W polskim obiektywie

Polscy filmowcy robią filmy o nas i otaczającym nas świecie. My, widzowie, próbujemy się w tych filmach przejrzeć, dostrzec problemy, którymi żyjemy na co dzień. Na sali kinowej dochodzi następnie do konfrontacji dwóch punktów widzenia. Ten moment jest zarazem zaproszeniem do rozmowy.

KNIVES OUT reż. Przemysław Wojcieszek

Polska 2016

w.: Michał Surówka, Natalia Łągiewczyk, Anastazja Borkoniuk

Dawni przyjaciele z liceum spotykają się na daczy. Zdążyli się urządzić, porobili kariery. Czują, że należą do wybranego pokolenia. Przyszłość i ten kraj należą do nich. Patriotyczne uniesienie podlewane alkoholem budzi w nich uśpione, nacjonalistyczne demony. Bo Polak-patriota, żeby poczuć w sobie siłę, musi mieć wroga, któremu może pokazać swoją wyższość. A wrogiem jest tu każdy obcy, który nie należy do wybranego plemienia...

 

WALKA Z SZATANEM reż. Konrad Szołajski

Polska 2015 (75 min)

Bohaterki filmu, młode dziewczyny nękane psychicznymi cierpieniami rozpoznanymi jako opętanie, poddają się egzorcyzmom. To zjawisko narasta w Polsce w ostatnich latach. Egzorcyzmów dokonują wyspecjalizowani duchowni, niekiedy we współpracy z psychiatrami. Film Szołajskiego pokazuje jak zacierają się granice między sferą nauki i wiary, między empirią a magią.

 

NAWET NIE WIESZ, JAK BARDZO CIĘ KOCHAM reż. Paweł Łoziński

Polska 2016 (75 min)

 Kamera podpatruje intymne rozmowy matki i córki z psychoterapeutą, którego podstawowym narzędziem są słowa i empatia. Poufne sesje otwierają dawne rany i budzą głęboko ukryte emocje. W bezpiecznych warunkach gabinetu terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż w głąb siebie. Po poprzednim filmie, opowiadającym o wspólnej podróży z ojcem, reżyser wraca do tematu rodzinnego, pytając, czy mimo zadawnionych urazów można próbować odbudować relację z bliskimi.

 

JAROCIN. PO CO WOLNOŚĆ reż. Marek Gajczak, Leszek Gnoiński

Polska 2016 (108 min)

Zamknięta w obrazach i dźwiękach, energetyczna historia Festiwalu w Jarocinie. Pełna anegdot, opowieść o wolności, młodości, niezależności i marzeniach, przeplatana tekstami piosenek. Film łączy archiwalne obrazy, niepublikowane dotąd amatorskie nagrania, z lekko zamazanymi, ale wciąż żywymi, wspomnieniami  legendarnych rockowych buntowników, dla których Jarocin był inspiracją i źródłem twórczej wolności. Całość spaja muzyka, która jako najważniejszy element festiwalu, staje się narratorem historii. 

 

BRACIA reż. Wojciech Staroń

Polska 2015 (71 min)

Dwóm braciom udało się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Kochają się, ale i zarazem nienawidzą. Jeden – marzyciel, artysta malarz; drugi – pragmatyk i naukowiec. Ogień i woda. Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w stalinowskim łagrze, w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce. Film Wojciecha Staronia to piękny i ciepły portret dwóch mężczyzn, których barwne życie składa się z nieustannych przeciwności losu, ale wspólnie, pomimo waśni i sporów, potrafią je pokonywać.

 

ŁOWCY MIODU reż. Krystian Matysek

Polska 2016 (76 min)

Łowcy miodu są pierwszym polskim pełnometrażowym, wysokobudżetowym filmem przyrodniczym, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół. Dokument Krystiana Matyska pełni również ważną funkcję edukacyjną i interwencyjną: analizuje niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Razem z aktorką Magdaleną Popławską podążamy poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą? 

 

BABY BUMP reż. Kuba Czekaj

Polska 2015 (89 min)

w.: Kacper Olszewski, Agnieszka Podsiadlik, Caryl Swift

Nagroda za reżyserię oraz nagroda dziennikarzy na Festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie'2016

Wszyscy czegoś od ciebie chcą, a ty najchętniej stałbyś się niewidzialny. Jesteś na wojnie w domu i w szkole. Regularnie przegrywasz. To co widzisz w lustrze zaczyna cię przerażać. Twój wewnętrzny głos powtarza ci, że jesteś nikim. A poza tym, o co chodzi z tymi dziewczynami? Dlaczego ludzie w ogóle chcą się całować? I jeszcze ta jedna, która czegoś od ciebie chce. Witaj w świecie Mickiego Housa. Jego historia skutecznie przypomni ci, że dorastanie nie jest dla dzieci. 

