W POLSKIM OBIEKTYWIE

 

BAD BOYS. CELA 425 - reż.: Janusz Mrozowski, Polska/Francja 2009
BEATS OF FREEDOM - reż.: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota, Polska 2010
CYRK ZE ZŁAMANYM SERCEM - reż.: Marek Tomasz Pawłowski, Polska 2010
DROGA DO RAJU - reż.: Gerwazy Reguła, Polska
HEL - reż.: Kinga Dębska, Polska/Czechy 2009
MADE IN POLAND - reż.:  Przemysław Wojcieszek, Polska 2010
MATKA TERESA OD KOTÓW - reż.: Paweł  Sala, Polska 2010
PIKSELE - reż.: Jacek Lusiński, Polska 2009
PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI - reż.: Arkadiusz Jakubik, Polska 2010
TRZY MINUTY. 21:37 - reż.: Maciej Ślesicki, Polska 2010
ZERO - reż.: Paweł Borowski, Polska 2009
ZGORSZENIE PUBLICZNE - reż.: Maciej Prykowski, Polska 2009
ZWERBOWANA MIŁOŚĆ - reż.: Tadeusz Król, Polska 2009
ALA Z ELEMENTARZA - reż.: Edyta Wróblewska, Polska
H2O - scen. i reż.: Tomasz Wolski, Polska 2010
ALEKSANDRA JEDZIE DO POLSKI - reż.: Jacek Wasilewski, Polska 2010
INCANTATIO - reż. i scen: Tomek Wysokiński, Polska 2009
KOMEDA. MUZYCZNE ŚCIEŻKI ŻYCIA - reż.: Claudia Buthenhoff-Duffy, Polska/Niemcy 2009
LECH MAJEWSKI - ŚWIAT WEDŁUG BREUGELA - scen. i reż.: Dagmara Drzazga, Polska 2010
NASZ CHÓR - reż. i scen: Daniel  Banaczek, Polska 2008
ODYSEJA ZŁOMOWA - reż.: Paweł Ferdek, Łukasz Gutt, Polska 2010
PEKIN 2008 - reż i scen.: Dagmara  Drzazga, Polska 2008
POMAŁU - scen. i reż.: Tomasz Wolski, Polska 2010
WYJŚCIE - reż i scen.: Małgorzata  Bieńkowska-Buehlmann, Polska 2009
TERROR Z KOSMOSU KONTRA CZERWONA GWIAZDA - reż.: Jacek Rokosz, Polska 2010

BAD BOYS. CELA 425

reż.: Janusz Mrozowski
zdj.: Janusz Mrozowski
w.: Józef Sieracki, Juliusz Śnieguła, Marek Charo, Marcin Żurek, Artur Baran, Marek Piotrowski, Damian Paluch
prod.: Polska/Francja 2009 (120 min)


Bohaterami dokumentu są skazani z celi nr 425. Nie wyglądają na gangsterów, mimo że mają na sumieniu poważne przestępstwa i duże wyroki. Jeden z nich skupia się na lekturze Biblii, inny z kolei codziennie rano ćwiczy swoje ciało i dokładnie czyści całą celę. Nie jest to typowe "filmowe" więzienie: nie ma w nim awantur, zbrodni, przekleństw czy rozmów o seksie. Są za to normalni ludzie i każdy z nich posiada ciekawą osobowość.

 

BEATS OF FREEDOM. ZEW WOLNOŚCI

reż.: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota
scen.: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota
zdj.: Dariusz Szymura, Piotr Trela
w.: Chris Salewicz, Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Jurek Owsiak, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk, Kora Jackowska, Tomek Lipiński
prod.: Polska 2010 (75 min)


„Zew wolności” to historia polskiego rockowego grania w szerokim kontekście historycznym. Pokazuje muzyczne korzenie nurtu, zaczynając od pierwszego polskiego rockmana… Czesława Niemena, ale najwięcej uwagi poświęcają złotej dekadzie polskiego rocka, czyli latom 80. Reżyserzy pokazali, że rock w PRL-u był wywrotowym fenomenem artystycznym oraz społecznym, a lata 80. to czas rewolucji kulturalnej.

