PLANETE DOC REVIEW

 Sample Image

SPOTKANIA NA KRAŃCACH ŚWIATA
reż.: Werner Herzog
prod.: Wielka Brytania/USA 2007 (90 min)

 

Na Antarktydzie żyje ukryta społeczność. Tysiąc kobiet i mężczyzn ryzykując życie i zdrowie psychiczne pracuje dla przyszłości ludzkości. To ekscentryczni naukowcy badający dziedziny, które znamy tylko z filmów science-fiction. Po raz pierwszy dopuszczają do siebie kogoś z zewnątrz. Jest nim Werner Herzog i jego operator Peter Zeitlinger. Biegun Południowy w filmie Herzoga znajduje nowy wymiar i znaczenie.  Jest to film – medytacja o naturze człowieka i lądzie ognia, lodu i samotności. Na początku dowiadujemy się, że nie będzie to kolejny film o pingwinach. Jednak pewien pingwin pozostawi niezatarte wspomnienie…

Sample Image
 
 

CIEŃ UŚMIECHU/ To See if I’m Smiling
reż.: Tamar Yarom, Produkcja

 

prod.: Izrael 2007 (58 min)

Nagrody : Międzynarodowy Festiwal Filmowy Haifa 2007 – Najlepszy Dokument; IDFA 2007 - Nagrody Silver Wolf i Publiczności

Armia izraelska jako jedyna na świecie prowadzi obowiązkowy nabór kobiet do wojska. Osiemnastoletnie dziewczyny spędzają w armii dwa lata. Niektóre z nich decydują się na odbycie służby na terytoriach okupowanych. W filmie Tamar Yarom sześć z nich opowiada o swoich doświadczeniach na froncie. Niektóre po raz pierwszy dzielą się swoimi przeżyciami. Z rozbrajającą szczerością opowiadają o swoich odczuciach, które towarzyszyły im podczas akcji, niebezpiecznych patroli i okrutnych koszarowych zabaw. Każdą z nich dręczą pytania, których nie zadawały sobie na froncie, poniżając ludzi, profanując zwłoki i demonstrując swoją władzę nad wrogiem. Teraz muszą z tym żyć.Ten film pomaga pojąć to, czego nie potrafi ogarnąć człowiek, słysząc o kolejnych skandalach w armii i nieludzkich zachowaniach żołnierzy. Ten film pomaga zrozumieć, jak rodzi się okrucieństwo.

Sample Image

 

NA PRZEMIAŁ / Recycle
reż.: Mahmoud al Massad

 

prod.: Holandia, Niemcy, Jordania 2007 (90 min)

Nagrody i festiwale 2007: Cinema in Motion Award - Donostia-San Sebastian International Film Festival, Dubai International Film Festival - Muhr Awards Official, Sundance Film Festival, 2008: World Cinema Cinematography Award Rotterdam FF 2008

Film skupia się na sylwetce Abu Ammara, biednego muzułmanina, byłego mudżahedina w Afganistanie. Abu Ammar mieszka w milionowym az-Zarka, w drugim co do wielkości mieście Jordanii. Mieszka na tej samej ulicy, gdzie żył i dorastał Abu Musa az-Zarkawi brutalny przywódca Al-Kaidy. Nasz bohater zarabia na życie, jeżdżąc dookoła miasta starym volkswagenem busem i zbierając ze swoimi synami puste kartony. Na przemiał. Widzimy, jak uczy swojego malutkiego syna prowadzić samochód, jak kupuje mleko dla chorej matki, jak ogląda wieczorami telewizję. Poznajemy go przy pracy, przy jedzeniu, przy modlitwie. Śledzimy jego codzienne troski. Poznajemy jego przyjaciół w czasie wieczornych rozmów o polityce i religii. Abu Ammar nocami pisze książkę o islamie na podstawie wieloletnich zapisków na skrawkach papieru gromadzonych w plastikowych torbach. W spotkaniu z Abu Ammarem stajemy twarzą w twarz z Arabem, muzułmaninem, z człowiekiem, który ma dwie - chodzące w burkach - żony, który pisze książkę ku chwale islamu, który z kolegami rozmawia o potrzebie ”świętej wojny”, ale nie rozumie jej krwiożerczości. Dla Abu Ammara Bin Laden jest zdrajcą i oszustem. Widzimy człowieka, który tak jak każdy z nas chce kochać, wybić się z nędzy, spełnić swoje marzenia i zrozumieć świat. (…)
 

