NAWIEDZENIE (Ivetka a hora) reż.: Vit Janeček; Czechy 2008 (84 min)

Najlepszy Czeski Film Dokumentalny na MFFD w Jihlavie'2008

 

Wieś Litmanowa, zagubiona w górach gdzieś we wschodniej Słowacji. W 1990 roku dwóm 12-letnim dziewczynkom, Ivetce i Katce, ukazała się tu Matka Boska. Dziewczynki doznawały objawień przez pięć następnych lat. Ich doznania nie były równomierne ? obie mogły doświadczać jej obecności, ale tylko Ivetka mogła z nią rozmawiać i przekazywać ludziom jej przesłanie.
Po tych kilku niezwykłych latach losy dziewczynek się rozeszły ? Katka wyszła za mąż i wiedzie przykładne życie wiejskiej gospodyni, podczas gdy Ivetka, będąc posłuszna przykazaniom Matki Boskiej, wstąpiła do klasztoru, gdzie spędziła 9 lat. Po opuszczeniu jego murów zamieszkała na górze niedaleko Litmanowej, gdzie po raz pierwszy rozmawiała z Matką Boską. Dziś miejsce to jest popularnym celem pielgrzymek dla milionów wiernych, którzy są spragnieni kontaktu z Ivetką. Zgodnie z tradycją ludowej religijności przypisuje się jej magiczne moce, np. uzdrawianie dotykiem.
 

 

STRÓŻ NA KOLEI (Hlídač č. 47) reż.: Filip Renč; scen.: Filip Renč, Zdeněk Zelenka; Czechy 2008 (108 min)
w.: Karel Roden (Frantisek Dousa), Lucia Siposova (Anicka Dousová), Václav Jirácek (Ferda), Vladimír Dlouhý (Bartik)
 

Czeskie Lwy'2009 dla najlepszego aktora (Karel Roden) oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego (Vladimír Dlouhý)
 
Film oparty na motywach powieści Josefa Kopty. Scenariusz filmu jest ostatnim autorskim dziełem znanego scenarzysty Eduarda Vernera, który w swoim tekście podjął temat bolesnej doli człowieka, który mimo wpływu i w efekcie różnych strasznych przeżyć wojennych wierzy, że w swoim dalszym życiu, dzięki miłości, przyjaźni, pracy i szczęściu rodzinnemu, odnajdzie utraconą równowagę. Główny bohater opowieści, Josef Douša, jest stróżem na kolei, który pewnego dnia ratuje młodego mężczyznę przed skokiem pod pociąg. Po incydencie uratowany mężczyzna zakochuje się w żonie Doušy. W dodatku stróż Douša na jakiś czas straci słuch. Mimo że słuch odzyskuje, Douša w dalszym ciągu udaje głuchego, by dowiedzieć się, co o nim i o domniemanym związku jego żony i Fedry mówią ludzie za jego plecami. Głuchy słyszy więcej, jednak prawda jest niebezpieczną bronią...
 

 

GRA W KULKI (Kuličky) reż.:. Olga Dabrowská; scen.: Olga Dabrowská; zdj.: Diviš Marek; Czechy 2008 (90 min)

w.: Julie Dočekalová (panna młoda), Petr Kaskaent (pan młody), Jan Placek (ksiądz), Klára Botková (matka Angeli), Jan Burian (Rehor), Natálie Drabiscáková (Iva)

 

Nowelowy film o tym, jak kobiety manipulują mężczyznami. Ten proces zaczyna się już w piaskownicy, a nie kończy nawet po śmierci. Poszczególne opowiadania mają za tło techno dyskotekę, katolicką plebanię, a znajdują swój finał w domowych pieleszach pewnej starszej pary, której codzienne życie podporządkowane rutynie opiera się nawet ingerencji śmierci. Historie o kobietach w różnym wieku, o różnym życiowym doświadczeniu, składają się na zgrabną metaforę ludzkiego losu. Niepozbawione humorystycznego spojrzenia, opowieści o małych szantażach, o dyskretnie ronionych łzach, o sztuce poświęcenia dla zdobycia upragnionego celu, o seksie z obowiązku, i o umiejętności wzbudzania w sobie empatii. To film zarówno dla mężczyzn i kobiet.