 

CYRK ZE ZŁAMANYM SERCEM

reż.: Marek Tomasz Pawłowski
scen.: Marek Tomasz Pawłowski
zdj.: Adam Bajerski, Rafał Wróblewski, Adam Zięcina
oprac. muz.: Anna Malarowska
prod.: Polska (Zoyda Art. Production) 2010 (52 min)

Film dokumentalny „Cyrk ze złamanym sercem” to syntetyczny portret sytuacji, w jakiej znalazł się polski cyrk po 1989 roku.
Ukazuje przeciętny, aczkolwiek dramatyczny dzień z życia małego polskiego cyrku „Bojaro” od momentu przyjazdu do miejscowości aż po uwieńczenie trudu całego dnia -  finałowe przedstawienie.
Po wielkich przemianach ekonomicznych’ 89 roku wielu ludzi zapłaciło wysoką cenę, wielu znalazło się na marginesie. Wśród nich znajdują się cyrkowcy.

 

DROGA DO RAJU

reż.: Gerwazy Reguła
scen.: Gerwazy Reguła, Marta Plucińska
zdj.: Jeremiasz Prokopowicz
muz.: Gerard Lebik
w.: Ilona Ostrowska (Ela), Przemysław Sadowski (Mirek), Aleksandra Woźniak (Kasia), Krzysztof Globisz (kierownik marketu), Andrzej Gałła (kierownik rzeźni), Krzysztof Stelmaszyk (ojciec Mirka), Bożena Adamek (matka Eli), Teresa Sawicka (matka Mirka), Marcin Kwaśny (lekarz), Jolanta Kasprzyk (Ewa, siostra Eli)

Malownicze Sudety. Niewielkie miasteczko otoczone górami i oddalone od najbliższej, wielotysięcznej miejscowości, o 20 km. Z dala od problemów wielkiego świata, Ela (Ilona Ostrowska), samotna matka kilkuletniego chłopca, pracuje w zakładach mięsnych i opiekuje się schorowaną matką. Ela stawia czoła wszelkim przeciwnościom losu i wbrew otaczającej ją szarej codzienności jest szczęśliwa. Uwielbia gotować, a jeszcze bardziej - wymyślać przepisy. Do pełni zadowolenia brakuje jej tylko miłości. Kiedy pojawia się Mirek (Przemysław Sadowski), syn lokalnego sędziego, zdaje jej się, że droga do raju w końcu stanęła otworem. Tylko czy w tak małym świecie znajdzie się miejsce dla dużej miłości?

 

HEL

reż.: Kinga Dębska
scen.: Kinga Dębska
zdj.: Wojciech Staroń
muz.: Marcin Kuczewski
w.: Paweł Królikowski (Piotr), Anna Geislerová (Hanka), Lesław Żurek (Kamil), Magda Biegańska (Maria), Henryk Talar (Weiss), Bartosz Żukowski (Mały), Monika Kwiatkowska-Dejczer (Ewa), Bartłomiej Topa (Radek), Maciej Maleńczuk (Mirek)
prod.: Polska/Czechy 2009 (85 min)

Piotr jest psychiatrą. Siedzi na nocnym dyżurze, gdy na jego oddział przywożą chłopaka. To Kamil (Lesław Żurek), syn którego nie widział całe lata. Chłopak znika ze szpitala równie szybko, jak się pojawił. Jednak Piotr postanawia nawiązać z nim kontakt. Zaprasza go do siebie i poznaje ze swoją piękną, młodą narzeczoną (Anna Geislerová). Po wizycie Kamila kobieta uświadamia sobie, że Piotr jest dla niej zagadką i naprawdę nic o nim nie wie. A Piotr rzeczywiście skrywa mroczną tajemnicę...

 

MADE IN POLAND

reż.:  Przemysław Wojcieszek
scen.: Przemysław Wojcieszek
zdj.: Jolanta Dyblewska
muz.: Jakub Kapsa
w.: Piotr Wawer jr (Boguś), Przemysław  Bluszcz (ksiądz Edmund), Janusz Chabior (Wiktor), Eryk Lubos (Zenek), Grzegorz Sowa (Emil), Wiesław Cichy (Fazi), Halina Rasiakówna (Marianna), Dariusz Maj (Tomaszek), Ryszard Węgrzyn (sąsiad Wiktora), Michał Majnicz (Grześ), Magdalena Kuta-Jastrzębska (Irena), Monika Fronczek (ekspedientka), Monika Malec (Lidka)
prod.: Polska 2010 (90 min )


