Festiwalowe Remanenty

Millennium Docs Against Gravity Film Festival, Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu", Etiuda & Anima - te festiwale przedstawią podczas Letniej Akademii Filmowej swoje wizytówki.

MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

Bez tytułu reż. Michael Glawogger, Monika Willi, Austria 2017 (105 min)

Przeżyć: metoda Houellebecqa reż. Arno Hagers, Erik Lieshout, Reinier van Brummelen, Holandia 2016 (70 min)

FESTIWAL MEDIÓW "CZŁOWIEK W ZAGROŻENIU"

Dwa światy reż. Maciej Adamek, Polska 2015 (51 min)

21 x Nowy Jork reż. Piotr Stasik, Polska 2016 (70 min)

Choroba jeszcze nie minęła reż. Tomasz Patora, Polska 2016 (27 min)

ETIUDA & ANIMA

Nauka reż. Emi Buchwald, Polska 2016 (20 min)

Spokój reż. Lily Erlinger, Niemcy 2015 (29 min)

Pępowina reż. Eliza Petkova, Niemcy 2015 (27 min)

De profundis reż. Eugeniusz Pankow, Polska 2015 (22 min)

Przed miłością reż. Igor Kowaljow, Rosja 2015 (19 min)

Nocny jastrząb reż. Spela Cadez, Chorwacja 2016 (9 min)

Mrożona kawa reż. Stephanie Lansaque, Francois Leroy, Francja 2015 (15 min)

Ciało obce reż. Marta Magnuska, Polska 2016 (7 min)

Lęki reż. Nata Metlukh, Kanada 2015 (2 min)

 

MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

Bez tytułu reż. Michael Glawogger, Monika Willi, Austria 2017 (105 min)

Ostatni film wybitnego twórcy, dokończony dwa i pół roku po jego tragicznej śmierci przez Monikę Willi, która zmontowała nakręcony materiał, kierując się notatkami reżysera. Dokumentalny zapis trwającej ponad cztery miesiące wędrówki przez kolejne kręgi piekła, przez krzywe odbicia jeszcze sytej i bezpiecznej Europy. Zobaczymy wdzierające się w naszą podświadomość hipnotyczne obrazy będące śladem zapisu podróży Michaela Glawoggera  przez Włochy, Bałkany, kraje Maghrebu i Saharę, aż po wschodnie wybrzeże Afryki. 

 

Przeżyć: metoda Houellebecqa reż. Arno Hagers, Erik Lieshout, Reinier van Brummelen,

Holandia 2016 (70 min)

W 1991 roku nikomu wówczas nieznany Michel Houellebecq opublikował esej „Rester vivant”. Był wówczas pogrążonym w depresji rozwodnikiem, próbującym swoich sił w poezji. Zapewne nie śniło mu się, że za parę lat zostanie jedną z największych gwiazd światowej literatury – pisarzem, do którego przyznaje się zarówno lewica, jak i prawica. Skromnym objętościowo tekstem zafascynował się sam Iggy Pop, który w rozterkach pisarza znad Sekwany rozpoznał ból towarzyszący mu przez wiele lat na scenie. Gwiazdor jest przewodnikiem po całym filmie – w zaciszu swojego ogrodu w Miami rozsmakowuje się w soczystych fragmentach houellebecqowskiej frazy.

 

FESTIWAL MEDIÓW "CZŁOWIEK W ZAGROŻENIU"

Dwa światy reż. Maciej Adamek,

Polska 2015 (51 min)

Nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny na Rhode Island Film festival'2016; nagroda im. Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi'2016; nagroda publiczności na MFF w Seulu'2017

Portret rodziny, w której rodzice są głuchoniemi, a ich córka Laura jest słysząca. To 12-letnia Laura staje się przewodnikiem mamy i taty w ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym jak życie każdej rodziny.  Historia dziewczynki to opowieść o uczeniu się innego spojrzenia i o potrzebie zrozumienia. Subtelny rodzinny dramat staje się opowieścią o spotkaniu pokoleń, wrażliwości, a nawet kultur.

 

21 x Nowy Jork reż. Piotr Stasik,

Polska 2016 (70 min)

Nagroda im. Kazimierza Karabasza na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi'2016; nagroda za reżyserię (w konkursie Fiction/Non-Fiction) na Millennium Docs Against Gravity Film Festival'2017

Dokumentalny esej o kondycji współczesnego człowieka żyjącego w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku, opowiedziany głosami 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze. Podróżni w różnym wieku, o różnych kolorach skóry pochodzą z różnych zakątków świata i z różnych powodów znaleźli się w Nowym Jorku. Kamera, z podziemia, wychodzi za nimi na powierzchnię, aby obserwować chwile z ich życia – od śmiesznych i absurdalnych do dramatycznych i pełnych smutku. 

 

Choroba jeszcze nie minęła reż. Tomasz Patora,

Polska 2016 (27 min)

Jest takie miejsce w Polsce, w którym człowiek w jednej chwili może stracić wszelkie prawa. To oddział detencyjny szpitala psychiatrycznego, gdzie powinni trafiać wyłącznie niebezpieczni, chorzy i niepoczytalni przestępcy. Reżyser na przykładzie szpitala w Rybniku pokazuje, że prawo przymusowego kierowania na takie oddziały jest w Polsce nadużywane i godzi w podstawowe prawa człowieka. Ten, kto choć raz zostanie wciągnięty w tryby systemu, zostaje, niekiedy na lata, pozbawiony praw, wolności i godności.

 

ETIUDA & ANIMA

Nauka reż. Emi Buchwald,

Polska 2016 (20 min)

 

Spokój reż. Lily Erlinger,

Niemcy 2015 (29 min)

 

Pępowina reż. Eliza Petkova,

Niemcy 2015 (27 min)

 

De profundis reż. Eugeniusz Pankow,

Polska 2015 (22 min)

 

Przed miłością reż. Igor Kowaljow,

Rosja 2015 (19 min)

 

Nocny jastrząb reż. Spela Cadez,

Chorwacja 2016 (9 min)

 

Mrożona kawa reż. Stephanie Lansaque, Francois Leroy,

Francja 2015 (15 min)

 

Ciało obce reż. Marta Magnuska,

Polska 2016 (7 min)

 

Lęki reż. Nata Metlukh,

Kanada 2015 (2 min)