14. Letnia Akademia Filmowa

w Zwierzyńcu, 2-11.08.2013

 

Kolejna edycja Akademii zbliża się wielkimi krokami. Kinomanów związanych ze Zwierzyńcem czeka w tym roku sporo niespodzianek – pierwszą jest wydłużony do jedenastu dni czas trwania LAF. W tym okresie czeka uczestników projekcja 300 filmów, ok. 50 prelekcji i 30 spotkań z twórcami, pokazy nocne oraz koncerty i spektakle.Zgodnie z dotychczasową tradycją, będziemy kontynuować odkrywanie rzadko obecnych na naszych ekranach kinematografii i oryginalnych autorów filmowych. Na pierwszym planie znajdzie się Kino z krainy gejzerów. Kino islandzkie przebojem zdobywa światowe ekrany. Jego niekwestionowany lider, Fridrik Thór Fridriksson, utorował drogę do międzynarodowej kariery grupie zdolnych reżyserów, stanowiących dzisiaj o wizerunku tej kinematografii. Również Baltasar Kormakur – coraz częściej doceniany reżyser islandzki, będzie miał w tym roku retrospektywę swoich filmów. Całkowitą egzotyką dla polskich kinomanów będzie natomiast spotkanie z kinem pakistańskim.  

Taliwood pokaże skomplikowaną sytuację kinematografii, rozpiętej pomiędzy sąsiedzką, bollywoodzką tradycją, a restrykcjami talibów wypowiadających wojnę filmom o charakterze rozrywkowym.

W Zwierzyńcu lubimy dalekie podróże filmowe, ale nie zapominamy o sąsiadach. W Niemieckiej panoramie przedstawimy blok najnowszych filmów tej kinematografii, wybranych z programu Berlinale (m.in. „Hannah Arendt”, „Dziewczyna z perukami”, „Russendisko”, „Lore”). Z Niemiec powędrujemy na północ i zachód, gdzie zatrzymamy się na chwilę we Francji (Kino znad Sekwany) oraz w Danii (Duńskie klimaty). Nie zapomnimy też o bardziej słonecznych regionach, takich jak ulubione przez nas od lat Włochy. W tym roku zapraszamy wszystkich kinomanów w podróż do słonecznej Toskanii, która jest ulubionym miejscem filmowców. To obrazom kręconym w tym pięknym rejonie Półwyspu Apenińskiego poświęcimy cykl Magiczna Toskania. Jak co roku, odwiedzimy również bliskich sąsiadów, którym poświęcimy cykl Ceska Specialita.

Swoją retrospektywę będzie mieć w Zwierzyńcu Tomas Gutiérrez Alea, najbardziej znany na świecie reżyser kubański. To wyjątkowy w tamtym kinie twórca, któremu udało się zachować przez lata artystyczną niezależność. Jego wznosząca się od lat 60. kariera została na koniec uhonorowana nominacją do Oscara, za jego najwybitniejsze dokonanie – „Truskawki i czekolada” (1994).

Bohaterem drugiej retrospektywy będzie z kolei Elia Suleiman, sztandarowy przedstawiciel kinematografii, która oficjalnie nie istnieje – Palestyny. Jego kino powstaje poza granicami kraju, ale przynosi wnikliwy obraz sytuacji ludzi żyjących na „ziemi tymczasowej”. Dla świata został odkryty przez festiwale filmowe dzięki takim filmom, jak: „Kronika zniknięcia” (1996) czy „Boska interwencja” (2002). Warto zwrócić też uwagę na twórczość znakomitego rosyjskiego reżysera Aleksandra Rogożkina. We współczesnym kinie rosyjskim od lat odgrywa znaczącą rolę, tym niemniej nie mieliśmy dotąd okazji poznać jego twórczości z naszych ekranów. Laureat międzynarodowych festiwali za "Straż" (1990), "Czekistę" (1992), "Życie z idiotą" (1993), "Posterunek graniczny" (1999) czy "Kukułkę" (2002) z pewnością na bliższe spotkanie z polską widownią zasługuje.

Cykl Diabeł w butelce przyniesie zestaw filmów poświęconych problemom alkoholowym. Traktujących o wadzeniu się z alkoholową pokusą, walce z nałogiem i cenie jaką za to płacą uwikłani w taki splot bohaterowie filmów.

Grigorij Rasputin, uchodzący za symbol wszelkiego zła i upadku Cesarstwa Rosyjskiego, nadal wywołuje skrajne emocje i nie przestaje fascynować historyków i artystów. Cudotwórca, szarlatan, demon, rozpustnik, psychopata czy święty? Już od kina niemego autorzy licznych, poświęconych tej kontrowersyjnej postaci filmów, pokazują różne jego wcielenia. Przekrojowy przegląd tych interpretacji złoży się na cykl Rasputin, Rasputin.

Pamiętając sukces frekwencyjny cyklu poświęconego kinematografii Rogera Cormana przygotowaliśmy dla fanów kina oldschoolowego przegląd Kina w kolorze NOIR.

Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie też stałych pozycji (Filmy w sieci, Klubowy karnet, W polskim obiektywie), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Planete Doc Film Festival, Etiuda & Anima, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, Żydowskie Motywy). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

Jak co roku w czasie Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu odbywać się będą Warsztaty Kultury Filmowej i Ogólnopolski Konkurs Prelegentów Filmowych.

Podczas Warsztatów Kultury Filmowej "Lafowicze" będą mieli okazję podyskutować z uznanymi w środowisku krytykami filmowymi: Adam Garbicz, Tadeusz Lubelski, Łukasz Maciejewski, Wojtek Kałużyński i Piotr Czerkawski. Planujemy zorganizowanie ok. 50 prelekcji.

Ponadto, starym zwyczajem odbywać będą się liczne dyskusje z reżyserami filmowymi, którzy odwiedzą w tym roku wraz ze swoimi filmami Zwierzyniec. Konkretne nazwiska trzymamy póki co w tajemnicy, ale wiemy już że podobnych dyskusji odbędzie się około 20.

Oficjalny Serwis Internetowy Urzędu  Miejskiego w Zwierzyńcu