Sample Image

 
 

ROZBITKOWIE /Stranded – The Andes Plane Crash Survivors
reż.: Gonzalo Arijón

 

prod.: Francja 2007 (130 min)

Nagrody: Najlepszy Film – IDFA 2007; Nagroda Joris Ivnes – IDFA 2007

„Dlaczego ty, a ja nie?” – to pytanie zadawali sobie wszyscy, którzy jakimś cudem ocaleli z katastrofy lotniczej, do której doszło w chilijskich Andach w 1972 roku. Dla zawodników urugwajskiej drużyny rugby i towarzyszących im osób, upadek na czterotysięczny lodowiec był dopiero początkiem dramatycznej walki o przetrwanie. Czekało ich jeszcze znacznie więcej: rany, przeraźliwe zimno, brak żywności i pogłębiająca się depresja. Mimo to udało im się przetrwać w tych warunkach 72 dni i sprowadzić pomoc. (…) Nagle byliśmy zmuszeni dokonywać wyborów, o których nigdy dotąd nie myśleliśmy” – opowiada jeden z ocalałych. Po kilku dniach głodówki i osamotnienia rozbitkowie zaczęli przeżywać rozpacz i desperację, które zbliżyły ich do granic człowieczeństwa. W pełnych emocji wspomnieniach dowiadujemy się, o czym myśleli i jakie znaleźli wyjście z sytuacji... (…)
 

TAJEMNICA DEVY/ The Secret of Deva
reż.: Anca Miruna Lazarescu

 

prod.: Niemcy, Rumunia 2007 (58 min)

Nagrody : Międzynarodowy Festiwal Filmów Studenckich w Poczdamie 2007 – nagroda Best Newcomer; Nagroda Publiczności dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Festiwalu w Trieście 2008

 

Deva jest miastem położonym nad rzeką Maruszą, w południowej Transylwanii. Słynie z tego, że znajdują się w nim ruiny legendarnej, XIII-wiecznej fortecy. Przede wszystkim jednak, mieści się tu szkoła, w której już od wielu lat trenują kolejne pokolenia mistrzyń świata w gimnastyce. O zdobyciu mistrzostwa marzą także dwie bohaterki filmu, ośmioletnia Pitic i dziewięcioletnia Malina. Od szóstego roku życia dziewczynki mieszkają w Devie, każdy dzień poświęcając na trudne ćwiczenia, a zaledwie dwa popołudnia w tygodniu – na zabawę. Obserwujemy ich codzienne życie i towarzyszymy im aż do ich najważniejszego życiowego sprawdzianu, jakim są ogólnokrajowe zawody w gimnastyce. Widzimy, jak dziewczynki się zmieniają i powoli przystosowują do życia w świecie, którym rządzą surowe, często dość okrutne zasady. Jest to niezwykła, pełna ciepłego humoru, opowieść o dorastaniu. A przede wszystkim: o marzeniach i o trudnej drodze, jaką czasem trzeba przejść, aby móc je spełnić. 