 

KAMPER reż. Łukasz Grzegorzek

Polska 2016 (89 min)

w.: Piotr Żurawski, Marta Nieradkiewicz, Jacek Braciak

 Para trzydziestolatków, kiedyś zakochani w sobie do szaleństwa, dziś muszą zdecydować, czy kolejny krok w życiu zrobią razem czy osobno. Ona jest ambitna, pracowita i zdolna. Kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji. On jest wiecznym chłopcem i bardzo ceni sobie życie bez większych zobowiązań. Kiedy w jej życiu pojawia się dojrzały mężczyzna, Mania zacznie zastanawiać się, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża. Czy na pewno chce spędzić z nim resztę życia? Kamper musi się ogarnąć. Zacznie jednak od romansu z nauczycielką hiszpańskiego. 

 

TACY JAK MY reż. Piotr Mularuk, Maria Siniarska

Polska 2016 (49 min)

„Tacy jak my” to film odbiegający od dotychczasowych produkcji dokumentalnych o Powstaniu Warszawskim. To próba zobrazowania wpływu, jaki wywarło Powstanie Warszawskie na współczesnych młodych Warszawiaków, ale przede wszystkimi na popkulturowych artystów, którzy odwołują się w swojej twórczości do motywów Powstania Warszawskiego. W filmie zobaczymy popularnych muzyków sceny rockowej, reggae oraz hip-hopowej m.in. takich jak Kazik Staszewski, Lao Che, Darek Malejonek, Marika, czy zespół Hemp Gru. 

 

MÓJ OJCIEC STAŚ reż. Andrzej Dudziński

Polska 2015 (52 min)

"Mój ojciec Staś" jest subiektywną biografią Stanisława Dygata. Subiektywną, bo opowiedzianą przez córkę pisarza, która podąża śladami ojca, starając się do niego zbliżyć i zrozumieć motywy jego postępowania.

 

JONASZ W BRZUCHU LEWIATANA reż. Krzysztof Wierzbicki

Polska 2015 (55 min)

Opowieść o życiu Jonasza Kofty - o tym, jak w PRL-u znajdował enklawy wolności i jaką cenę za to płacił, a także o chorobie, którą pokonał, i o śmierci, która przyszła niespodziewanie.

 

IDA I IRENA reż. Piotr Morawski

Polska 2016 (28 min)

Gdy jako 15-latka opuszczała piotrkowskie getto, ojciec powiedział do niej: "Nigdy nie zapomnij, że jesteś Żydówką". Stojący obok wuj dorzucił: "Przeciwnie - zapomnij, bo nie przeżyjesz", Tym dwóm nakazom starała się byc wierna całe życie.

 

WYTRWAŁOŚĆ reż. Małgorzata Imielska

Polska 2015 (70 min)

Historia o nieprzemijającej rozpaczy i nieustannym zmaganiu się by wierzyć, że wciąż są ludzie, którzy zasługują na miano człowieka. Ben Barenholtz, słynny producent i dystrybutor związany z amerykańskim, niezależnym przemysłem filmowym konfrontuje się z osobistym doświadczeniem Zagłady.

 

Z DOMU… reż. Szymon J. Wróbel

Polska 2016 (30 min)

"Z domu..." to niezależny dokument przybliżający historię "Aktion Saybusch", czyli jednej z największych akcji wysiedleńczych w historii II wojny światowej. Operacja ta przeprowadzona była przez wojska niemieckie i hitlerowską policję w czasie okupacji Polski. 

 

GÓWNO POD TEATREM reż. Jarosław Banaszek

Polska 2016 (29 min)

w.: Tadeusz Huk, Michał Rolnicki, Adam Baumann

Młody gwiazdor teatru w noc poprzedzającą premierę „Hamleta”, w którym gra główną rolę,lekko pobudzony alkoholowymi używkami, pojawia się przed wejściem dla aktorów. Odkrywa, że tuż obok schodów prowadzących do świątyni sztuki leży… tytułowe gówno. Wydaje się, że sprzątnięcie tego przykrego znaleziska jest kwestią najprostszą na świecie. Tymczasem działania podjęte przez aktora wzbudzają reakcję łańcuchowa prowadzącą do eskalacji gniewu, przemocy i absurdu.