W POLSKIM OBIEKTYWIE

ALFRED SCHREYER Z DROHOBYCZA

reż.: Marcin Giżycki
scen.: Małgorzata Sady, Marcin Giżycki
zdj.: Przemysław Niczyporuk, Wojciech Walkiewicz         
prod.: Polska 2010 (45 min)

Portret Alfreda Schreyera, muzyka, jednego z ostatnich uczniów Brunona Schulza i ostatniego drohobyckiego Żyda, który urodził się i mieszka w tym mieście. Film opowiada niezwykłą historię życia bohatera (cudem ocalonego z Holocaustu) osadzoną w realiach przedwojennego, wojennego (archiwalia) i współczesnego Drohobycza. Alfred Schreyer to przedstawiciel odchodzącego świata przedwojennej inteligencji, człowiek niezwykłej kultury i o nienagannych manierach. Swe pasjonujące historie opowiada piękną polszczyzną. Pan Schreyer to także niezrównany wykonawca starych polskich szlagierów i piosenek żydowskich, które stanowią kanwę filmu.

 

BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA

reż.: Anna Wieczur-Bluszcz
scen.: Radosław Paczocha, Anna Wieczur-Bluszcz
zdj.: Tomasz Naumiuk
muz.: Paweł Moszumański
w.: Przemysław Bluszcz (ojciec), Gabriela Muskała (matka), Marcin Korcz (Kazik), Jadwiga Gryn (Magda) Aleksander Staruch (mały Kazio), Jerzy Trela (dziadek), Helena Sujecka (Niunia), Małgorzata Socha (nauczycielka), Rafał Królikowski (dyrektor wydawnictwa), Sonia Bohosiewicz (wydawca), Michał Piela (trener), Krzysztof Kiersznowski (trener drużyny przeciwnika)
prod.: Polska 2012 (95 min)

Kazik dorasta w Dobroszycach, w końcu wyjeżdża na studia, chce znaleźć własną drogę, ale sam nie wie, co mógłby zrobić ze swoim życiem. To słodko-gorzkie rozważanie o tym, co humanista może zaoferować współczesnym rynkom pracy, a także czy jedyną drogą kariery są korporacje. A może dzisiaj osiąga się sukces oparty na deficycie, niedoskonałości? W końcu bohater pisze książkę „O chłopcu, który nie został piłkarzem”.

 

CAŁY ŚWIAT HANI I STASIA

reż.: Tomasz Jurkiewicz
scen.: Tomasz Jurkiewicz, Tomasz Woźniczka
zdj.: Tomasz Woźniczka
opieka art.: Marcin Koszałka
prod.: Polska 2011 (28 min)

Hania i Staś, małżeństwo pięćdziesięciolatków z podkrakowskiej wsi Sułkowice. Obydwoje żyją zgodnie z rytmem natury, podczas gdy ich otoczenie przekształca się z obszarów rolniczych w sypialnię miejskiej aglomeracji. Hania i Staś zostają skuszeni łatwą okazją zdobycia dużych pieniędzy. Postanawiają sprzedać ziemię pod działki budowlane dla nowobogacki Krakowian. Czy taka decyzja oznacza kres ich dotychczasowego stylu życia?

 

GDZIE JEST SONIA

reż.: Radka Franczak
scen.: Radka Franczak
zdj.: Radka Franczak, Michael Ackerman, Ita Zbroniec-Zajt, Anna Wydra, Małgorzata Szyłak
prod.: Polska 2012 (50 min)

"Ty uciekłaś w religię, to lepiej niż w narkotyki "– mówi do córki w filmie „Gdzie jest Sonia?” Radki Franczak, Rosjanin z dalekiego miasta w głębi Rosji. Dobry ojciec i mąż, chyba dobry człowiek; rozumie, że córka nie chciała patrzeć na to wstrętne życie, pomyślała – pojadę tam, będę rysować. Tam - to do klasztoru, oczywiście prawosławnego. Żyje w klasztorze, kiedy trzeba pracuje fizycznie, opiekuje się ptakami i zwierzakami, a przede wszystkim, pod okiem starego mistrza, odnawia stare ikony i pisze nowe. Mistrz uczy ją też czegoś więcej.

