SEANS Z MACIEJEM CUSKE


1. CISZA – NARODZINY reż. Maciej Cuske, Polska 2003
2. KURACJA reż. Maciej Cuske, Polska 2004
3. ANTYKWARIAT reż. Maciej Cuske, Polska 2005
4. ELEKTRYCZKA reż. Maciej Cuske, Polska 2005
5. NA NIEBIE NA ZIEMI reż. Maciej Cuske, Polska 2008
6. PAMIĘTAJ ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIŁ reż. Maciej Cuske, Polska 2008
7. DALEKO OD MIASTA reż. Maciej Cuske, Polska 2011

 

CISZA. SZEŚĆ ĆWICZEŃ DOKUMENTALNYCH

ĆWICZENIE PIERWSZE - NARODZINY
reż.: Maciej Cuske
zdj.: Bartosz Ciesielski
prod.: Polska 2003 (2,5 min)

Zestaw krótkich filmów dokumentalnych, powstałych podczas I edycji kursu dokumentalnego, na różne sposoby interpretujących "ciszę".


KURACJA
reż.: Maciej Cuske
scen.: Maciej Cuske
zdj.: Radosław Ładczuk
muz.: Tomasz Gwinciński
prod.: Polska 2004 (55 min)

Dyplom uznania na KFF w Krakowie '2004

Ciechocinek – najsławniejsze polskie sanatorium, które stało się nawet inspiracją piosenek – gości co roku tysiące ludzi. Kuracjusze oczekują, że w krótkim czasie podreperują swoje zdrowie oraz że poczują się lepiej również duchowo. Bohaterowie filmu poddają się zabiegom zdrowotnym, ale także rozkoszują się spacerami w słońcu, słuchają koncertów, chodzą na tańce. Trzy tygodnie spędzone w jednym miejscu to tak naprawdę niewiele, ale wystarczy, aby zaznać szczęścia.
filmpolski.pl

 

ANTYKWARIAT
reż.: Maciej Cuske
scen.: Maciej Cuske
zdj.: Radosław Ładczuk, Maciej Cuske
prod.: Polska 2005 (28 min)

Antykwariat kojarzy się najczęściej ze spokojem odwiedzających i ciszą należną starym, zakurzonym książkom. Ten jeden w Warszawie jest jednak zupełnie inny. Tu przychodzi się nie tylko po książki, które z trudem należy sobie samemu wykopać ze stert zalegających w niewielkim pomieszczeniu. Klienci to w większości stali bywalcy, którzy traktują go jako miejsce spotkań, rozmów, zwierzeń często wobec obcych sobie ludzi. Przybytkiem kieruje pan Krzyś. Jak doktor zdaje się wiedzieć, co boli jego klientów i czego oni potrzebują. Mimo swojego szorstkiego charakteru sprawia, że rozmowy w antykwariacie toczą się od rana do wieczora.
[TVP]

 

NA NIEBIE NA ZIEMI
reż.: Maciej Cuske
zdj.: Radosław Ładczuk
muz.: Tomasz Gwinciński
prod.: Polska 2008 (62 min)

Historia okolic miejscowości Wylatowa jest intrygująca i pasjonująca. Od sześciu lat zbierają się tam ludzie przekonani o istnieniu pozaziemskich form życia regularnie odwiedzających naszą planetę. Od kiedy równo rok po ukazaniu się pierwszego znaku pojawił się drugi, grupy zdeterminowanych ufologów oraz fascynatów postanowiły dowieść, że są one lub nie, dziełem i dowodem obecności UFO.

Film opowiada przede wszystkim o jednym, szczególnym pasjonacie, gotowym oddać praktycznie wszystko, aby udowodnić, że UFO naprawdę istnieje. To dokument dotykający pasji graniczącej wręcz z szaleństwem, a nawet prowadzącej do zatracenia - mówi o swoim dokumencie reżyser Maciej Cuske.
[TVP]

 

PAMIĘTAJ ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIŁ
reż.: Maciej Cuske
scen.: Maciej Cuske
zdj.: Maciej Cuske
muz.: Michał Lorenc, Dominik Kwaśniewski
prod.: Polska 2008 (45 min)

Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego na KFF w Krakowie '2008; Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Reportażu Telewizyjnego CAMERA OBSCURA w Bydgoszczy '2010; Dyplom honorowy na Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi '2008

Za kilka miesięcy Staś przystąpi do Pierwszej Komunii Św. To gorący okres przygotowań, tych duchowych i tych materialnych. Wszyscy w rodzinie przeżywają go inaczej. Dziadkowie, rodzice i sam bohater. Przy takich okazjach uwidacznia się różnica pokoleń. Życie toczy się obok swoim rytmem, czas święta zbliża się coraz bardziej... Wnikliwa obserwacja „cierpliwym okiem" kamery, którą reżyser kieruje na swoją rodzinę i – naturalnie – na siebie.
[TVP]

 

DALEKO OD MIASTA
reż.: Maciej Cuske
scen.: Maciej Cuske
zdj.: Maciej Cuske, Marcin Sauter
prod.: Polska 2011 (54 min)

W „Daleko od miasta” Macieja Cuske grupka chłopców (w tym Staś – syn reżysera) wyjeżdża na wieś, by podjąć się próby realizacji filmu fabularnego. Bohaterowie pomysłów mają mnóstwo, toteż przed kamerą pojawiają się między innymi tajemniczy morderca, umierający właściciel ziemski, a nawet odrażający potwór, napadający na Bogu ducha winną starszą panią. Chłopcy, swobodnie wymieniając się zadaniami operatora, reżysera i aktorów, dzielnie zmagają się z filmowym medium, wcielając w życie kolejne idee. W wolnych chwilach rozmawiają o przyszłym życiu (jeden chce być hollywoodzkim reżyserem, inny wziętym prawnikiem), dzielą się przemyśleniami na temat otaczającej ich rzeczywistości, mówią o swoich wątpliwościach i nadziejach.
polishdocs.pl