MAREK SERAFIŃSKI - RETROSPEKCJE

Ceniony twórca filmów animowanych. Zajmuje się także malarstwem i grafiką użytkową. Absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej ASP (specjalizacja ? film animowany u Daniela Szczechury) oraz Wydziału Reżyserii PWSFTViT (film animowany u Mirosława Kijowicza). Swoje najważniejsze filmy nakręcił w Studiu Miniatur Filmowych. Od 2007 r. prowadzi własne studio filmów animowanych (Serafiński Studio).

DWORZEC

reż.: Marek Serafiński

scen.: Marek Serafiński

zdj.: Jan Maciej Ptasiński

oprac. plast.: Marek Serafiński

anim.: Marek Serafiński, Piotr Adamczyk

muz.: Marek Wilczyński

prod.: Polska (Studio Miniatur Filmowych) 1984 (9 min)

Na peronie trwa oczekiwanie na pociąg. Wśród czekających jest piłkarz, mówca z mównicą, tancerka, milicjant, mężczyzna z kwiatkiem, miss Mazowsza, chłop z koniem, kolarze. Z megafonów dobiegają komunikaty, wszyscy kręcą się po peronie spoglądając w stronę wciąż pustych torów. Czekają. . .

 

KONCERT

reż.: Marek Serafiński

scen.: Marek Serafiński

muz.: Janusz Grzywacz

prod.: Polska (Studio Miniatur Filmowych) 1986 (10 min.)

Surrealistyczna wizja społeczeństwa totalitarnego, w którym sacrum zastępowane jest przez profanum. Bohater filmu otoczony jest przez dziwny, zakłamany, groźny świat, którego nie może zaakceptować.

 

WYŚCIG

reż.: Marek Serafiński

scen.: Marek Serafiński
muz.: Janusz Grzywacz
prod.: Polska (Studio Miniatur Filmowych) 1989 (6 min)

Groteskowa wizja rywalizacji przedstawicieli różnych zawodów i grup społecznych. Brutalna i bezpardonowa walka toczy się o iluzoryczne zwycięstwo.

 

EGZAMIN

reż.: Marek Serafiński

scen.: Marek Serafiński

zdj.: Jan Maciej Ptasiński, Adam Dąbrowski

oprac. plast.: Marek Serafiński

anim.: Marek Serafiński

muz.: Janusz Grzywacz

prod.: Polska (MCT Santago ) 1992 (10 min)

Bohater filmu zdaje swój życiowy egzamin przed surową komisją. Staje przed bardziej lub mniej absurdalnymi zadaniami, którym stara się za wszelką cenę sprostać.

 

ZAWODOWIEC

reż.: Marek Serafiński

scen.: Marek Serafiński
muz.: Piotr Majchrzak
prod.: Polska (Studio Miniatur Filmowych) 2004 (14 min)

Groteskowa historia pewnej rodziny. Bohater filmu odnosi sukcesy jako wszechstronnie uzdolniony polityk, umiejący dostosować się do każdej sytuacji. Za to w sprawach domowych zepchnięty zostaje do totalnej defensywy. Wszystko to obserwuje syn bohatera, który dystansuje się od otaczającej go rzeczywistości wybierając własną formę kontynuacji drogi ojca.

 

IDEA

reż.: Marek Serafiński

scen.: Marek Serafiński

prod.: Polska (Serafiński Studio) 2007 (7 min)

Film opowiada historię mężczyzny owładniętego ideą budowania domków z kart. Na swojej drodze napotyka ogromną ilość trudności oraz niesamowitych zdarzeń. Pomimo wielu przeciwieństw w końcu idea bohatera filmu realizuje się samoistnie poprzez powstanie aglomeracji miejskiej stworzonej z tego nietrwałego budulca.

 

SAFARI

reż.: Marek Serafiński

prod.: Polska (Serafiński Studio) 2009 (15 min)

Film jest krótką, surrealistyczno ? groteskową historią o rywalizacji i poszukiwaniu idealnej partnerki.

