INDEKS FILMÓWKI 

W cyklu tym zaprezentujemy filmy z dorobku znanych i cenionych reżyserów związanych z łódzką Filmówką, takich jak Jan Jakub Kolski, Filip Bajon czy Robert Gliński.

Filip Bajon - Fundacja, Polska 2008
Robert Gliński - Benek, Polska/Austria 2007
Ryszard Brylski - Cudowne lato, Polska 2010
Mariusz Grzegorzek - Jestem twój, Polska 2009
Jan Jakub Kolski - Wenecja, Polska 2010

ROBERT GLIŃSKI (ur. 17 kwietnia 1952 w Warszawie) - polski reżyser filmowy (także dokumentalista) i teatralny, scenarzysta, doktor habilitowany sztuki filmowej. Na arenie międzynarodowej zasłynął dwoma, wybitnymi filmami: "Cześć Tereska" (nagroda na XXVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) oraz "Wróżby kumaka" na podstawie książki Güntera Grassa. Znany jest z tego, że do większości swoich filmów sam pisze scenariusze. Zadebiutował ocenzurowanym obrazem "Niedzielne igraszki", czyli gorzką opowieścią o dzieciach osadzoną w realiach stalinowskiej Polski. Film ten zdobył szerokie uznanie publiczności i krytyki: Nagroda Publiczności na Konfrontacjach Filmowych "Młodzi za i przed kamerą", Wawrzyn tygodnika "Radar" za umiejętność kreowania rzeczywistości, Nagroda Dziennikarzy na FPFF w Gdyni, Grand Prix na festiwalu Młode Kino Polskie, Złoty Dukat, a także Nagroda FIPRESCI na MFF w Mannheim. Późniejsze filmy, podobnie jak debiut, okazały się ogromnym sukcesem. Wiele z nich będzie można zobaczyć na tegorocznej Letniej Akademii  Filmowej w Zwierzyńcu.

FILIP BAJON (ur. 25 sierpnia 1947r. w Poznaniu) - reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i prozaik. Zadebiutował jako reżyser w 1970r. filmem telewizyjnym "Powrót" i od razu otrzymał za niego nagrodę dla najlepszego debiutanta - Złotą Kamerę. Kolejny film - "Aria dla atlety" został obsypany nagrodami na festiwalach nie tylko polskich, ale i międzynarodowych. Filip Bajon jest niewątpliwie artystą wszechstronnym. Od lat pała się literaturą i również na tym polu odnosi duże sukcesy. Jedna z jego powieści - "Białe niedźwiedzie nie lubią słonecznej pogody" otrzymała nagrodę im. Wilhelma Macha. Z powodzeniem zajmuje się też reżyserią teatralną. Zasłynął inscenizacjami "Płatonowa" Czechowa oraz "Szaleństwem Jerzego III" Benneta. Uważamy jest za jednego z najwybitniejszych scenarzystów i reżyserów współczesnego polskiego kina.

JAN JAKUB KOLSKI (ur. 29 stycznia 1956r. we Wrocławiu) - reżyser filmowy, scenarzysta, operator oraz pisarz. Jest jednym z płodniejszych i ciekawszych twórców polskiego kina. Wyreżyserował kilkanaście filmów i każdy z nich otrzymał jakąś nagrodę. Był laureatem konkursu "Paszportów Polityki". Jest artystą wyjątkowo wszechstronnym: ma w swoim dorobku filmy o górach (m.in. "Wyprawa pod podszewkę Alp" "Najpiękniejsza jaskinia świata", obrazy o tematyce przyrodniczej ("Polskie parki i rezerwaty przyrody"), religijnej (m.in. "Zostań z nami"), oświatowej i społecznej (m.in. "Jak mnie kochasz" "Kolejarze 80"), filmowe portrety (m.in. "Pałkiewicz ma rację", "Trzy tematy Leszka Rózgi") oraz reportaże podróżnicze ("Zobaczyć jak najwięcej",

"Między rajem a ziemią". Debiutem pełnometrażowym był znany szerszej publiczności film "Pogrzeb kartofla".
We wszystkich swoich filmach potrafi wprowadzić wyjątkowy, magiczny klimat archetypicznej polskiej wsi. Jednocześnie można dostrzec w jego twórczości przejawy realizmu magicznego (np. "Cudowne miejsce", "Szabla od komendanta"). Reżyser podejmował się też trudnego zadania ekranizacji literatury: film "Daleko od okna" jest oparty na reportażu Hanny Krall, "Pornografia" zaś na powieści Witolda Gombrowicza. Niemałą próbkę twórczości Jana Jakuba Kolskiego zaproponujemy tegorocznym uczestnikom LAF.