Z tamtej strony Tatr
MIGAWKI (Momentky) reż.: Peter Krištúfek; Słowacja 2008 (90 min)
w.: Ivan Štrpka, Zdenka Krejčová, Andrej Šeban, Oskar Rózsa, Radek Pastrňák, Richard Kroczek ml., Jakub Ursiny
Dokument o legendzie czechosłowackiego rocku Dežo Ursiny i jego nadzwyczajnym talencie. Słowacki poeta rockowy zmarł w 1995 roku w wieku 47 lat, pozostawiając albumy muzyczne stworzone razem z poetą Ivanem Štrpką. Był bardzo popularny w latach 60-ch jako Dezider, a także jego zespół The Beatmen. Relacje na jego temat siostry, członków zespołu, kobiet i dzieci - to tytułowe "migawki", które tworzą spójny obraz wyjątkowego muzyka.
OPTIMISTA (Optymista) reż.: Dušan Trančík; Słowacja 2008 (52 min)

KUCHARZE HISTORII (Ako sa varia dejiny) reż.: Peter Kerekes; Słowacja/Czechy/Austria 2009 (88 min)

NEBO PEKLO... ZEM (Nebo, peklo-zem) rez.: Laura Siváková; scen.: Laura Siváková; zdj.: Peter Kelíšek, Martin Žiaran; muz.: Oskar Rózsa; Słowacja 2009 (95 min)
w.: Zuzana Kanócz (Klara), Bronislaw Wroclawski (Rudolf), Jiří Korn (Rodriguez), Helena Poláková (Júlia), Lukáš Latinák (Tomáš), Dagmar Bláhová (matka Kláry), Juraj ŠImko (ojciec Kláry), Ivan Martinka (brat Kláry), Dagmar Edwards (Marta, żona Rudolfa)
Piękna i zdolna tancerka Klara na skutek wypadku ma uszkodzoną kostkę. Traci zaufanie do partnera, który naraził ją na uraz. Zostaje bez środków do życia. Doktor Rudolf, charyzmatyczny mężczyzna w wieku jej ojca, składa jej ofertę zaopiekowania się córką Julią, a ona tę ofertę przyjmuje i zamieszkuje w jego podmiejskim domu...
OSTATNI WĘDROWNI LALKARZE (Posledna maringotka) reż. Peter Benovský, Słowacja/Czechy 2008 (64 min)
Film dokumentalny przedstawia losy ostatnich autentycznych komediantów w Europie Środkowej (w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Niemczech) w szerszym kontekście - socjalnym, kulturowym i obyczajowym. Opisuje losy konkretnych ludzi i przybliża ich rzemiosło. Widzom przedstawia charakter niezwykłej grupy wolnych ludzi, którzy nie tylko z miłości do teatru lalkowego, ale i w wyniku silnej więzi z rodzinną tradycją, dla poczucia wolności zrezygnowali z wygody i ciepła stałego domu. Łączą w sobie ducha romantyzmu i buntu przeciw politycznym mechanizmom. Byli nie do zaakceptowania, gdyż opierali się upaństwowieniu swego wędrownego teatru. Również ich tryb życia budził niechęć, ponieważ wymykał się życiowym konwenansom.