CHOPPER reż. Andrew Dominik, Australia 2000 (94’)
scen. Andrew Dominik, zdj. Kevin Hayward , Geoffrey Hall, muz. Mick Harvey
w: Eric Bana, Simon Lyndon, Daniel Wyllie, David Field, Bill Young, Vince Colosimo, Kenny Graham, Kate Beahan
 
Nagroda Australijskiego  Instytutu Filmowego za najlepszą reżyserię, rolę męską (Eric Bana) i drugoplanową rolę męską (Simona Lyndon)
Nagroda na Sztokholmskim Festiwalu Filmowym  za reżyserię i najlepszą rolę męską (Eric Bana)

Chopper Read marzy o tym by stać się sławnym łowcą głów w australijskim świecie przestępczym. Działa tam gdzie prawo zawodzi i kieruje się mottem krew za krew, śmierć za śmierć. Trudno jednak ocenić czy człowiek ten jest współczesnym Robin Hoodem czy degeneratem i sadystą.
PRZYPADEK HAROLDA CRICKA reż. Marc Forster, USA 2006 (113’)
scen. Zach Helm, zdj. Roberto Schaefer
w. Will Ferrell, Maggie Gyllenhaal, Dustin Hoffman, Queen Latifah, Emma Thompson

Harold Crick jest pracownikiem urzędu wiodącym nudną egzystencję. Pewnego dnia słyszy w głowie kobiecy głos, który odtąd będzie komentował wszystkie jego myśli i czynności. Wkrótce odkrywa, że jest bohaterem powieści, a głos, który słyszy należy do narratorki, która nie tyle opisuje wszystko, co on robi, ale programuje jego dalsze losy. Crick postanawia odnaleźć autorkę i zapanować nad własnym losem.

 

ZABIĆ PREZYDENTA reż.: Gabriel Range, Anglia 2006 (90’)
scen.: Gabriel Range, Simon Finch, zdj.: Graham Smith, muz.: Richard Harvey
w.: Hend Ayoub, Becky Ann Baker , Brian Boland, Michael Reilly Burke , Patricia Buckley

W sprawiającym wrażenie dokumentu film opowiada o fikcyjnym wydarzeniu. 19 października 2007 roku przed hotelem Sheraton w Chicago zostaje śmiertelnie postrzelony prezydent George W. Bush. Realizatorzy połączyli materiały archiwalne z fabularnymi. W warstwie dokumentalnej łączą narrację z reportażem. To nie tylko rzecz z gatunku political fiction, ale również głos w dyskusji o granicach medialnej manipulacji.

 

 

 

 

WIATR BUSZUJĄCY W JĘCZMIENIU reż.Ken Loach,  Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania, Wlochy 2006 (127')
scen. Paul Laverty, zdj. Barry Ackroyd
w. Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham, Gerard Kearney, William Ruane

Złota Palma za najlepszy film w Cannes’2006


Jest rok 1920. Damien, młody lekarz, chce wyjechać z Irlandii do Londynu na studia. Niespodziewanie zmienia jednak decyzję i przyłącza się do IRA.. W jej szeregach jest już starszy brat Damiena, Teddy. Wkrótce obaj bracia doświadczą okrucieństwa wojny, jednak największy dramat dotknie ich po podpisaniu traktatu pokojowego, kiedy staną po dwóch stronach barykady.

CZĄSTKI ELEMENTARNE reż.: Oskar Roehler, Niemcy 2006 (105’)
scen.: Oskar Roehler, muz.: Martin Todsharow, zdj.: Carl-Friedrich Koschnick
w.: Moritz Bleibtreu, Christian Ulmen, Franka Potente

Nagroda za najlepszą rolę męską (M. Bleibtreu) na MFF w Berlinie’2006

Adaptacja głośnej powieści Michela Houellebecqa, bulwersującej czytelników ostrą erotyką. Bruno pracuje jako nauczyciel, ale chciałby zostać pisarzem. Nie bardzo radzi sobie też jako głowa rodziny, za to owładnięty jest obsesją seksu. Jako seksoholik realizuje się na newage’owym obozie zdominowanym przez wyznawczynie nagiej integracji z kosmosem. Jego przyrodni brat Michael to jego przeciwieństwo. Odnosi naukowe sukcesy w dziedzinie biologii molekularnej, a jego specjalnością jest problem prokreacji poza aktem płciowym. Kiedy w jego życiu pojawi się dawna miłość, niespodziewanie rzutuje to również na życie uczuciowe Brunona.