ŻYDOWSKIE MOTYWY

MOTYLE (Parparim) reż. Jaap van Heusden, scen. Miron Ashkenazy, zdj. Jan Moeskops, Holandia 2007 (12 min)

Simcha jest wytrącona z równowagi spotkaniem z Gideonem, studentem z Izraela, który przyjechał na wymianę. Jak ma ułożyć sobie stosunki z ortodoksyjnym Żydem, który nawet rozmowę z dziewczyną uważa za zachowanie wysoce nieprzyzwoite. Magiczne przedstawienie, w którym Simcha chce wystąpić z Gideonem, może nie dojść do skutku, chyba że dziewczyna znajdzie sposób, by młodzieńca do siebie zbliżyć...

 

      Sample Image
 

POZA MIŁOŚCIĄ (Outside Love) reż. Daniel Espinoza, scen. Daniel Cencik, zdj. Camilla Hjelm Knudsen, muz. Nikolaj Egelund, Dania/ 2007 (90 min)

Szmuli, uroczy marzyciel, zostaje ze swoim pięcioletnim synem. Mieszka z rodzicami, ale marzy o wyjeździe do Ameryki i oszczędza pieniądze pracując jako ochroniarz w żydowskiej szkole. Pewnego dnia poznaje uroczą młodą Aminę, która prowadzi sklep ze słodyczami za rogiem. Ona jest Pakistanką, on Żydem - ich rodząca się miłość zostaje poddana próbie.

 

Sample Image
 
 

OBCY VI (Alien)  VI reż. Borys Lankosz, scen. Magda Bart, zdj. Bartek Cierlica, muz. Mikołaj Trzaska, Polska 2007 (20 min)

Młody człowiek, który mógłby uchodzić za całkiem przeciętnego faceta, gdyby nie para pięknie wijących się spod czarnego kapelusza pejsów, niespodziewanie przyjeżdża do małego miasta. Przybysz nieświadomie przypomina mieszkańcom o świecie, który nie istnieje od tak dawna, że niektórzy uważają, iż mają prawo wierzyć, że ten świat nigdy nie istniał. Ludzie zaczynają mu się zwierzać, jak gdyby chcieli oczyścić swoje umysły ze wspomnień lub z historii zasłyszanych od innych. Kiedy wyjeżdża, miasteczko już nigdy nie będzie takie samo – a na pewno nie przez następne dwa tygodnie.

 

UMRZEĆ W JEROZOLIMIE (To die in Jerusalem)  reż. Hilla Medalia, scen. Hilla Medalia, USA 2007 (90 min)

Od śmierci Rachel Levy, siedemnastoletniej Izraelki, która zginęła przed czterema laty w Jerozolimie w samobójczym zamachu bombowym, jej matka, Abigail, nie może ani na chwilę odzyskać spokoju. Samobójczego zamachu dokonała również siedemnastolatka, Ajat al-Achras, uczennica z palestyńskiego obozu dla uchodźców, odległego o kilka mil. Obie młode kobiety wyglądały bardzo podobnie. Film dokumentalny Umrzeć w Jerozolimie - ukazując żałobę obu rodzin i Abigail Levy, poszukującą odpowiedzi na dręczące ją pytania –zgłębia konflikt palestyńsko-izraelski, jednaki ból mimo różnic kulturowych i innego spojrzenia na śmierć, a wreszcie, nadzieje na pokój. Kulminacyjnym punktem filmu jest niezwykle wzruszające spotkanie matek obu zmarłych dziewcząt.

 

Sample Image
 

WIDZIANE TYMI OCZAMI (As seen through these eyes)  reż.Hilary Helstein , scen. Hilary Helstein, narracja Maya Angelou, muz.Larry Brown, USA 2007 (70 min)

 

Poetka Maya Angelou pisze: „Wiem, dlaczego ptaszek w klatce śpiewa”. Wie to też reżyser Hilary Helstein, która przez ostatnich dziesięć lat przeprowadzała wywiady z Żydami, którzy uszli cało z Zagłady. Uzyskujemy dzięki temu przekaz, jakiego nie mogła dać nam historia: dziennik Holokaustu, oglądanego oczyma artysty, oczyma ludzi, którzy przez sam akt tworzenia buntowali się i ryzykowali życie, czyniąc rzecz zabronioną. W tym przejmującym filmie Maya Angelou opowiada o grupie dzielnych bojowników, którzy walczyli z Hitlerem jedyną bronią, jaką dysponowali: węglem do szkicowania, ogryzkami ołówków, skrawkami papieru i wyrytymi w pamięci wspomnieniami. Artyści ci wzięli swój los w swoje ręce, tworząc frapujące przesłanie o sile ludzkiego ducha, który trwa w obliczu niewyobrażalnych przeciwności.

