavlătovă;
Czechy 2008 (100 min)
w.: Martha Issova (Ofka), Jiri Madl (Ubr), Jan Dolansky (Míra), Kristyna Novakova (Martina), Lenka Termerova (matka), Vaclav Helsus (ojciec), Simona Babcakova (Lucie)

Bohaterką historii, toczącej się w dzisiejszej Pradze, jest młoda dziewczyna, Ofka, która po rozstaniu z chłopakiem i zdradzie najlepszej przyjaciółki daremnie poszukuje sensu życia we współczesnym świecie. Skupiona na sobie, nie zauważa uczucia, jakim darzy ją oddany przyjaciel, Ubr. Ofka pracuje jako sprzedawczyni w całodobowym sklepie jej szwagra, pozostając w szczególnym związku z ludźmi, którzy - tak jak ona - są na nogach wtedy, gdy wszyscy inni śpią. Dopiero bandycki napad na sklep, którego stanie się ofiarą, obudzi Ofkę z jej letargu.

 

WITAJCIE W KOREI PÓŁNOCNEJ! (Vitajte v KLDR!)

scen. i reż. Linda Jablonská;
zdj.: Linda Jablonská, David Cysar;
muz.: Tomáš Uhlík, Oto Humpl;
Czechy 2009 (77 min)

Pewna czeska agencja turystyczna oferuje swoim klientom "podróż w nieznane" - wyprawę do Korei Północnej. Grupa 27 czeskich turystów postanawia wydać po 2600 euro, aby odwiedzić kraj, któremu marzy się broń nuklearna, gdzie panuje kult jednostki, a "niewygodnych" obywateli umieszcza się w obozach. Czescy turyści nie mogą korzystać z telefonów komórkowych i wideokamer, nie wolno im w pojedynkę spacerować ani opuszczać hotelu. Widzą tylko tyle, ile powinni - iluzoryczny obraz pieczołowicie spreparowanej rzeczywistości. Panujący w Korei Północnej system przypomina im przeszłość krajów byłego Bloku Wschodniego. Jakie emocje wywołuje więc ten widok u turystów z Czech: sympatię, nostalgię, a może ulgę, że ten etap mają już za sobą...?

 

KTO BY SIĘ WILKA BAŁ (Kdopak by se vlka bál)

reż.: Maria Procházková
scen.: Maria Procházková
zdj.: Martin Štěpánek
muz.: Jan P. Muchov
w.: Dorotka Dědková (Terezka), Jitka Čvančarová (mama), Pavel Řezniček (tata), Martin Hofmann (Patrik), Jana Krausová (babcia), Matouš Kratina (Šimon), Maria Boková (Gábinka), Eva Leimbergerová (nauczycielka)
prod.: Czechy 2008 (90 min)

Główna bohaterka opowieści nazywa się Tereska. Uwielbia bajkę o Czerwonym Kapturku, ma troskliwych rodziców a w przedszkolu najlepszego przyjaciela Szymona. W pewnym momencie Tereska zaczyna tracić grunt pod nogami, mamusia, a z czasem wszyscy dorośli w jej otoczeniu, zaczynają się dziwnie zachowywać i jedynym, kto potrafi jej coś poradzić jest jej przyjaciel Szymon. Dla niego wszystko jest jasne. Mamusię podmienili Teresce kosmici. Wystarczy jedno ukłucie widelcem, rana, która się natychmiast zagoi i już będzie dowód. W tej sytuacji Tereskę czeka wielka przygoda.