Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie.

Etiudy roku 2006

I znów się spotykamy: my z AfiT-u po to, by przedstawić Wam dokonania uczących się u nas sztuki opowiadania filmem, Wy – po to, by zobaczyć co się nam udało. I na ile jest to owo czymś, co trafi do Was, widzów. Zawsze ciekawi nas, na ile uznacie problemy opowiadane przez naszych studentów za swoje, a ich widzenie świata za wspólne Wam.

 

Są wśród tych, których prace prezentujemy w roku 2007 tacy, dla których ważna jest sama narracja – pokazanie sprawności opowiadania i narracji. Są wśród nich tacy, którzy na pierwszym miejscu stawiają nie akcję, ale pochylenie się nad człowiekiem i jego uczuciami. Są też tacy (i wcale ich to nie deprecjonuje), dla których najważniejsza jest w dobrym znaczeniu tego słowa – zgrywa. Każdy z nich szuka swego miejsca w kinie, bo łączy ich to samo pragnienie: opisywanie otaczającego nas świata przy pomocy ruchomych obrazów.

Grzegorz Pieńkowski

 

1. ZAPISKI, reż. Ewa Martynkien, czas: 6’20”

Zapis wypowiedzi Marii Łuszczkiewicz-Jastrzębskiej, plastyczki pracującej techniką stalorytu – na temat jej pracy, życia i sztuki.

 

2. LOL, reż. Paweł Długołęcki, czas: 2’33”

Czy przez czat internetowy możemy romansować bezpiecznie?…

 

3. TRAWA JEST BARDZIEJ ZIELONA W RAJU ,  reż. Renata Mossor, czas: 15’38”

Po odnalezieniu szczątków biblijni Adam i Ewa zostają sklonowani i pojawiają się na nowo na świecie. Czy możemy ich obciążać naszymi własnymi błędami?  Czy my i nam współcześni mamy prawo oceniać tych, którzy żyli kiedyś?

 

4. DOŚKA, reż. Jakub Kędziorek, czas: 11’50”

Warszawskie schronisko dla zwierząt „Na Paluchu” – i psy, które tam mieszkają. Niektóre odratowane w ostatniej chwili, niektóre porzucone przez swych właścicieli, nie znające innego świata. Tęskniące do choćby odrobiny ciepła i przyjaźni. Czy naprawdę musimy być tak mało wrażliwi wobec naszych „braci mniejszych”?

 

5. LEKCJA HISZPAŃSKIEGO, reż. Anna Szymańska, 12’22”

O uczuciach, które warto hołubić w każdym wieku – nawet wtedy, gdy są już wspomnieniem i przynoszą ból…

 

6. SPOTKAMY SIĘ WE ŚNIE, reż. Jarosław Skrzeczkowski, czas: 11’38”

Próba zamknięcia w obrazie smutku przemijania, żalu po kimś najbliższym… i walki z rezygnacją z życia.

 

7. ŹLI CHŁOPCY, reż. Tomasz Grochowski, czas: 15’30”

„Nędzne psy” Quentina Tarantino nadal w modzie !  Wiemy: to nie ci aktorzy, nie ta reżyseria, nie ten scenariusz… ale od czegoś trzeba zacząć !  Hollywood – nadchodzim

 

8. GEPARD 13, reż. Paweł Sadowski, czas: 5’32”

Codzienność karetki pogotowia ratunkowego: wypadki, rany, choroby, śmierć… wisielcze poczucie humoru i – w tle – minister Religa…

 

9. CHRZEST, reż. Filip Krzyżanek, czas: 7’34”

W nudzie zwykłego dnia wieczór jest czasem, gdy młodzi szukają adrenaliny. Tylko czy wszystkim to odpowiada?

 

10. BEZBŁĘDNIE, GENIALNIE, SZYBKO…, reż. Tomasz Zygmont, czas: 16’50”

Fotografik Janusz Czarnecki, weteran polskiej fotografii przemysłowo-reklamowej, opowiada o swojej pasji i życiu.

 

11. CHWILA, reż. Marcel Wieteska, czas: 14’00”

Chwila w naszym życiu: czym jest?  Jak bardzo żałujemy tych, które już minęły i których nie możemy zawrócić?  Czy w ogóle jesteśmy w stanie zrobić coś więcej poza powiedzeniem: „Chwilo – jesteś piękna, trwaj”?

 

12. FILM PRZYRODNICZY, reż.mont. Urszula Zajączkowska, czas: 10’47”

„Zebranie czystych kropel wody ogłosiło: nie chcemy ginąć. Trzeba zrobić coś z tymi, którzy nas niszczą…”  Absurdalna – ale nie do końca – przypowieść o stosunku człowieka do przyrody i do samego siebie.