 

PAPIEROWE LALECZKI (Paper dolls)  reż. Tomer Heymann, scen. Tomer Heymann, zdj.Itai Raziel, muz. Eli Soorani, Israel 2007 (84 min)

 

Papierowe laleczki to poruszająca opowieść o filipińskich transseksualistach, którzy wyemigrowali do Izraela, by opiekować się starymi ortodoksyjnymi Żydami. Film ten, dzieło młodego izraelskiego reżysera, który zaprzyjaźnił się z tą grupą, ukazuje sprzeczności i obala zadawnione uprzedzenia. Dokumentując życie Filipińczyków, młody człowiek zaczyna lepiej rozumieć siebie.

 

Sample Image
 

BURZA UCZUĆ

(Storm of Emotions) reż. Yael Klopmann, zdj. Oded Stern, Noam Teich, Ofir Moradov, Avner Shahaf, Itamar Hadar, muz. Ron Klein, Izrael 2007 (83 min)

Na mocy porozumienia z Egiptem z 1982 roku tysiące ludzi musiały opuścić swoje domostwa na pustyni Synaj. Na swe nowe siedziby wielu wybrało „Gusz Katif” w Strefie Gazy. By przyspieszyć proces pokojowy, w sierpniu 2005 roku rząd Izraela nakazał ewakuację Strefy Gazy. Decyzja ta wywołała społeczną i polityczną burzę. Ewakuacja okazała się najbardziej złożoną i delikatną misją w historii działań sił policyjnych. Film ten opowiada o emocjach, przekonaniach, sumieniu i prawdziwej braterskiej miłości. To opowieść o najpiękniejszym wzlocie ludzkości. To opowieść o emocjonalnym braterstwie...

 

Sample Image

MIASTECZKO KROKE (The Town of Krakow) reż. Natalia Schmidt, Kuba Karyś, scen. Natalia Schmidt, Kuba Karyś, zdj. Piotr Trela,  Polska 2007 (45 min)
 
Miasteczko Kroke to opowieść o przedwojennym Krakowie widzianym oczami Żydów. Zderzają się w nim dwie rzeczywistości – bezpieczne dzieciństwo z czasów dwudziestolecia nagle przerwane i zamienione w piekło holocaustu. Bohaterowie filmu przeszli gehennę, a po wojnie - niektórzy opuścili Polskę, niektórzy wrócili do Krakowa. Wszyscy jednak sercem związani są z miastem swego dzieciństwa i wspominają tamten, zapomniany już, świat. Film przedstawia unikatowe, niepublikowane archiwalia z okresu międzywojnia.

 

OCALENI PRZEZ DEPORTACJĘ (Saved by deportation) reż. Sławomir Grunberg, scen. Robert Podgórsky, zdj. Sławomir Grunberg,  muz. Robert Aceto, USA 2007 (79 min)
 
W 1940 roku, rok wcześniej nim naziści rozpoczęli masową wywózkę Żydów do obozów zagłady, Józef Stalin nakazał deportację około 200.000 polskich Żydów ze wschodnich terenów Polski, zajętych przez wojska sowieckie, do obozów pracy przymusowej w głębi Związku Sowieckiego. Choć transporty te odbywały się w nieludzkich warunkach, uratowały wiele istnień, gdyż ci deportowani polscy Żydzi stanowią przeważającą większość ocalałych z Holokaustu. Film przedstawia drogę, którą 65 lat temu odbyli Aszer i Szyfra Szarf, z Polski na Syberię i dalej do Tadżykistanu i Uzbekistanu. Ta nieznana historia ocalenia jest świadectwem zarówno wstrząsającego przeżycia jak i dowodem na potwierdzenie ludzkiej dobroci w tych mrocznych czasach.

 
PAMIĄTKI (Souvenirs) reż.  Shahar Cohen, Halil Efrat, scen. Shahar Cohen, zdj. Tomer Shani,  Izrael 2006 (75 min)

Szahar jest bezrobotnym reżyserem filmowym. Jego ojciec, Slajman, surowy osiemdziesięciodwuletni Jemeńczyk, podsuwa mu myśli realizacji filmu o brygadzie żydowskiej, w której służył podczas drugiej wojny światowej. Szahar z entuzjazmem podejmuje ten pomysł, gdy dowiaduje się, że jego ojciec mógł zostawić “pamiątki” w postaci nieślubnych dzieci, które ma z dwiema Holenderkami. Postanawia nakręcić ten film, by odnaleźć potomstwo ojca, a także osłabić nieco ostrze jego krytyki. Film z humorem i współczuciem ukazuje skomplikowane stosunki ojca z synem na przykładzie Szahara i Slajmana, podejmuje też uniwersalne zagadnienie napięcia między bohaterskimi mitami i rzeczywistością oraz pamięcią i prawdą historyczną.

Sample Image