ZWIERZYNIEC

Zwierzyniec powstał w 1593 r. Na terenie włości szczebrzeskiej, włączonej do ordynacji przez Jana Zamoyskiego. Utworzono tu wówczas zwierzyniec myśliwski, ogrodzony 30- kilometrowym parkanem oraz wybudowano okazały dwór modrzewiowy. Dało to początek i nazwę miejscowości. W wieku XVII Zamoyscy podejmowali wielu znakomitych, królewskich gości: Władysława IV, Jana Kazimierza, Michała Wiśniowieckiego.

To tutaj rozkwitła miłość Marii Kazimiery d'Arquien i Jana Sobieskiego. W latach 1741-47 Teresa i Tomasz Zamoyscy ufundowali - jako votum dziękczynne za narodziny długo oczekiwanego syna - kościół na wyspie stawu, uformowanego w poprzednim stuleciu przez jeńców tureckich i tatarskich.

Na początku XIX w. Do Zwierzyńca przeniesiono Zarząd Ordynacji Zamoyskiej, co spowodowało intensywny rozwój miejscowości i powstanie kilku zakładów przemysłowych jak browar, fabryka wyrobów drzewnych i pierwsza w Polsce fabryka maszyn rolniczych.

Miłośnicy pieszych wędrówek mogą zwiedzać miasto i okolice na kilku szlakach turystycznych RPN, zaś rowerzyści znajdą wiele oznakowanych i nieoznakowanych tras rowerowych.

Istnieje też możliwość nauki jazdy konnej i przejażdżki bryczką lub rikszą. W upalne dni warto skorzystać z kąpieliska na stawach "Echo" i wypożyczalni sprzętu pływającego nad zalewem w Rudce lub spływu kajakowego po rzece Wieprz. W zimie czynna jest wypożyczalnia łyżew i nart, a strome stoki dostarczą narciarzom mocnych wrażeń. Zwierzyniec jest atrakcyjny przez cały rok.

Zwierzyniec  warto zobaczyć

Zwierzyniec przez 350 lat związany był z Ordynacją Zamojską i właśnie materialne ślady po Ordynacji zaliczane są do najcenniejszych obiektów zabytkowych miasteczka. Koniecznie trzeba zobaczyć:

  1. barokowy kościół na wyspie z połowy XVIII w. Wystawiony przez rodzinę Zamoyskich jako wotum dziękczynne za narodziny syna Klemensa
  2. kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji z unikalną, stuletnią mapą dóbr Ordynacji (obecnie Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska)
  3. zabudowania 200 - letniego, ciągle czynnego browaru
  4. tzw. Pałac Plenipotenta z 1890 roku, obecnie siedziba Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Zwierzyniec w ciągu swego 400 - letniego istnienia miał bardzo burzliwą i ciekawą historię, której świadkami jest rekordowa ilość aż 35 pomników i tablic pamiątkowych. Do najciekawszych i najbardziej oryginalnych zaliczyć należy:

jedyny w Polsce pomnik szarańczy z 1711 roku

  1. tzw. Pomnik psa Marysieńki Sobieskiej na wyspie Stawu Kościelnego
  2. pomnik oko opatrzności
  3. pomnik poświęcony węgierskim ochotnikom Powstania Styczniowego
  4. pomnik ku czci poległych leśników, żołnierzy AK oraz BCh, a także tablica poświęcona jeńcom francuskim.

Godna zwiedzenia jest mało jeszcze popularna dzielnica Zwierzyńca ? Borek (położona na północ od ratusza). Zachowało się w niej ponad 70 drewnianych przedwojennych domów. Spacer ulicami Borku a szczególnie ulicą Wąską przenosi nas w klimaty dwudziestolecia międzywojennego.

Warto również rozejrzeć się po okolicach Zwierzyńca, by odkryć m.in.:

  1. dawną cerkiew z 1913 roku w Topólczy
  2. sieć wąwozów lessowych w okolicy Turzyńca i Topólczy
  3. kaplice i cmentarz ofiar pacyfikacji w Sochach
  4. przypominające żywe skanseny z roztoczańską tradycyjną zabudową wsie Turzyniec i dawny dwór w Obroczy (obecnie szkoła).

 

 

 
 
 
 
 
 

Z historii  LAF….

Miło mi poinformować bywalców i sympatyków LAF, że - decyzją kapituły Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu otrzymała Nagrodę Filmową '2008 w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe”. Poza płynącą stąd satysfakcją, wyróżnienie to utwierdza nas w przekonaniu, że dokonaliśmy słusznego wyboru instalując przed ośmiu laty Akademię właśnie w Zwierzyńcu. Wybór miejsca zadecydował zresztą przynajmniej w połowie o sukcesie całego przedsięwzięcia. To miasteczko ma niesamowity urok, przyjazny klimat, magiczną aurę. Dodać do tego należy niezwykłą przychylność władz i mieszkańców Zwierzyńca wobec corocznego zlotu zastępów kinomanów, którzy na dziesięć sierpniowych dni biorą tę miejscowość w filmowe władanie. Kłaniam im się z tego miejsca nisko: gospodarzom za otwartość, życzliwość i współpracę, a lafowiczom za wytworzenie pozytywnej atmosfery. Niech im to będzie poczytane za wkład własny w przyznanie LAF tego trofeum.  

 

Rektor

Letniej Akademii Filmowej

Piotr Kotowski

Listę zwycięzców ogłoszono  26 maja na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.