MasterClass z Wojciechem Marczewskim

Wojciech Marczewski szanowany jest zarówno za swoją artystyczną postawę, jak też ze względu na specyficzny, nie dający się pomylić z niczym innym charakter autorskiego pisma. I za konsekwencję w podążaniu w tym, co robi, własną ścieżką. Od lat pozostaje poza środowiskowymi układami i koteriami. Najbardziej ceni sobie niezależność twórczą. Może dlatego też, tak rzadko staje za kamerą. Ale każdy jego film, to ważny głos w obronie wolności jednostki i protest przeciwko działaniu represyjnego systemu, występującemu pod różną postacią.

1. Zmory reż. Wojciech Marczewski, Polska 1979 (100 min)

2. Dreszcze reż. Wojciech Marczewski, Polska 1981 (106 min)

3. Ucieczka z kina "Wolność" reż. Wojciech Marczewski,1990 (87 min)

 

Zmory reż. Wojciech Marczewski, Polska 1979 (100 min)

w.: Piotr Łysak, Tomasz Hudziec,Teresa Marczewska

Nagroda Główna Jury na FPFF w Gdańsku'1979; nagroda OCIC na MFF w San Sebastian'1979

Film – oparty na powieści Emila Zegadłowicza - opowiada o dojrzewaniu wrażliwego chłopca Mikołaja Srebrnego, który przeżywa rozbicie rodziny, piekło opresyjnej szkoły i pierwsze doznania erotyczne. Stanowi ciąg luźno powiązanych epizodów i ukazuje, jak na pozór mało ważne momenty życia kształtują charakter człowieka. Jest buntem przeciwko tłamszeniu indywidualności przez totalitarny system polityczny i służące uniformizacji metody wychowawcze. 

 

Dreszcze reż. Wojciech Marczewski, Polska 1981 (106 min)

w.: Tomasz Hudziec, Teresa Marczewska, Marek Kondrat

Srebrne Lwy na FPFF w Gdańsku'1981; Srebrny Niedźwiedź, nagroda FIPRESCI oraz nagroda OCIC na MFF w Berlinie'1982; nagroda Don Kichota'1983 Polskiej Federacji DKF

Jest rok 1955 - okres pewnego „zawieszenia" między śmiercią Stalina, a poznańskim czerwcem. Trzynastoletni Tomek, niedługo po aresztowaniu ojca przez UB, wyjeżdża na obóz harcerski. Podobnie jak inni uczestnicy obozu ulega regularnej indoktrynacji politycznej i zostaje gorliwym wyznawcą „nowej religii". Jego żarliwość potęgowana jest dodatkowo przez erotyczną fascynację do druhny-przewodniczki, pryncypialnej komunistki, osiągającej swe dydaktyczne cele za pomocą manipulacji i ślepej wiary w system. Tymczasem nadchodzi czas odwilży. Ojciec Tomka zostaje zwolniony z więzienia. Czy znajdzie wspólny język z synem? 

 

Ucieczka z kina "Wolność" reż. Wojciech Marczewski,1990 (87 min)

w.: Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Teresa Marczewska

Złote Lwy, nagroda za najlepszą rolę męską (j. Gajos) i muzykę oraz nagroda dziennikarzy na FPFF w Gdańsku'1990; Grand Prix na MFF w Avoriaz'1992; Grand Prix oraz nagroda za najlepszą rolę męską (j. Gajos) na MFF w Burgos'1994

Groteskowa opowieść o człowieku zniewolonym przez autorytarne mechanizmy władzy. Ostatnie lata PRL; w niewymienionym z nazwy mieście, główny cenzor otrzymuje wiadomość, iż w miejscowym kinie „Wolność” dochodzi do niepokojących wydarzeń podczas projekcji filmu „Jutrzenka”. W czasie seansu okazuje się, iż aktorzy przemawiają z ekranu do zebranej w kinie publiczności. Nadzwyczajne wydarzenia powodują szturm publiczności na kino i panikę w lokalnych strukturach władzy. Relacje między widzami i aktorami komplikują się, tworząc swoistą paralelę ze zderzeniem dwóch obrazów Polski: przed i po przemianach ustrojowych.