60 lat w kinie

Jest z nami od początku Letniej Akademii Filmowej. Człowiek od wszystkiego: historyk kina, wykładowca, tłumacz, lektor, felietonista - to tylko niektóre ze specjalności, jakie ujawnił na LAF. Ale jest przede wszystkim pasjonatem filmu - praktycznie od kołyski. W Zwierzyńcu będzie świętować swoją sześćdziesięcioletnią przygodę z X Muzą. I przedstawi filmy, które z różnych powodów zachował we wdzięcznej pamięci kinomana. Innymi słowy, Grzegorz Pieńkowski wyciągnie obrazy ze swojego sztambucha.

JEST PAN WOLNY, DOKTORZE KORCZAK (Sie sind frei, Doktor Korczak) reż. Aleksander Ford,

RFN / Izrael, 1974 (99 min)

Film o ostatnich dniach życia Janusza Korczaka, polskiego lekarza, pisarza i pedagoga pochodzenia żydowskiego. Warszawa, rok 1942. Korczak prowadzi sierociniec wewnątrz żydowskiego getta. Kiedy naziści rozpoczynają likwidację getta, Korczak uzyskuje możliwość na jego opuszczenie, ale nie korzysta z niej. Razem z dziećmi, którymi się opiekował, zostaje zesłany do obozu koncentracyjnego.

 

KU! KIN DZA DZA (Ку! Кин-дза-дза) reż. Georgij Danielija, Tatiana Iljina

Rosja 2013 (96 min)

Na ulicach Moskwy pojawia się dziwny, bosonogi przybysz, który mimo chłodu odziany jest w lichy, znoszony paltocik. Zaczepiany przez przechodniów odpowiada, że pochodzi z planety Uzm, z którą stracił kontakt i nie może powrócić na swoją galaktykę.

 

NAPOLEON (Napoléon vu par Abel Gance) reż. Abel Gance

prod.: Francja 1927 (240 min)

Monumentalny, blisko czterogodzinny obraz śledzi karierę Napoleona Bonaparte od jego dzieciństwa, poprzez ucieczkę z Korsyki, okres Rewolucji Francuskiej aż po wkroczenie do Włoch w 1797 roku. Film miał składać się pierwotnie z kilku części, ale reżyser Abel Gance nie  znalazł środków na ich realizację. Film stał się legendarny głównie dzięki szerokiej gamie przełomowych jak na tamte czasy technik filmowania użytych przez reżysera.

 

RAGTIME reż. Miloš Forman

USA 1981 (149 min)

 Nowy Jork, 1910. Coalhouse Walker Junior jest czarnoskórym pianistą, któremu udało się wybić ponad przeciętność. Ma zamiar poślubić porzuconą wcześniej z dzieckiem Sarę, obecnie będącą pod opieką białej rodziny. Jednak głupi żart rasistowskiego strażaka i dyskryminacja kolorowych, popchnęły Walkera do aktu terrorystycznego - zajęcia biblioteki z użyciem materiałów wybuchowych.

 

VIVA LA MUERTE reż. Fernando Arrabal

Francja / Tunezja 1971 (89 min)

To historia chłopca o imieniu Fando, którego ojciec został skazany na śmierć za przeciwstawienie się władzy podczas wojny domowej w Hiszpanii. Matka Fando jednak twierdzi, że ojciec chłopca nie został zabity, lecz popełnił samobójstwo. Dwunastoletni chłopiec nie mogąc wytrzymać presji matki, kościoła i szkoły ucieka do świata fantazji.