 
Sample Image
 


TWARZE/ Faces
reż.: Gmax (Gérard Maximin

 

prod.: Holandia, Francja 2007 (76 min)

Co zrobić żeby świat stał się lepszy?
W 2007 roku artysta J.R. z Francji i Szwajcar Marco stworzyli niezależny projekt artystyczny „Twarzą w twarz”. Z bliskiej odległości, obiektywem 21 milimetrów, zrobili zdjęcia twarzy czterdziestu jeden Izraelczyków i Palestyńczyków. W marcu 2007 roku rozpoczęli akcję rozwieszania zdjęć w najbardziej newralgicznych punktach Palestyny i Izraela.Wydrukowane w dużych formatach zdjęcia zestawione w pary zawisły po obu stronach muru. Gmax, reżyser filmu Twarze, towarzysząc z kamerą podczas akcji rozwieszania plakatów, uchwycił reakcje ludzi, ich radość, zakłopotanie, refleksje i zadziwienie tym, jak trudno odróżnić muzułmanina od żyda. Nikt nie był obojętny, bo jak zachować obojętność, skoro imam, ksiądz i rabin, strojąc głupie miny, spoglądają ze zdjęć przyklejonych do muru. Śmiech jest najlepszym lekarstwem na stres. Po dwóch stronach muru, gdzie każdy posługuje się stereotypami wroga utrwalanymi przez media, mimo wszystko ludzie stali się sobie bliżsi.

 
Sample Image
 
 

W GÓRĘ JANGCY / Up the Yangtze
reż.: Yung Chang

 

prod.: Kanada 2007 (93 min)

Grand Prix Planete Doc Review 2008 – Nagroda Millennium; Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver 2007 – nagroda dla najlepszego dokumentu kanadyjskiego, Festiwal Sundance 2007 – nominacja do nagrody Grand Prix, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie 2007 - nominacja do nagrody głównej (Jorisa Ivensa)

Reżyser zabiera nas w podróż po Jangcy, jednej z najdłuższych rzek świata, którą pragnęli ujarzmić wszyscy chińscy przywódcy, z Mao Zedongiem na czele. Wybudowana przed dwoma laty wielka Tama Trzech Przełomów miała przynieść spełnienie tych odwiecznych marzeń i stać się największą dumą narodową, symbolem rosnącej potęgi kraju. Dziś okazuje się jednak, że jej powstanie było nie tylko bardzo kosztowne, lecz także tragiczne w skutkach. Doprowadziło między innymi do tego, że fale rzeki zaczęły zatapiać okoliczne wioski i miasta, przez co mieszkańcy zmuszeni są przenosić się w inne rejony kraju. Podobny los spotkał dwie rodziny głównych bohaterów, których poznajemy w filmie. (…)

Sample Image

 

W TEHERANIE NIE ROSNĄ JUŻ GRANATY/ Tehran Has No More Pomegranates
reż. Massoud Bakhshi,
prod.  Iran 2006 (69 min)
 
Wybrane nagrody i festiwale: Międzynarodowy FF Fajr 2007 – Nagroda za Reżyserię; IDFA 2007; CINEMA VERITE Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych, Iran 2007 – Nagroda Publiczności; Nagroda AVINI dla Najlepszego Dokumentu, Iran 2007; Hot Docs Canada 2008

„Teheran jest dużym miastem położonym niedaleko miasta Rey, pełnym ogrodów i drzew owocowych. Jego mieszkańcy mieszkają w wydrążonych w ziemi jamach. Większość dzielnic miejscowości toczy ze sobą nieustanną wojnę. Najczęstszym zajęciem Teherańczyków jest złodziejstwo i przemoc, choć król próbuje dowieść, że również oni są jego poddanymi. To właśnie tu rośnie wspaniały owoc, niezwykły granat, który można znaleźć tylko w Teheranie.” – pisano przed laty o stolicy Iranu. Do tego XIII-wiecznego zapisu odnosi się też reżyser filmu Massoud Bakhshi, kiedy rozpoczyna swoją podróż sentymentalną przez historię miasta. Filmowiec w dowcipny i inteligentny sposób porównuje przeszłość miasta z osiągnięciami współczesności. Historia Teheranu to również historia Iranu, centrum najważniejszych zwrotów i zawirowań całego kraju. Filmowiec z dużą lekkością przeprowadza widza przez zawiłe losy Teheranu, przewroty wojskowe, ingerencje obcych państw i rewolucję islamską. Z różnych punktów widzenia obserwuje zmiany, jakie zaszły w mieście... .

Sample Image