Siedemnastoletni ministrant Boguś Kowalski obudził się pewnego dnia i uznał, że komunikat, jaki chciałby wysłać światu zawiera się w zwrocie "fuck off", który tatuuje sobie na czole. Kiedy demolowanie budek telefonicznych i samochodów na blokowisku nie zmniejsza wściekłości, zwraca się o pomoc do "autorytetów": księdza, nauczyciela polskiego i matki, wielbicielki Krzysztofa Krawczyka. Jednak nie są oni w stanie zmniejszyć jego frustracji. Na drodze Bogusia staje również rodzeństwo: Monika i Emil, poruszający się na wózku inwalidzkim. Fascynuje ich radykalizm brata. Emil, chcąc przezwyciężyć własne ograniczenia, przyłącza się do Bogusia. Po raz pierwszy, za sprawą Moniki, Boguś zaczyna odczuwać coś innego niż tylko wściekłość.

 

MATKA TERESA OD KOTÓW

reż.: Paweł  Sala
scen.: Paweł  Sala
zdj.: Mikołaj  Łebkowski
muz.: Marcin Krzyżanowska
w.: Mateusz  Kościukiewić (Artur) , Ewa  Skibińska (Teresa),Mariusz  Bonaszewski (Hubert)  , Filip Garbacz (Marcin) , Ewa  Szykulska (Krystyna) , Monika  Pikuła(Ewa)
prod.: Polska  2010  (95 min)

Wstrząsający zapis zbrodni jakiej dokonali dwaj młodzi chłopcy (12 i 22 lat), dopuszczając się zabójstwa własnej matki. Film pokazuje okres 12 m-cy przed ich aresztowaniem, zwłaszcza kilka ostatnich dni i czas śledztwa aż do zatrzymania przez policję. Autor nie skupia się na wątku sensacyjnym, lecz stara skoncentrować na warstwie psychologicznej, odtwarzając atmosferę domu rodzinnego, portrety psychologiczne braci i ich matki - przyszłej ofiary... W tle widzimy środowisko, w którym żyła ta na wskroś zwyczajna, skromna rodzina. Nic nie wskazywało, że dojdzie do tragedii.

 

PIKSELE

reż.: Jacek Lusiński
scen.: Jacek Lusiński
zdj.: Witold Płóciennik, Jan Holoubek, Piotr Śliskowski, Piotr Piesiak
muz.: Paweł Lucewicz
w.: Anna Cieślak (Alicja), Olga Bołądź (Monika), Maria Engele (Karen), Maria Klejdysz (babcia Anastazja), Mieszko Barglik (Filip), Adam Ferency (policjant), Marian Opania (samobójca), Edward Linde-Lubaszenko (doktor), Bartłomiej Topa (posterunkowy)
prod.: Polska 2009 (99 min)

Skandalizujące zdjęcie, sensacyjny tytuł i trzysta słów, które wystarczą, by opisać rzeczywistość. Świat przedstawiany w tabloidach opiera się na prostych schematach. Często najpierw powstaje zdjęcie, do którego dopisuje się historię. Im więcej emocji, sensacji i skandalu - tym lepiej. Film "Piksele" z przymrużeniem oka prezentuje absurdalne sytuacje, które odpowiednio przedstawione, często trafiają na pierwsze strony codziennych gazet.
Kiedy Alicja (Anna Cieślak) - młoda i piękna fotoreporterka popularnego dziennika postanowi zrobić zdjęcie życia, nikt i nic nie stanie jej na przeszkodzie. Wystarczy telefon z aparatem fotograficznym. Wszystko, co spotka na drodze, może stać się tematem na pierwszą stronę: aktor, który potknął się na schodach ("Znany aktor znów nachlany!"), letni domek gwiazdy ("Przed czym się ukrywa?") czy były ubek koczujący w lesie ("Poznał największe tajemnice polskich gwiazd"). Gdy telefon Alicji, w niecodziennych okolicznościach, trafia w ręce pracowników izby wytrzeźwień, okazuje się, że życie potrafi pisać znacznie dziwniejsze scenariusze!

