MOJA KREW reż.: Marcin Wrona; scen.: Marcin Wrona; zdj.: Paweł Flis; muz.: Marcin Maczuk; Polska 2009 (91 min)

w.: Eryk Lubos (Igor), Luu De Ly (Yen Ha), Krzysztof Kolberger (lekarz), Wojciech Zieliński (Olo), Małgorzata Zajączkowska (pani od USG), Monika Kawiatkowska-Dejczer (ekspedientka), Marek Piotrowski (trener Igora), Joanna Pokojska (Monika)

Nagrody za scenariusz i dźwięk oraz nagroda dzienikarzy na Festiwalu ?Młodzi i Film? w Koszalinie'2009

Igor, zawodowy bokser, dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Samotny i załamany szuka pocieszenia w nocnych rozrywkach. Z czasem dojrzewa w nim myśl, aby coś po sobie zostawić. To "coś" to dziecko. Ale kontakty z kobietami nie są jego mocną stroną. Wreszcie poznaje handlującą na bazarze Wietnamkę, która zgadza się urodzić mu dziecko w zamian za polskie obywatelstwo.

 

PIWKO DLA NIEDŹWIEDZIA! reż.: Maria Dłużewska; scen.: Maria Dłużewska; zdj.: Andrzej Adamczak, Michał Bukojemski, Robert Sitek, Łukasz Starek; muz.: Janusz Grudziński; Polska 2008 (54 min)

Kilka pokoleń Polaków wychowało się na telewizyjnym serialu o psie Szariku, chociaż jest to figura fikcyjna. O niedźwiedziu Wojtku wie w Polsce mało kto, chociaż miś naprawdę przeszedł szlak bojowy z Armią Andersa z Iranu do Europy, wziął nawet udział w walce pod Monte Cassino. Ale, że dostał się pod opiekę ?niesłusznej? armii, jego historia została w kraju zasłonięta milczeniem. Za to zażywał zasłużonej sławy na Zachodzie, gdzie stał się bohaterem niezliczonych reportaży, książek i komiksów. W PRL-u z jeszcze jednego powodu nie nadawał się na pomnik: z uwagi na nieopanowane skłonności do nałogów, ze szczególnym uwzględnieniem uwielbienia dla piwa.

KIEDYŚ W AFRYCE reż.: Piotr Jaworski ; scen.: Piotr Jaworski, Andrzej Kawecki; zdj. specjalne: Piotr Jaworski; Polska 2009 (43 min)

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym'2009

Po odzyskaniu dostępu do morza władze II Rzeczypospolitej zamarzyły o podboju Afryki. Zdobyciem tamtejszych terenów miała się zająć Liga Morska i Kolonialna pod kierownictwem generała Gustawa Orlicz-Dreszera. Wkrótce odbyło się uroczyste wodowanie okrętu podwodnego "Orzeł", w szkołach kształcono przyszłych znawców kolonii, a wieści na temat ekspansji morskiej przekazywał miesięcznik "Morze". w 1934 roku nawiązano współpracę handlowopolityczną z Liberią, do której w pionierską podróż z portu w Gdyni wyruszył statek "Poznań".

WYROK NA ŻYCIE reż.: Marcin Koszałka; scen.: Marcin Koszałka; zdj.: Marcin Koszałka, Adam Nocoń, Walter Sarkowicz; Polska 2008 (66 min)

Poruszający dokument poświęcony odbywającym wyroki kobietom, dla których więzienie staje się drugim domem. Spędzają w nim część swojego życia. Każda z przebywających tam kobiet ma odrębną historię - zazwyczaj długą i skomplikowaną. Wszystkie marzą o wolności, mężczyznach i nowym życiu. Ale póki co, to cela jest ich całym światem. Zza krat obserwują dziedziniec i wymieniają się opowieściami o tym, co było, co jest i o tym, co będzie. Wolność to temat przewodni - marzą o niej, ale także czują przed nią lęk. Obawiają się powrotu do rzeczywistości, reakcji rodziny, znajomych, zmieniającego się świata za więziennymi murami. Podczas odbywania wyroku często towarzyszą im ich małe dzieci. Nie wszystkie kobiety chcą też czekać z realizacją swoich planów do czasu wyjścia na wolność.

KREDENS reż.: Jacob Dammas; scen.: Jacob Dammas; zdj.: Marcin Sauter; muz.: Stefan Thorsson; Polska/Dania 2007 (26 min)

Nagroda im. Macieja Szumowskiego, wyróżnienie jury studenckiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym'2007
Brązowy Warszawski Feniks na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ?Żydowskie Motywy?'2007

Po przyjeździe do Wrocławia Jacob Dammas (Duńczyk, którego matka jest Polką) odwiedza miejsce, gdzie przed przymusową emigracją pod koniec lat sześćdziesiątych z uwagi na żydowskie pochodzenia mieszkała jego matka wraz ze swoim ojcem. Rozmawia z ich byłymi sąsiadami, kierowany jest pod kolejne adresy, a wszystko po to, by odnaleźć rodzinną pamiątkę sprzed lat - tytułowy kredens.