13. Letnia Akademia Filmowa

w Zwierzyńcu, 3 - 12 sierpnia 2012

 

Kolejna edycja Akademii tuż tuż. Od 3 do 12 sierpnia 2012 w Zwierzyńcu odbędzie się 300 projekcji filmów, ok. 60 prelekcji i mnóstwo spotkań z twórcami, pokazy nocne oraz koncerty i spektakle.

Kinomanów związanych ze Zwierzyńcem czeka podobnie jak w latach ubiegłych sporo niespodzianek. Program tegorocznej edycji to poza stałymi pozycjami Letniej Akademii Filmowej jak "Filmy w Sieci", "Klubowy karnet", "W polskim obiektywie", także następujące cykle m.in.: Skandalistka Marquerite Duras, Duńska uczta, Kino białoruskie.

Wśród retrospektyw zobaczymy dorobek braci Tavianich oraz przegląd twórczości Siergieja Łoznicy, ukraińskiego reżysera-dokumentalisty. Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.
Wiele z filmów pokazywanych w Zwierzyńcu ma tutaj swoje polskie premiery.
 

Zwyczajowo na filmowy program Akademii składa się kilkanaście różnych cykli filmowych (Filmy w sieci, Klubowy karnet, W polskim obiektywie), replik zaprzyjaźnionych festiwali (Planete Doc Film Festival, Etiuda & Anima, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, Żydowskie Motywy).. Program 13. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu (3-12.08.2012), oprócz wymienionych powyżej punktów stałych programu, składać się będzie z m.in. następujących cykli:
- Skandalistka Marquerite Duras
- Cały ten las
- Homokino
- Rejs na Karaiby
- Anima agitka
- Kino białoruskie
- Retrospektywa twórczości P. i V. Tavianich
- Retrospektywa twórczości S. Łoznicy
- Giovane Cinema Italiano
- PWSFTviT przedstawia…
- Duńska uczta.


Odbywająca się już od dekady impreza na trwałe wpisała się w festiwalową mapę Polski, Europy i świata. Młodzi prelegenci filmowi podczas kolejnej edycji LAF będą mogli spróbować swoich sił w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych, jaki odbędzie się w Zwierzyńcu pod patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Praktyczne umiejętności oraz wiedzę z zakresu filmoznawstwa i animacji kultury filmowej uczestnicy festiwalu mają okazję zdobyć w bezpłatnych - towarzyszących Akademii - Warsztatach Kultury Filmowej.
Ponadto, starym zwyczajem odbywać się będą liczne dyskusje z reżyserami filmowymi, którzy odwiedzą w tym roku wraz ze swoimi filmami Zwierzyniec.

http://www.polskieradio.pl/9/202/Artykul/656516,13-Letnia-Akademia-Filmowa-w-Zwierzyncu