W polskim obiektywie

Polscy filmowcy robią filmy o nas i otaczającym nas świecie. My, widzowie, próbujemy się w tych filmach przejrzeć, dostrzec problemy, którymi żyjemy na co dzień. Na sali kinowej dochodzi następnie do konfrontacji dwóch punktów widzenia. Ten moment jest zarazem zaproszeniem do rozmowy. 

1. DOM/Łódź reż. Piotr Szczepański, Polska 2016 (70 min)

2. Fugazzi - centrum wszechświata reż. Leszek Gnoiński, Polska 2017 (40 min)

3. Królewicz Olch reż. Kuba Czekaj, Polska 2016 (101 min)

4. Pokolenia reż. Janusz Zaorski, Polska 2016 (105

5. Prosta historia o morderstwie reż. Arkadiusz Jakubik, Polska 2016 (85 min)

6. Punkt krytyczny. oDNowa reż. Łukasz Bluszcz, Polska 2017 (83 min)

7. Z pogranicza cudu reż. Tomasz Jurkiewicz, Polska 2016 (50 min)

8. Errata do życiorysu. Zdzisław Maklakiewicz reż. Krzysztof Tchórzewski, Polska 2015 (53 min)

9. Hakerzy Solidarności reż. Grzegorz Linkowski, Polska 2016 (52 min)

10. Baraż reż. Tomasz Gąssowski, Polska 2016 (30 min)

11. Hycel reż. Daria Woszek, Polska 2015 (30 min)

12. I tak wszystko widziałam reż. Michał Tkaczyński, Polska 2016 (52 min)

13. Pan Werner reż. Wanda Dittrich, Mateusz Koldun, Mariusz Wirski, Polska 2016 (17 min)

 

DOM/Łódź reż. Piotr Szczepański,

Polska 2016 (70 min)

W 2011 roku sześciu łódzkich muzyków zakłada spółdzielnię socjalną „Ogniwo“ ze środków dotacji z Unii Europejskiej. Był jeden warunek: twórcy spółdzielni musieli być bezrobotni, co w ich przypadku – a utrzymywali się ze zleceń – było łatwe do spełnienia. Efektem powołania spółdzielni był klub DOM, który szybko stał się ważnym obiektem kulturalnym na mapie Łodzi. Jego sześciu właścicieli prowadzi klub w celu  rozwijania własnych projektów muzycznych.

 

Fugazzi - centrum wszechświata reż. Leszek Gnoiński,

Polska 2017 (40 min)

Fugazi – Centrum Wszechświata to dokumentalno-animowany film przedstawiający krótką, acz burzliwą, historię jednego z pierwszych prywatnych, niezależnych klubów muzycznych w wolnej Polsce, uznawanego w tamtym czasie za największe tego typu miejsce w całej Europie Środkowo – Wschodniej.

 

Królewicz Olch reż. Kuba Czekaj,

Polska 2016 (101 min)

w.: Stanisław Cywka, Agnieszka Podsiadlik, Sebastian Łach

Nagrody za zdjęcia i muzykę na Festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie'2017

Wybitnie utalentowany chłopak jest oczkiem w głowie apodyktycznej matki. Ich więź jest nierozerwalna, są razem przeciwko całemu światu. To jednak tylko pozory... Podczas gdy on pragnie być zwykłym nastolatkiem, matka wymusza na nim udział w międzynarodowym konkursie naukowym. Gdy on marzy o kolegach i pierwszej dziewczynie, ona przeprowadza ich do innego miasta, by mógł studiować na uniwersytecie. Wszystko zmienia się, kiedy w ich życiu nagle pojawia się mężczyzna, a nastoletni geniusz przestaje być centrum wszechświata.

 

Pokolenia reż. Janusz Zaorski,

Polska 2016 (105

w.: Łukasz Jaczewski

„Pokolenia” Janusza Zaorskiego to pełnometrażowy film fabularno-dokumentalny, który powstał z okazji jubileuszu wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Z 450 filmów zrealizowanych w WFF we Wrocławiu Zaorski wybrał ok. 50 tytułów, a ich fragmenty ułożył nie według daty realizacji, ale zgodnie z chronologią historii Polski, poczynając od „Pokolenia” Wajdy, poprzez filmy Chęcińskiego, Hasa, Kutza, Polańskiego, aż po Holland, Kieślowskiego, Marczewskiego, Zanussiego, i wielu innych. Powstał w ten sposób niezwykły obraz kilkudziesięciu lat historii naszego kraju i polskiego kina, zwieńczony współczesną ramą.

 

Prosta historia o morderstwie reż. Arkadiusz Jakubik,

Polska 2016 (85 min)

w.: Filip Pławiak, Andrzej Chyra, Kinga Preiss

Pełen napięcia, dobrze opowiedziany film kryminalny rozgrywający się - tu niespodzianka - w środowisku policyjnym. Prowincjonalnym, a więc zamkniętym siecią przyjaźni i interesów. To stwarza niejedną okazję do korupcji, choć niekoniecznie na dużą skalę. I chociaż w pokazanej na ekranie miejscowości działa grupa trzymająca władzę, niewiele dowiadujemy się o istocie korupcyjnych interesów. Bo też nie o tym jest ten film. W gruncie rzeczy to dramat rodzinny z mocno nakreślonymi postaciami.