 

HENIEK

reż.: Eliza Kowalewska, Grzegorz Madej
scen.: Eliza Kowalewska, Grzegorz Madej
zdj.: Bartosz Mikołajczyk
muz.: Bartosz Tomaszek, Adam Niedzielan
w.: Tadeusz Hankiewicz (Heniek), Beata Schimscheiner (Beata), Jacek Milczanowski (Jacek), Maciej Słota (Maciek), Bogdan Słomiński (prezes), Tomasz Grabowski (Nosal), Maciej Półtorak (szef mechaników)
prod.: Polska 2010 (71 min)

Tytułowy bohater  to poczciwy pracownik salonu samochodowego, oskarżony o kradzież i nielegalny handel antykami i biżuterią. Koledzy z pracy z początku nie dają wiary zarzutom policji, jednak reinterpretując fakty ze wspólnej przeszłości, kreują przed sobą obraz Heńka – przestępcy. Choć początkowo brzydzą się działalnością kolegi, to szybko dochodzą do wniosku, że mogą tu ugrać coś dla siebie.

 

JAJKO I KURA

reż.: Ewa Podgórska
scen.: Ewa Podgórska
zdj.: Magdalena Kowalczyk
muz.: Paweł Stolarczyk
prod.: Polska 2012 (25 min)

W dużym wiejskim domu odbywa się tzw. „krąg kobiet”. Jest to nieformalne spotkanie kobiet, które w oderwaniu od rytmu codziennego życia dzielą się swoimi doświadczeniami. Film opowiada o relacjach matek i córek, które próbują przełamać schemat nieszczęśliwego życia oraz odnaleźć drogę do wzajemnego zrozumienia. Udział w „kręgu kobiet” ma im w tym pomóc.

 

KRAKOWIACZEK CI I JA…

reż.: Tomasz Magierski
scen.: Tomasz Magierski
zdj.: Andrzej Adamczak, Tomasz Magierski
muz.: Guy Gross
prod.: Polska 2012 (76 min)
Brązowy Feniks i nagroda publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy” w Warszawie’2012

Film opowiada o życiu i pracy pioniera australijskiego kina animowanego, urodzonego w Krakowie, Yorama (Jerzego) Grossa. Osią filmu jest podróż do Polski, w którą Gross wybrał się z wnukami, po to, by pokazać im rodzinne strony i opowiedzieć o swoich wojennych losach. Linię narracyjną filmu tworzą zdjęcia wykonane w Polsce i w Australii, przeplatane fragmentami animacji Grossa.

 

LATO W MIEŚCIE

reż.: Agnieszka Gomułka
scen.: Agnieszka Gomułka
zdj.: Sławomir Orman
muz.: Marcin Pukaluk
w.: Jarosław Wierzbicki (Witold), Anna Wojton (Anna, matka Małgosi), Małgorzata Gawin (Małgosia), Monika Wilczak (Joanna), Radosław Hebal (Filip), Tomasz Zygadło (kierownik sklepu), Oskar Głowacki (Oskar), Anna Mamińska (nauczycielka), Krzysztof Wierzbicki (parkingowy), Teresa Dębowska (klientka), Janusz Strąk (ochroniarz), Przemysław Prochoń (złodziej)
prod.: Polska 2012 (92 min)

Na warszawskim osiedlu pojawia się kamper, w którym mieszka tajemniczy mężczyzna. Wśród mieszkańców rozchodzi się wieść, że wyszedł niedawno z więzienia, ale nikt nie wie dokładnie, co zrobił. Jego przybycie dużo zmienia w życiu młodej kobiety, która przeżywa poważny kryzys w małżeństwie oraz w życiu pewnej nastolatki, która nie może porozumieć się z matką.