TOBRUK reż.: Václav Marhoul; scen.: Václav Marhoul, Stephen Crane; zdj.: Vladimír Smutný; muz.: Richard Horowitz, Sussan Deyhim; dźw. Pavel Rejholec, Jakub Cech; Czechy/Słowacja 2008 (100 min)

w.: Jan Monczka (porucznik Świeżawski), Jan Meduna (szeregowy Pospíchal), Petr Vaněk (szeregowy Lieberman), Robert Nebřenský (kapral Kohák), Kryštof Rímský (szeregowy Kutina), Martin Nahálka (brygadier Borný), Michal Novotný (szeregowy Růžička), Radim Fiala (porucznik Halík), Matěj Hádek (Zrzek), Andrej Polák (szeregowy Dunda), Petr Stach (szeregowy Dubálek), Petr Lněnička (szeregowy Sajda), Matus Kratky (szeregowy Janický), Petr Halberstadt (lekarz polowy)
 

Czeskie Lwy'2009 w kategoriach Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Muzyka, Najlepszy Dźwięk 

Jesienią 1941 r. żołnierze z czeskiego batalionu piechoty zostali posłani do obrony libijskiego portu Tobruk, obleganego przez Afrikakorps Rommla i cztery włoskie dywizje. Wśród żołnierzy batalionu jest Żyd Jan Lieberman, ofiara prześladowań kaprala ? rasisty. Z kolei szeregowiec Jiři Pospichal straci swoje naiwne wyobrażenia o heroizmie walki, w zderzeniu z piekłem afrykańskiej pustyni. Indywidualne sylwetki uczestników bitwy o Tobruk, wyłaniają się na moment przed wysłaniem młodych żołnierzy na straceńczy bój.

MAŁE SEKRETY (Výlet) reż.: Alice Nellis; scen.: Alice Nellis; zdj.: Ramunas Greicius; muz.: Tomáš Polák; Czechy/Słowacja 2002 (100 min)

w.: Iva Janžurová (matka), Theodora Remundová (Zuzana), Igor Bareš (Pawel), Naďa Kotršová (babcia), Anna Geislerová (dziewczyna na drodze), Martin Šulík (ksiądz), Jiří Macháček (Vitek), Kryštof Hádek (chłopak na drodze), Dan Bárta (Lubor), Sabina Remundová (Ilona)Nagroda Czeskiej Krytyki Filmowej'2003 - Najlepszy Film Fabularny


Czeskie Lwy'2003  za Najlepszy Scenariusz (Alice Nellis), rolę kobiecą (Iva Janžurová), Nagroda Czeskich Krytyków Filmowych'2003 - najlepszy film fabularnych
Grand Prix  na MFF w Paryżu'2003
Nagroda dla Najlepszego Aktora (Igor Bareš
) na Tribeca Film Festival'2003
Nagroda dla Młodego Reżysera (Alice Nellis) na MFF w San Sebastián'2002
Nagroda za Najlepszy Scenariusz oraz
Nagroda FIPRESCI  na MFF w Salonikach'2002

Od śmierci ojca minęło już sześć miesięcy. Zuzana przeżywa właśnie ekscytujący romans z namiętnym artystą. Jej ciężarna siostra Ilona czuje się przy swoim mężu jak wypchany indyk. Ich matka wciąż wierzy, że zmarły mąż zostawia w domu tajemnicze liściki, a babcia skrycie marzy o wyjeździe na Słowację i uparcie twierdzi, że tylko tam pochowa swojego syna. Gdy nadejdzie dzień obowiązkowej rodzinnej wycieczki, nikt nie będzie zachwycony. Ale wspólna wyprawa okaże się pełna niespodzianek. Rozsypane prochy ojca uwolnią lawinę skrywanych emocji. Rodzinne sekrety wreszcie wyjdą na jaw...