 

PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI

reż.: Arkadiusz Jakubik
scen.: Maciej Sobieszczański
zdj.: Mirosław Jakubik  
muz.: Jarosław Wójcik
w.: Magdalena Popławska (Marta ), Rafał Maćkowiak (Aleks ), Ewa Lorska ( ), Jacek Lenartowicz ( ), Andrzej Andrzejewski ( ), Bartłomiej Topa (Patryk), Edyta Olszówka ( )
prod.: Polska (Studio Filmowe TRAMWAY) 2010 (80 min)

Dwoje scenarzystów podczas podróży pociągiem na Hel opowiada nam historię kobiety i mężczyzny. Na oczach widzów próbują stworzyć fabułę scenariusza filmowego: prostej historii o miłości. Mamy więc kobietę (Marta) i mężczyznę (Aleks) i historię ich przypadkowego spotkania podczas pierwszego dnia wakacji, na trasie Łódź Kaliska - Hel. Aleks i Marta zaczynają rozmawiać. Na początku właściwie o niczym, bo ich rozmowa ślizga się po powierzchni, gładko przeskakuje z tematu na temat, wydaje się błaha i do bólu zwyczajna. Jednak z czasem zmienia się w coś więcej. W intymność tego spotkania i rodzącego się uczucia niespodziewanie ingeruje okrzyk reżysera (Patryk). Jesteśmy na planie filmowym.

 

TRZY MINUTY. 21:37

reż.: Maciej Ślesicki
scen.: Maciej Ślesicki
zdj.: Andrzej Ramlau
muz.: Przemysław Gintrowski
w.: Bogusław Linda (malarz), Krzysztof Stroiński (reżyser), Modest Ruciński (chłopak), Agnieszka Grochowska (nauczycielka), Lidia Sadowa (studentka), Marcin Walewski (dzieciak), Piotr Adamczyk (bezrobotny), Sławomir Orzechowski (producent), Paweł Królikowski (ojciec), Zbigniew Zamachowski (oszust), Sonia Bohosiewicz (żona bezrobotnego), Marcin Dorociński (ochroniarz), Andrzej Grabowski (gangster), Mateusz Damięcki (inżynier dźwięku), Joanna Orleańska (aktorka)
prod.: Polska 2010 (128 min)

Opowieść o współczesnych Polakach, których losy splatają się w pamiętnym momencie, tydzień po śmierci Jana Pawła II, gdy w manifeście duchowej jedności w milionach domów zgaszono światła. Film zawiera cztery równoległe historie. Ich bohaterowie, nawet nieświadomie, poprzez swoje zachowania, czyny, będą na siebie oddziaływać. To nie jest film religijny. Traktuje o "cudach przyziemnych", wewnętrznych przemianach pod wpływem niezwykłych wydarzeń.

 

ZERO

reż.: Paweł Borowski
scen.: Paweł Borowski
zdj.: Arkadiusz Tomiak
muz.: Adam Burzyński
w.: Robert Więckiewicz (prezes), Bogdan Koca (detektyw), Zbigniew Konopka (pomocnik detektywa), Andrzej Mastalerz (sprzedawca gazet), Cezary Kosiński (pracownik firmy), Marian Dziędziel (taksówkarz), Agnieszka Podsiadlik (żona kochanka żony prezesa), Maria Maj (lekarka), Roma Gąsiorowska (aktorka porno), Przemysław Bluszcz (producent filmów porno), Michał Tarkowski (pedofil), Aleksandra Popławska (żona prezesa)
prod.: Polska 2009 (110 min)

W wielkiej, bliżej nieokreślonej metropolii wstaje dzień. Na wysokim piętrze biurowca, w dużym gabinecie szefa międzynarodowej korporacji dzwoni telefon. Biznesman chwilę wpatruje się w ekran komórki, aż w końcu odbiera. Dzwoni niechlujny tłuścioch jadący rozklekotanym vanem z dziwacznym towarzyszem. Pyta o decyzję. Chodzi o śledzenie pewnej osoby. Po chwili wahania biznesman potwierdza zlecenie. Nie przeczuwa, że jednym "tak" uruchamia lawinę wydarzeń, która wpłynie na losy części mieszkańców miasta. To początek wielowątkowej historii, w której przetną się drogi wielu osób, a każda ich decyzja będzie miała konsekwencje nie tylko dla nich. "Zero" to opowieść o miłości i nienawiści, o zdradzających i zdradzanych, o przemocy i seksie oraz o zaskakujących tajemnicach, które poznamy w trakcie tej przedziwnej doby. Wprawiona w ruch machina nieodwracalnie zmieni życie bohaterów. Czy rzeczywiście nieodwracalnie?