 

MILIARD SZCZĘŚLIWYCH LUDZI

reż.: Maciej Bochniak
scen.: Maciej Bochniak
zdj.: Grzegorz Hartfiel          
w.: zespół Bayer Full
prod.: Polska 2011 (64 min)

 Miliard szczęśliwych ludzi to nie tylko historia podboju Chin przez jeden z najpopularniejszych zespołów disco polo w Polsce. To przede wszystkim opowieść o zderzeniu dwóch światów, dwóch kultur, dwóch osobowości - Sławomira Świerzyńskiego, lidera Bayer Full, i Krzysztofa Darewicza, sinologa i dziennikarza od lat mieszkającego w Chinach.

 

MÓJ DOM

reż.: Magdalena Szymków
scen.: Magdalena Szymków
zdj.: Paweł Chorzępa
muz.: Tomasz Wieczorek
prod.: Polska 2012 (28 min)
Nagroda za montaż (Stefan Paruch) na Krakowskim Festiwalu Filmowym’2012

Urodzona na Wołyniu Janina ma 10 lat, gdy wywożą ją z domu do Kazachstanu. Po wojnie jako repatriantka przewieziona zostaje na ziemie odzyskane, opuszczane przez deportowanych Niemców. Osiedla się w poniemieckim domu w Szczecinie. Tutaj z kolei urodziła się Annemarie, która po wojnie musi opuścić rodzinne strony. Dwie kobiety, jeden dom.

 

NIE TEN CZŁOWIEK

reż.: Paweł Wendorff
scen.: Piotr Chrzan, Paweł Wendorff
zdj.: Paweł Wendorff
muz.: Zygmunt Konieczny
w.: Bartosz Turzyński (Kuba), Sławomir Orzechowski (ojciec Kuby), Jan Frycz (starszy aspirant), Jacek Braciak (młodszy aspirant), Maria Maj (matka Kuby), Laura Breszka (kelnerka), Aleksander Bednarz (emeryt), Ewa Dałkowska (żona emeryta), Lesław Żurek (Boguś), Wojciech Pszoniak (baron), Piotr Adamczyk (majordomus)
prod.: Polska 2010 (87 min)

Bohater filmu Wendorffa zostaje zmotywowany przez rodziców do podjęcia pierwszej pracy jako dostawca towarów spożywczych. Z kieszeniami wypchanymi maminymi kanapkami rusza na spotkanie swojego losu. Pukając do drzwi klientów będzie poznawał świat, który dotychczas przysłaniał mu ulubiony koc z wełny merynosa. Będzie to świat ludzi mściwych, małostkowych, rozczarowanych i zagubionych.

 

PIĄTA PORA ROKU

reż.: Jerzy Domaradzki
scen.: Natalia Pryzowicz
zdj.: Zbigniew Wichłacz
muz.: Jerzy Satanowski
w.: Marian Dziędziel (Wiktor), Ewa Wiśniewska (Barbara), Andrzej Grabowski (Bogdan), Agnieszka Mandat (Irena), Teresa Szmigielówna (staruszka), Leszek Lichota (gospodarz), Grzegorz Kwas (Marian), Joanna Falkowska-Misiak (Miriam), Natalia Rybicka (autostopowiczka), Gabriela Oberbek (tirówka)
prod.: Polska 2012 (96 min)

Z pozoru wszystko ich dzieli – pochodzą z odmiennych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich nawet doświadczenie życiowe. Witek (Marian Dziędziel) to owdowiały kierowca, który przejechał w życiu tysiące kilometrów, ale nie ujrzał jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara (Ewa Wiśniewska), emerytowana nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby – znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia.
Pragnąc spełnić ostatnie życzenie partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu ich pierwszego spotkania, kobieta zwraca się o pomoc do Witka. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice.

