SEANS Z MACIEJEM ADAMKIEM


1. I NIE OPUSZCZĘ CIĘ AŻ DO ŚMIERCI reż. Maciej Adamek, Polska 1999
2. CO DZIEŃ BLIŻEJ NIEBA reż. Maciej Adamek, Polska 2001
3. KONKURS reż. Maciej Adamek, Polska 2002
4. ŻYCIE PRZED TOBĄ reż. Maciej Adamek, Polska 2003
5. POWRÓT reż. Maciej Adamek, Polska 2003
6. W DRODZE reż. Maciej Adamek, Polska 2005
7. JESTEM reż. Maciej Adamek, Polska 2004
8. GRY I ZABAWY DZIECIĘCE reż. Maciej Adamek, Polska 2010

 

I NIE OPUSZCZĘ CIĘ AŻ DO ŚMIERCI
reż.: Maciej Adamek
scen.: Jolanta Krysowata, Maciej Adamek
zdj.: Tomasz Michałowski
w.: Andrzej Gliwa, Franciszek Sudół
prod.: Polska 1999 (30 min)

Grand Prix oraz nagroda za reżyserię na MFF w Atlancie '2002, Złoty Śledź Bałtycki oraz nagroda dla najlepszego filmu profesjonalnego na Blue Sea Film Festival w Raumie '2002; Srebrny Remi na MFF w Houston '2003

Andrzej i Franciszek tworzą wspaniałą parę, a właściwie jedną osobę, której pierwszy jest mózgiem, a drugi - rękami. Ten drugi jest też tłumaczem pierwszego, kiedy słuchający nie może zrozumieć z trudem wypowiadanych słów.(...)

 

CO DZIEŃ BLIŻEJ NIEBA
reż.: Maciej Adamek
scen.: Jolanta Krysowata, Maciej Adamek
zdj.: Tomasz Michałowski
muz.: Bartłomiej Gliniak
w.: Janina Waszewska
prod.: Polska 2001 (24 min)

Portret siedemdziesięcioletniej kobiety, która 54 lata temu - kiedy była młodą i piękną lwowianką - zdecydowała się, w akcie pokuty, założyć włosienicę i nosi ją do dziś.

 

KONKURS
reż.: Maciej Adamek
scen.: Maciej Adamek
zdj.: Artur Żurawski
prod.: Polska 2002 (26 min)

Nagroda na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi '2003; Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Szanghaju '2004

Bohaterkami filmu są dziewczynki biorące udział w konkursie Mini Miss Polski. Film mniej koncentruje się na przebiegu samego konkursu, a bardziej na marzeniach dzieci biorących w nim udział. Najczęściej dotyczą one osiągnięcia sławy i zarobienia pieniędzy, co jest trochę zaskakujące u dzieci w wieku od 6 do 11 lat.

 

ŻYCIE PRZED TOBĄ
reż.: Maciej Adamek
scen.: Maciej Adamek
zdj.: Artur Żurawski
muz.: Helmut Ockenfels, Eric Satie
prod.: Polska (20 min)

Złote Wrota na MFF w San Francisco '2004; I nagroda w kategorii filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Palm Springs '2004 ; Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Sztokholmie '2005 ; III nagroda w kategorii filmów niearabskich na Międzynarodowym Festiwalu Produkcji Telewizyjnych ALJAZEERA w Katarze '2006

Film opowiada o niewidomych dzieciach przygotowywanych do samodzielnego życia przez wychowawców w Ośrodku dla Osób Niewidomych w Laskach. Obserwujemy dzieci w czasie ich codziennych zajęć, gdy uczą się, jak zapinać guzik, wiązać but czy poruszać w przestrzeni. To co dla nas jest oczywiste i proste, dla nich jest często bardzo skomplikowane.

 

POWRÓT
reż.: Maciej Adamek
scen.: Maciej Adamek
zdj.: Artur Żurawski
prod.: Polska 2003 (23 min)

Dyplom uznania na KFF w Krakowie '2004

Problemy ludzi opuszczających zakłady karne. Bohaterem dokumentu jest Andrzej, 49-letni mężczyzna, który po 10-letnim wyroku wychodzi z więzienia. Na pożegnanie otrzymuje zapomogę w wysokości... 20 zł i dobre słowo. Widzowie mają okazję obserwować jego życie na wolności przez kilka miesięcy po opuszczeniu zakładu: bezskuteczne a upokarzające poszukiwania pracy, brak środków do życia, obojętność a nawet niechęć otoczenia.

 

W DRODZE
reż.: Maciej Adamek
scen.: Maciej Adamek
zdj.: Artur Żurawski
muz.: Andrzej Izdebski
prod.: Polska 2005 (30 min)

Dyplom honorowy na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi '2005; Nagroda dla najlepszego dokumentu na Ogólnoświatowym Festiwalu Filmów Krótkich w Toronto '2006; Grand Prix na Blue Sea Film Festival w Raumie '2007

Bohaterami dokumentu są Józef i Basia - małżeństwo bezdomnych. Film opowiada o ich wędrówce po Polsce w poszukiwaniu własnego domu. W tym dokumentalnym "kinie drogi" bohaterowie spotykają różnych ludzi i przy ich pomocy starają się znaleźć własny kąt.

 

JESTEM
reż.: Maciej Adamek
scen.: Maciej Adamek
zdj.: Artur Żurawski
muz.: Jan Duszyński
prod.: Polska 2004 (26 min)

Nagroda Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi '2004; II nagroda w kategorii filmów niearabskich na Międzynarodowym Festiwalu Produkcji Telewizyjnych ALJAZEERA w Katarze '2006

Kiedy zachoruje dziecko, rodzice zawsze bardzo to przeżywają. Stres jest tym większy, gdy maluch musi iść do szpitala, niekiedy na wiele tygodni. Jak zostawić go samego w obcym miejscu, wśród obcych ludzi, w dodatku cierpiącego?

 

GRY I ZABAWY DZIECIĘCE
reż.: Maciej Adamek
scen.: Maciej Adamek
zdj.: Artur Żurawski
muz.: Andrzej Izdebski
prod.: Polska 2010 (21 min)

Co można usłyszeć z ust maluchów w jednym z polskich przedszkoli? – na to pytanie znakomitą odpowiedź stanowi najnowszy film utalentowanego dokumentalisty, Macieja Adamka. Spędzenie 20 minut w towarzystwie rezolutnych przedszkolaków opisujących swój świat zarówno wzbudza dla nich podziw, jak i w bezpretensjonalny sposób obnaża zakamarki codzienności tych, którzy uczą ich życia. Z pewnym zaskoczeniem słyszymy z ust kilkulatka słowa „piwo korzenne” i „ajerkoniak”, ubrane w niezwykle zgrabną i trafną wypowiedź. Z uśmiechem na twarzy przysłuchujemy się rozmowie chłopca i dziewczynki na temat całowania i tego co wolno, a czego - nie. Niekłamaną empatię budzi opowieść dziewczynki, która z braku szpitala dla koników polnych zakopała jednego z nich w ziemi, co dla tegoż skończyło się po 2 dniach całkowitym powrotem do zdrowia.

Film Adamka pomysłowo sugeruje, iż gry i zabawy dziecięce niewiele różnią się od gier i zabaw dorosłych. Jedyna istotna różnica – zawstydzająca dorosłych – jest taka, że dzieci pozostają w nich otwarte, dosłowne, szczere. Autentyczne.