 

ZGORSZENIE PUBLICZNE

reż.: Maciej Prykowski
scen.: Adrian Katroshi, Marcin Grabowski, Maciej Prykowski
zdj.: Paweł Dyllus
muz.: Jarosław Januszewicz
w.: Krzysztof Czeczot (Romanek), Elżbieta Romanowska (Motylek), Marian Dziędziel (Erich), Dorota Pomykała (Luca), Barbara Horawianka (Wtorcyno), Wojciech Chorąży (Jacek Pokrywka), Filip Rojek (policjant), Andrzej Mastalerz (Franc)
prod.: Polska 2009 (86 min)

Mieszkańcy osiedla familoków Fytel w Bytomiu-Łagiewnikach żyją w dość jednostajnym rytmie, nieco "obok" współczesnej cywilizacji. Ich spokój zostaje pewnego dnia zakłócony przez tajemniczego Zgorszeńca, zamaskowanego ekshibicjonistę w różowym szlafroku. Pojawienie się tego osobnika wywołuje całą serię komiczno-romantycznych zdarzeń, które połączą w miłości kilka zagubionych serc.

 

ZWERBOWANA MIŁOŚĆ

reż.: Tadeusz Król
scen.: Tadeusz Król
zdj.: Tomasz Augustynek  
muz.: Agim Dżeljilji
w.: Robert Więckiewicz (Andrzej), Joanna Orleańska (Anna), Sonia Bohosiewicz (Elwira), Krzysztof Stroiński (Siejka), Maria Seweryn (Helenka), Leszek Piskorz (Sulimowicz), Wiesław Cichy (Jastrzębski), Dorota Landowska (żona Andrzeja), Adam Woronowicz/Krzysztof Kuliński/Igor Kujawski/Arkadiusz Detmer (lekarze)
prod.: Polska 2009 (86 min)


Historia oparta na autentycznych wydarzeniach 1989 roku. Odchodząca ekipa rządząca przemyca przez granicę tajne dokumenty

 

ALA  Z ELEMENTARZA

reż.: Edyta Wróblewska
scen.: Edyta Wróblewska
zdj.: Piotr Niemyjski
muz.: Marcin Kuczewski
prod.: Polska (Studio Filmowe Kalejdoskop)

Filmowy portret Aliny Margolis - Edelman, która według autora "Elementarza", Mariana Falskiego, była słynną Alą z jego książki. Alina jako dziecko przeżyła koszmar getta, po wojnie została lekarzem pediatrą. Jej pasją było ratowanie życia i zdrowia dzieci. O tym, czego dokonał jej mąż, Marek Edelman wiedzą wszyscy. O tym, co robiła Ala nie wie prawie nikt. Film “Ala z Elementarza” opowiada jej historię.

 

H2O

scen. i reż.: Tomasz Wolski
zdj.: Patryk Jordanowicz, Tomasz Wolski
prod.: Polska (KIJORA) 2010 (8 min)

Dokument koncentruje się wokół niespiesznej, wyrywkowej obserwacji małego wycinka rzeczywistości. Jej centrum zogniskowane jest na rynku niewielkiego miasteczka gdzieś na południu Polski. To właśnie tam wypływają trzy źródła wody, które oddalone są od siebie ledwie o kilka metrów. Kamera rejestruje reakcje przechodniów, uważnie przygląda się ich zachowaniom. Co ciekawe, w większości przypadków dla każdego ze źródełek jest ono zupełnie inne.

 

ALEKSANDRA JEDZIE DO POLSKI

reż.: Jacek Wasilewski
scen.: Jacek Wasilewski, Albert Jawłowski
zdj.: Maciej Grubiak
muz.: Mateusz Adamczyk
prod.: Polska 2010 (53 min)