 

POWRÓT DO HEIMKEHR

reż.: Marcin Kołodziejczyk, Andrzej Żarow
scen.: Marcin Kołodziejczyk, Andrzej Żarow         
prod.: Polska 2012 (46 min)

Dokument o kulisach powstania „Heimkehr, analizuje motywy nakręcenia filmu, opowiada o epizodach z okresu kręcenia „Heimkehr” w Cho­rzelach, a także o powojennych losach aktorów, którzy zagrali w tej produkcji.

 

PRZEŻYĆ AFGANISTAN

reż.: Małgorzata Imielska
scen.: Małgorzata Imielska
zdj.: Jan Paweł Trzaska
muz.: Michał Lorenc
prod.: Polska 2012 (55 min)

Film przedstawia historię szkolenia wojskowego i prywatne przygotowania pięciorga zawodowych żołnierzy do wyjazdu na misję do Afganistanu, ich pobyt w prowincji Ghazni, codzienne patrole i pierwsze miesiące, gdy po powrocie do kraju starają się prowadzić normalne życie.

 

SUPERMARKET

reż.: Maciej Żak
scen.: Maciej Żak
zdj.: Jan Holoubek
muz.: Mariusz Szypura
w.: Mikołaj Roznerski (Himek), Marian Dziędziel (Jaśmiński), Wojciech Zieliński (Jarzyna), Izabela Kuna (Bogusia) Tomasz Sapryk (Warecki),Przemysław Bluszcz (kierownik), Mateusz Janicki (nerwus), Maciej Łuczkowski (Madeja), Justyna Schneider (Kasia), Robert Wabich (Warchulak), Sławomira Łozińska (matka Himka), Artur Steranko (doktor)
prod.: Polska 2012 (84 min)

Miejscem akcji jest supermarket. Szef placówki straszy zwolnieniami, jeżeli ochroniarze się nie wykażą. Więc się starają. Najmłodszy w grupie, z daleka widać, że fatalnie czujący się w swej roli, „namierza” klienta, który zjadł batonik, a papierek schował do kieszeni. Klientem okazuje się jubiler w podróży, który wszedł do sklepu, by kupić akumulator do samochodu.

 

TALA OD RÓŻAŃCA

reż.: Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński
scen.: Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński
zdj.: Jerzy Grabowski
w.: Natalia Rolleczek, Izabela Olszewska, Józefa Hennelowa, Piotr Marecki, Michał Olszewski, Zdzisława Sienkiewicz, Jakub Korombel, Hubert Korombel
prod.: Polska 2012 (58 min)

W dokumencie, bogatym w unikalne archiwalia oraz inscenizacje, wypowiadają się zarówno osoby bliskie bohaterce, jak i jej ideowi przeciwnicy, reprezentanci różnych pokoleń. Mówią o niej m.in. Józefa Hennelowa i Michał Olszański z „Tygodnika Powszechnego” oraz wydawca Piotr Marecki związany ze środowiskiem ”Krytyki Politycznej” , a także siostra i synowie. Intrygują : historia znajomości Rolleczek z Karolem Wojtyłą, jej spotkania z nim, w czasach konspiracji i gdy był papieżem, a także potyczki z cenzurą , rodzinne dramaty i zmagania duchowe. Pisarka barwnie komentuje własne życie; prezentuje niekonwencjonalne poglądy nt wiary, hipokryzji i polskich zawirowań. Reżyserzy zaś podsuwają widzowi niezwykle ciekawy materiał do refleksji – np. o cenie sławy i wielorakich uwikłaniach, zderzeniach ze światem człowieka wrażliwego.

