16. Letnia Akademia Filmowa

w Zwierzyńcu, 7-16.08.2015

 

LAF w Zwierzyńcu. Wszystkie twarze Carmen na festiwalu filmowym na Roztoczu
 

W piątek rusza Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Przed nami 300 filmów. Na 16. Letniej Akademii Filmowej obejrzymy m.in. filmy z hotelami w roli głównej, poczynając od "Portiera z hotelu Atlantic" z 1923 r., kończąc na "Grand Budapest Hotel". Poznamy także jedną z nie tylko kinowych femme fatale - Carmen.

- Pomysł na cykl "Wieczna Carmen" wziął się stąd, że ta kultowa bohaterka opery Bizeta, a wcześniej noweli Mériméego, króluje na ekranie już od czasów kina niemego. Doczekała się stu filmowych realizacji i to zarówno w wersjach klasycznych, jak i uwspółcześnionych, istnieją "Carmen" hip-hopowe czy bollywoodzkie. Kino po prostu uwielbia tę postać - mówi Piotr Kotowski, rektor LAF.

Ofiarą miłości do uwodzicielskiej Carmen padł Charlie Chaplin. Najsłynniejszy komik wszech czasów w roli oficera Darna Hosiery'ego ma za zadanie schwytać bandę Cyganów, ale z miejsca zakochuje się na zabój w ich przywódczyni i jest w stanie zrobić dla niej wszystko... Poza tą oczywistą parodią w programie znajdzie się także adaptacja "Carmen" z udziałem największych operowych gwiazd w reż. Francesco Rosiego, a także "Czarna Carmen" Marka Dornforda-Maya czy słynna "Carmen" Carlosa Saury.

Cykl "Hotele i ludzie" jest polem dla prawdziwej socjologicznej obserwacji tych, którzy przemykają przez hotelowe korytarze. Może to być grupa szaleńców, którzy w zrujnowanym przybytku odnaleźli dom ("Million Dollar Hotel") albo kameralna opowieść o kilku osobach i bolączkach życia codziennego ("Tosty po meksykańsku"). Kamera opowie także o tych, których na co dzień nie widać - o młodym pomywaczu, który pnie się po szczeblach kariery ("Zaklęte rewiry"), czy portierze, którzy wierzy w etos swojego zawodu, aż pewnego dnia zostaje zdegradowany do pracy w toaletach ("Portier z hotelu Atlantic"). Surrealistyczna sceneria i banda oryginałów, których zapomnieć się nie da - to z kolei wspólne wyróżniki takich filmów, jak "Hotel Splendid" czy "Grand Budapest Hotel".

Zobaczymy także, jak wygląda współpraca laureata literackiej Nagrody Nobla z filmowcami. Teksty Patricka Modiano śpiewała gwiazda piosenki francuskiej Francoise Hardy, jego książki doczekały się filmowych adaptacji, do kilku filmów sam stworzył scenariusze. Głównym bohaterem jest dla niego człowiek poszukujący własnej tożsamości. Bohaterem "Lacombe Lucien" (reż. Luis Malle) jest młody chłopak, który zamiast przystąpić do francuskiego Ruchu Oporu, wstępuje w szeregi nazistowskiej policji. Film nie został przyjęty zbyt ciepło w latach 70., gdyż podejmował wówczas mocno kontrowersyjny problem kolaboracji Francuzów z okupantem.

W programie jak zawsze znajdzie się dużo pozycji już klasycznych, z początku ubiegłego stulecia i sprzed kilkudziesięciu, kilkunastu lat. Im są dedykowane cykle "Urodziny kina" oraz "Drugie życie kina". - Mija 120 lat od wynalazku braci Lumiere. A ponieważ jesteśmy akademią, chcemy edukować, pokazywać jak pomimo niedostatków technicznych, jak brak dźwięku, kino realizowało wielkie marzenie o stworzeniu niezwykłego spektaklu - mówi Piotr Kotowski. W programie znajdą się także m.in. retrospektywy Aleksandra Sokurowa, Chang-donga Lee, przeglądy kina tureckiego, niemieckiego, słowackiego czy polskiego.

Sylwia Hejno

Kurier Lubelski, 6 sierpnia 2015