Aleksandra właśnie skończyła studia na Wydziale Muzealnictwa Wschodniosyberyjskiej Akademii Kultury i Sztuki w Ułan – Ude, stolicy Republiki Buriacji. Musi podjąć decyzję o tym, co robić dalej w życiu. Jej matka jest Buriatką, a ojciec Kubańczykiem. Aleksandra od wielu lat działała w organizacjach polonijnych w Ułan-Ude. To wszystko sprawiło, że stała się posiadaczką  Karty Polaka, która pozwala jej snuć plany na życie w Polsce. Postanawia podjąć w Polsce studia podyplomowe, do których rozpoczyna przygotowania. Staje przed wieloma trudnościami związanymi z załatwieniem formalności i wyobraża sobie życie w nowym miejscu z dala od bliskich. Zbliżający się termin wyjazdu sprawia, że pojawia się coraz więcej wątpliwości: czy marzenia o życiu w Polsce się spełnią, jak odnajdzie się w nowej sytuacji i wreszcie – czy podobnie jak w przypadku wielu znajomych okaże się, że ma bilet w jedną stronę…

 

INCANTATIO

reż. i scen: Tomek Wysokiński
zdj.: Michał Popiel-Machnicki
muz.: Gendos Chamzyryn
prod.: Polska 2009 (14 min)

Tancerz i performer odprawia rytualny spektakl tańca butoh na leśnej polanie Roztocza. W ciemnościach nocy próbuje dotknąć niewidzialnych żywiołów natury.

 

KOMEDA - MUZYCZNE ŚCIEŻKI ŻYCIA

reż.: Claudia Buthenhoff-Duffy
zdj.: Réne Dame, Andreas Höfer, Józef Romasz, Vivien Vogel
muz.: Andreas Matthias Hornschuh
prod.: Polska/Niemcy 2009 (52 min)

Krzysztof Komeda to polski lekarz, pianista jazzowy i kompozytor muzyki filmowej. Jego kompozycje zyskały w Polsce status kultowych. Są również znane na świecie. Dzięki kołysance napisanej do „Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego Komeda otworzył własną kartę w historii muzyki filmowej.

 

LECH MAJEWSKI. ŚWIAT WEDŁUG BRUEGELA

scen. i reż.: Dagmara Drzazga
zdj.: Mieczysław Chudzik
oprac. muz.: Dagmara Drzazga, Ewa Błachut
prod.: Polska (TVP Katowice) 2010 (45 min)


„Droga na Kalwarię” Pietera Bruegela z 1563 roku jest jednym z najbardziej niezwykłych i najmniej znanych obrazów mistrza. Znajduje się w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum i do dziś pobudza wyobraźnię historyków sztuki, artystów i zwyczajnych widzów. Obraz Bruegela stał się inspiracją dla powstania filmu fabularnego zatytułowanego „Młyn i krzyż”. Jego autorem jest znakomity polski reżyser Lech Majewski. W realizacji „Młyna i krzyża” wzięły udział zarówno hollywoodzkie gwiazdy, jak i setki statystów. Przygotowano ponad półtora tysiąca elementów scenograficznych i kostiumów.
Dagmara Drzazga, dziennikarka i reżyserka Telewizji Polskiej, postanowiła nie tylko prześledzić proces tworzenia tego niezwykłego filmu, ale przede wszystkim poznać filozofię flamandzkiego mistrza; rozszyfrować ukryte symbole oraz „spotkać się” z owymi maleńkimi figurkami z jego obrazu.
„Lech Majewski. Świat według Bruegela” to opowieść o tym, że dla sztuki czas i przestrzeń nie istnieją. A ludzie – ze swoimi zaletami i przywarami – wciąż pozostają tacy sami, bez względu na to, w jakiej epoce historycznej przyszło im żyć.

 

NASZ  CHÓR

reż i scen.: Daniel  Banaczek
zdj.: Piotr  Grawender
prod.: Polska (Discovery Historia)  2008 (44 min)

Żołnierze gen. Andersa po wojnie zostają na emigracji w Anglii bez możliwości powrotu do Polski. W 1950 roku zakładają chór, gdzie głównym repertuarem są pieśni przywiezione z  łagrów. Kultywowanie polskości pozwoliło im zachować swoją tożsamość. Z dwustu chórzystów zostało ich tylko dwunastu. Jest to film o umierającym chórze, rejestracja ostatnich dni  polskiej powojennej emigracji.