 

UWIKŁANI

reż.: Lidia Duda
scen.: Lidia Duda
zdj.: Wojciech Staroń
muz.: Bartosz Straburzyński
prod.: Polska 2012 (51 min)
Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym’2012

Chłopiec dostał 7 lat za usiłowanie morderstwa. To ten, który powiedział matce, a ona doniosła na policję. Kiedy pedofil wrócił z więzienia, chłopiec wtedy 14-letni, pobił go pałką na jego podwórku, a kiedy tamten trafił do szpitala, przyszedł do szpitala, sięgnął po nóż, który leżał na szafce i uderzył pedofila w szyję. Nie chciał być mordercą, chciał pomóc dzieciom, żeby tamten nie mógł ich krzywdzić. Przyznał się do swojego czynu bez wahania. Teraz dużo przemyślał, żałuje, że to zrobił, nie zdawał sobie sprawy, jakie będą skutki. Wolałby siedzieć w więzieniu niż w poprawczaku, bo w poprawczaku dręczą słabszych, pięciu bije jednego. Jego nie ruszają, ale nie może pomóc bitemu, bo sam oberwie. On nie nęka nikogo. Jeśli nerwy puszczają, tnie sam siebie. Nikomu tym krzywdy nie robi, najwyżej sobie. Uważa, że kary za pedofilię są za niskie.

 

WIERA GRAN

reż.: Maria Zmarz-Koczanowicz
scen.: Agata Tuszyńska
zdj.: Ita Zbroniec-Zajt          
prod.: Polska 2011 (67 min)

Kim jest Wiera Gran, żydowska pieśniarka przedwojennej Warszawy, a potem getta? Ofiarą wojny czy może ofiarą samej siebie i własnego lęku? Niesłusznie skrzywdzoną pomówieniem kobietą czy człowiekiem ratującym życie? Miała niewiele ponad dwadzieścia lat, gdy stała się sensacją kawiarni Paradis. Od wiosny 1942 śpiewała swoje piosenki o miłości w kawiarni Sztuka w warszawskim getcie. Nazwano ją wtedy Wiera Magnes, na jej występy przychodzono tłumnie, także z aryjskiej strony. Przeżyła okupację jako jedyna ze swojej rodziny. 8 maja 1945, gdy świętowano wyzwolenie siedziała w więzieniu oskarżona o kolaborację.  

 

ZABAWKI

reż.: Andrzej Wolski
scen.: Andrzej Wolski
zdj.: Andrzej Adamczak, Kacper Lisowski, Wojciech Staroń
w.: Dorothée Charles, Matali Crasset, Andrzej Dudziński, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Tomasz Jastrun, Janusz Kaniewski, Jan Lityński, Dorota Masłowska, Wojciech Pszoniak, Tomek Rygalik, Lech Wałęsa, Henryk Wujec
prod.: Polska 2011 (52 min)

„Zabawki” to dokument o zabawkach i zabawie, o tym czym i jak bawiły się dzieci, młodzież ale często też dorośli przez ponad 40 lat trwania polskiego komunizmu. Konstrukcja filmu opiera się na kilku uzupełniających się wzajemnie elementach. Trzon stanowią materiały kronik filmowych z lat 1945 – 1989, skrupulatnie dobrane w archiwach WFDiF i Filmoteki Narodowej. Kilka migawkowych wspomnień o zabawach dzieciństwa, opowiedzianych przez grono wybranych postaci, takich jak np. Lech Wałęsa, Wojtek Pszoniak czy Henryk Wujec; oddają koloryt i atmosferę epoki. W filmie znajdą się również rozmowy z młodymi ale cieszącymi się już międzynarodową renomą polskimi designerami. Jak się okazuje, lata dzieciństwa które spędzili jeszcze w epoce „szarego PRL-u”, paradoksalnie wyposażyły ich w cechy dające często przewagę nad ich rówieśnikami z zachodniej Europy. Przesłaniem filmu jest myśl, że zabawa jako elementarna potrzeba każdej cywilizacji wymyka się  jakimkolwiek próbom ideologicznego nacisku i pozostaje zawsze odruchem wolności.