UROCZYSTOŚĆ W OGRODZIE BOTANICZNYM (Slávnosť v botanickej záhrade) reż.: Elo Havetta, scen.: Ľubomír Dohnal, Elo Havetta, zdj.: Dodo Šimončič, muz.: Zdeněk Liška, ČSSR 1969 (86 min)
w.: Slavoj Urban, Jiří Sýkora, Nina Divíšková, Dušan Blaškovič

Mieszkańcy idyllicznego Babindołu szukają szczęścia w szaleństwie i tak stają przed dylematem marzeń i bezsilności wobec losu. Obieżyświat Pierre, który pojawia się we wsi z pustym pudłem od skrzypiec, inscenizuje biblijne wesele w Kanie Galilejskiej z przemianą wody w wino. Duch młodości i migotliwego pragnienia życia prowadzi młodych i starych w krainę żywiołowej radości i dobrodusznego szaleństwa.

Sample Image

 

LILIE POLNE (Lalie poľné)  reż.: Elo Havetta, scen.: Vincent Šikula (wg własnej powieści), zdj.: Jozef Šimončič, muz.: Zdeněk Liška. ČSSR 1972 (80 min)
w.: Lotar Radványi, Vladimír Kostovič, Žofia Martišová, Ivan Krivosudský

Dwaj weterani I wojny wracają do ojczyzny w poszukiwaniu domu, w którym mogliby się osiedlić i zapomnieć o całym okrucieństwie wojny, jakiego doświadczyli. Jakkolwiek film rozgrywa się w realiach sprzed półwiecza, łatwo odczytać w nim metaforę Czechosłowacji po „bratniej interwencji” wojsk Układu Warszawskiego. Elo Havetta nie mógł już nakręcić żadnego filmu.

Sample Image