 

ODYSEJA ZŁOMOWA

reż.: Paweł Ferdek, Łukasz Gutt
scen.: Paweł Ferdek, Łukasz Gutt
zdj.: Łukasz Gutt, Paweł Ferdek, Karol Czyż, Piotr Twardowski
muz.: Maciej Sienkiewicz
prod.: Polska 2010 (53 min)

Potężne Chiny kupiły już prawie cały poradziecki złom z biednego Kirgistanu. Rosnące imperium żywi się resztkami upadłego kolosa. Film pokazuje to zjawisko w mikroskali: skupiając się na powolnym rytmie życia jednej kirgiskiej rodziny, rosyjskiego kierowcy wielkiej ciężarówki oraz na kilku zdarzeniach na długiej drodze przez góry Tien Szan.
Antyczna droga do Chin – Jedwabny Szlak. Stara ciężarówka wiezie poradziecki złom do chińskiej huty: szutrową drogą przez puste góry Tien Szan, wspinając się na przełęcz Torugart 3750 m. npm. Śledzimy ostatnią podróż pordzewiałej ramy łóżka, wyrzuconego z jakiegoś domu przed laty. Rozmaite metalowe resztki upadłego imperium ZSRR spotykają się na przyczepie ciężarówki.

 

PEKIN  2008

reż i scen.: Dagmara  Drzazga
zdj.: Mieczesław  Chudzik
prod.: Polska     2008 (39 min)

Wystarczy skręcić z jednej z większych ulic w Katowicach nieco w bok, by znaleźć się w zupełnie innym świecie: ”dzielnicy cudów’’, na Pekinie, W starych, zjedzonych przez grzyb familokach mieszkają ludzie pogrążający  się w nałogach i rozpaczy . kamera obserwuje przez rok ich codzienne życie.

 

POMAŁU

scen. i reż.: Tomasz Wolski
zdj.: Patryk Jordanowicz, Tomasz Wolski
prod.: Polska (KIJORA) 2010 (30 min)

Beskid Niski. Małe gospodarstwo. Pod jednym dachem mieszkają Michał, Jan i Mateusz, mężczyźni reprezentujący trzy pokolenia. Prowadzą spokojne, skromne życie, podporządkowując się rytmowi natury, która stanowi nieodłączny element ich egzystencji. Niemal bez słowa, z pokorą wykonują codzienne, rutynowe czynności. Jakże kontrastuje to z tym, co rozgrywa się ledwie kilka metrów od ich posiadłości, gdzie ruchliwa ulica, ciągle przejeżdżające samochody, hałas uosabiają zupełnie inny świat.

 

WYJŚCIE

reż i scen.: Małgorzata  Bieńkowska – Buehlmann.
zdj.: Andrzej  Adamczak
muz.: Zbigniew Zbrowski
prod.: Polska (WFDiF)  2009 (29 min)

Film był realizowany pomiędzy 10. a 20. października 1989 roku, zawiera unikalne materiały rejestrujące ”Jesień ludów 1989” – początek przemian ustrojowych w Europie Środkowo – Wschodniej. Latem tego roku Niemcy z NRD rozpoczęli swój exodus z kraju. Przez Węgry, Czechy i Polskę na zachód, ten film nie tylko dokumentuje ważny moment historyczny, ale odsłania też emocje zdesperowanych ludzi. Pokazuje ich sytuację życiowego zawieszenia.

 

TERROR Z KOSMOSU KONTRA CZERWONA GWIAZDA

reż.: Jacek Rokosz
scen.: Jacek Rokosz
muz.: Wojciech Dzięcioł
anim.: Paweł Rosiak
prod.: Polska (Opus Film) 2010 (14 min)

W Bieszczadach ląduje Robot: "kosmiczny leśniczy". Robot dokonuje inspekcji miejscowej fauny i flory. Odkrywa wylewane do lasu radioaktywne zanieczyszczenia. Kosmiczna maszyna znajduje źródło wycieku: wojskową bazę Armii Czerwonej. W obronie bieszczadzkiej przyrody, Robot staje do walki z radzieckim superbohaterem. Film animowany "Terror z kosmosu kontra czerwona gwiazda" to próba zmierzenia się ze zjawiskiem w polskim kinie nieobecnym. Struktura fabularna, a po części również estetyka filmu nawiązuje do kina science fiction lat 50. XX wieku. Było to zaangażowane kino klasy B odpowiadające metaforycznie na problemy współczesnej sytuacji geopolitycznej. Inwazje z kosmosu, ataki potworów stawały się dla filmowców pretekstem do ukazania fobii okresu zimnowojennego.