KONYEC reż.: Gábor Rohonyi, scen. Balazs Lovas, Zsolt Pozsgai ( Węgry 2007)

w.: Emil Keres (Emil), Teri Földi (Hédi), Judit Schell (Ági), Zoltán Schmied (Andor), Djoko Rosic (Juan), Péter Barbinek (Captain),Péter Horkay (Lévai), Miklós Kapácsy (Gábor), Mihály Szabados (patrol), Csaba Benedek .(policiant), Katalin Várnagy (Stefi), Ági Mednyánszky (Klotild)

Trochę bajkowa, ale sympatyczna i ciepła opowieść o jesieni życia. Para emerytów, w nowej rzeczywistości węgierskiego kapitalizmu, ledwie wiąże koniec z końcem. Zdesperowani dokonują serii napadów na poczty i banki. Podstarzali Bonnie i Clyde spotykają się ze zrozumieniem takich samych jak oni przegranych ofiar nowego ustroju.

Sample Image

 

1956 - WOLNOŚĆ, MIŁOŚĆ reż. Krisztina Goda, Węgry 2006

Tytułowy 1956 rok był najzimniejszym okresem Zimnej Wojny. Akcja tego filmu toczy się w czasie igrzysk olimpijskich w Melbourne, skupia się na krwawym meczu piłki wodnej pomiędzy drużynami Węgier i Rosji. Mecz odbywa się zaledwie kilka tygodni po tym jak wojska radzieckie spacyfikowały węgierską rewolucję. Gdy sowiecka armia niszczy barykady na ulicach Budapesztu, Karcsi Szabó i jego drużyna stają do walki z Rosjanami na basenie olimpijskim. Zaczyna się najbardziej krwawa rozgrywka w historii sportu, bitwa o honor i wolność, na którą patrzy cały świat...

BEZ LITOŚCI / NINCS KEGYELEM  reż.: Elemér Ragályi,  scen.: Elemér Magyar, Elemér Ragályi,  zdj.: Márton Ragályi, Węgry 2006 (71 min)
w.: Gábor Nagypál, Imre Csuja, György Gazsó, Judit Csoma

Film oparty na faktach. Popełniono zbrodnię. Dénes Suha, który dorywczo zatrudniał się u ofiary, zostaje przesłuchany jako świadek, a opuszcza komisariat jako oskarżony. Wszystkim zależy na szybkim zamknięciu śledztwa, a Dénes świetnie nadaje się na żer aparatu sprawiedliwości: nie umie się bronić, ani poruszać w labiryncie prawa.

Sample Image

 

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ŻYCIA / BOLDOG ÚJ ÉLET  reż.: Árpád Bogdán, scen.: Árpád Bogdán, zdj.: Márk Győri, Gábor Szabó, muz.: Membran, Węgry 2006 (80min)

w.: Lajos Orsós, Michaela Gőczi, Zsolt Kovács, István Szilvási

Nagroda za debiut, muzykę i dla producentów filmu na FWFF w Budapeszcie’ 2007; nagroda za reżyserię na MFF w Genewie’ 2007

Bohater filmu mieszka w typowym bloku na osiedlu. Chłopak romskiego pochodzenia dorastał w domu dziecka, nie zna rodziców. Nie zna także świata, ani reguł, które nim rządzą. Pewnego dnia, od dawnego opiekuna, dostaje niezwykły prezent.

Sample Image

 

OPIUM – DZIENNIK SZALONEJ KOBIETY /ÓPIUM - EGY ELMEBETEG NÖ NAPLÓJA rez.: János Szász,  scen. (na podst. powieści Gézy Csátha): János Szász, András Szekér, zdj.: Tibor Máthé, Węgry 2007 (108 min)
w.: Urlich Thomsen, Kristi Stubø, Zsolt László, Enikő Börcsök

Nagroda za reżyserię, zdjęcia i dźwięk oraz nagroda krytyków zagranicznych na FWFF w Budapeszcie’ 2007; nagroda za najlepszą rolę kobiecą (K. Stubø) na MFF w Moskwie’ 2007

Józef Brenner jest lekarzem w zakładzie dla umysłowo chorych. Od miesięcy cierpi na kryzys twórczy i nie jest w stanie przelać na papier ani słowa. Uzależnia się od morfiny. Pewnego dnia zetknie się w swoim zakładzie z młodą kobietą. Umysłowo chora kobieta pisze bez przerwy swój dziennik. Lekarz obserwuje jej twórczość z nieukrywaną zazdrością.

Sample Image