 

Punkt krytyczny. oDNowa reż. Łukasz Bluszcz,

Polska 2017 (83 min)

Pierwszy, polski, pełnometrażowy film dokumentalny na temat zmian klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Twórcy w jasny sposób pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym staje nasza cywilizacja. Dowiadujemy się, co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki.  

 

Z pogranicza cudu reż. Tomasz Jurkiewicz,

Polska 2016 (50 min)

Bohaterem filmu Tomasza Jurkiewicza jest emerytowany górnik, lokalny artysta i pisarz Wiesław Konieczny. Kiedyś, wybierając się do pracy w kopalni usłyszał głos, mówiący mu by został w domu. Posłuchał go i dzięki temu nadal żyje. Tego bowiem dnia zdarzył się w kopalni tragiczny wypadek i osoba znajdująca się na jego stanowisku zmarła. Tajemniczy głos nie tylko uratował mu życie, ale również polecił zacząć pisać.

 

Errata do życiorysu. Zdzisław Maklakiewicz reż. Krzysztof Tchórzewski,

Polska 2015 (53 min)

Filmowy portret jednego z najwybitniejszych polskich aktorów mówiący o jego karierze filmowej i teatralnej, ale przede wszystkim odsłaniający prywatną stronę artysty, która ocalała we wspomnieniach przyjaciół. W filmie wykorzystano fragmenty filmów przedstawiające najważniejsze role Maklakiewicza oraz wypowiedzi znajomych aktora ze środowiska filmowego.

 

Hakerzy Solidarności reż. Grzegorz Linkowski,

Polska 2016 (52 min)

Film przedstawia historię powstania i działalności pierwszego w Polsce podziemnego radia Solidarność emitującego programy i audycje radiowe na fonii telewizji publicznej, będącej w PRL tubą propagandową władzy. Metoda ta stała się znaczącym elementem przełamania monopolu partyjnej informacji, a pomysł narodził się w Świdniku i Lublinie. Radio pracowało od 30 kwietnia 1983 r. przez pięć lat i nadało w tym czasie 43 audycje - na ścieżce fonii TVP w programach pierwszym i drugim, również w czasie emisji "Dziennika TVP". 

 

Baraż reż. Tomasz Gąssowski,

Polska 2016 (30 min)

w.: Jacek Borusiński, Oliwier Kozłowski, Martyna Żyźniewska-Budrewicz

Nagroda za najlepszy aktorski film krótkometrażowy na Warszawskim Festiwalu Filmowym'2016; nagroda za najlepszy fabularny film krótkometrażowy na Prowincjonaliach'2017; Srebrne Grono w kategorii krótkich filmow fabularnych na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie'2017

Mieszkający w małej, podwarszawskiej miejscowości z żoną i synkiem 38-letni Zyga przed kilkoma laty z powodów honorowych opuścił założoną przez jego ojca Wisełkę - lokalny klub, w którym grał przez całe swoje piłkarskie życie. Teraz Zyga jest bezrobotny, a jego głównym zajęciem jest wychowywanie zakochanego w piłce 10-letniego syna Witka. Zyga próbuje wyjaśniać Witkowi na czym polegają zasady, którymi rządzi się świat. Okazuje się jednak, że sam nie do końca się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze sprytnego syna..

 

Hycel reż. Daria Woszek,

Polska 2015 (30 min)

w.: Janusz Chabior, Anna Antoniewicz, Marian Dziędziel

Nagroda za najlepszy film krótkometrażowy na Rhode Island Film Festival'2016; nagroda za najlepszy film w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Fabularnych na Festiwalu w Gdyni'2016

Film opowiada historię mężczyzny Bru (Janusz Chabior), który zarabia na życie porywając piękne, rasowe psy. Kradnie je bogatym ludziom, a gdy oferują nagrodę pieniężną, oddaje. Jest to dla niego idealne źródło zarobku i osobistej satysfakcji, bo każda rodzina, której pies się „odnalazł”, widzi w znalazcy bohatera, a nie oszusta jakim w rzeczywistości jest. Wszystko idzie gładko, aż do chwili, kiedy kolejnego porwanego psa nikt nie szuka.

 

 I tak wszystko widziałam reż. Michał Tkaczyński,

Polska 2016 (52 min)

Film opowiada o losach trzech polskich Żydówek, które przeszły przez piekło zgotowane Żydom przez Niemców. Każda z bohaterek filmu już w okresie dzieciństwa musiała zmierzyć się z pytaniem o sens swojego życia i zweryfikować swoją tożsamość. Film pokazuje jak różne wydarzenia, przeżycia mają wpływ na duchowość człowieka.

 

Pan Werner reż. Wanda Dittrich, Mateusz Koldun, Mariusz Wirski,

Polska 2016 (17 min)

Impresja dokumentalna, w której Werner Feliks Rzeźnikowski - harcerz, członek Szarych Szeregów, były więzień obozu koncentracyjnego KL Stutthof, ocalały z Marszu Śmierci - opowiada niełatwe dzieje swojego życia. Historia z perspektywy mieszkańca niewielkiej miejscowości na Pomorzu rzuca nowe światło na życie Kaszubów w czasach przedwojennych, w trakcie II wojny światowej i w powojennej Polsce. Dokument nie obrazuje losów człowieka złamanego doświadczeniami, lecz zaznacza, iż nawet po tak traumatycznych przeżyciach można nadal cieszyć się codziennością.