 

 

SERAFIŃSKI STUDIO PRESENTS

Pokaz 1

IDEA

reż.: Marek Serafiński

scen.: Marek Serafiński

prod.: Polska 2007 (7 min)

 

Film opowiada historię mężczyzny owładniętego ideą budowania domków z kart. Na swojej drodze napotyka ogromną ilość trudności oraz niesamowitych zdarzeń. Pomimo wielu przeciwieństw w końcu idea bohatera filmu realizuje się samoistnie poprzez powstanie aglomeracji miejskiej stworzonej z tego nietrwałego budulca.

 

DOKUMANIMO

reż.: Małgorzata Bosek

scen.: Małgorzata Bosek

muz.: Piotr Majchrzak

Gospodyni domowa, czyli współczesny syzyf rodzaju żeńskiego. Kobieta ratuje się przed ogłupiającym wpływem kołowrotu domowych zajęć, uciekając w radosną twórczość - układanki ze śmieci.

 

SYCYLIJSKA PCHŁA

reż.: Marcin Giżycki

prod.: Polska 2008 (8 min)

Historia miłosna z niespodziewanym zwrotem akcji oparta na kartkach pocztowych z epoki fin de si?cle.

 

WUJEK

reż.: Maciej Sznabel

mont.: Maciej Sznabel

zdj.: Maciej Sznabel

prod: Polska 2008 (8 min)

Do wiejskiego domu, gdzie mieszka rodzina z psem Azorkiem, przyjeżdża z miasta wujek Adam. Sielska sceneria nieoczekiwanie przeradza się w mrożący krew w żyłach horror. Animowany debiut zrealizowany pod opieką artystyczną Piotra Dumały nawiązuje do najlepszych tradycji krakowskiej szkoły animacji, reprezentowanej przez Aleksandra Sroczyńskiego i Juliana Józefa Antonisza.

 

GRZYBY BURZY

reż.: Jan Steliżuk

scen.: Jan Steliżuk

muz.: Robert Ochnio

prod.: Polska 2008 (13 min)

Film o kosmosie, w którym poza emocjami bohaterów nic nie wybucha ? nie ma w nim promieni lasera tnących wszystko na pół, nie ma kryształu zmieniającego wroga w kupkę popiołu i nie ma teleportacji. Jest za to błoto drogi mlecznej, roje kosmicznego żwiru tłukące w poszycie statku i popsute ogrzewanie.

 

KRYMINAŁ

reż.: Marcin Jażyński

prod.: Polska 2009 (5 min)

Krótka, gangsterska opowieść w konwencji komiksowej, nawiązująca nastrojem do czaśów prohibicji w USA.

 

Pokaz 2

BRZYTWA

reż.: Grzegorz Koncewicz

prod.: Polska 2009 (10 min)

Podszyta absurdalnym humorem historia wizyty w pewnym zakładzie fryzjerskim. Mroczna historia zrealizowana w konwencji staroświeckiej, czarnej komedii.

 

PUCUŁ I GRZECHU

reż.: Witold Górka, Jan Tomczak

scen.: Witold Górka, Jan Tomczak
oprac. plast.: Wojtek Wojtkowski 
muz.: Witold Górka
prod.: Polska 2009 (18 odc. 14 min)

Seria filmów animowanych poświęconych poprawnej polszczyźnie. Dotychczas powstało dziesięć odcinków, kolejne są w realizacji.

 

SAFARI

reż.: Marek Serafiński

prod.: Polska 2009 (15 min)

Film jest krótką, surrealistyczno - groteskową historią o rywalizacji i poszukiwaniu idealnej partnerki.

 

INVENTORIUM ŚLADÓW

reż.: Stephen Quay, Timothy Quay

muz.: Krzysztof Penderecki

prod.: Polska 2008 (23 min)

Wędrówka po zamku w Łańcucie, śladami Jana Potockiego. Niezwykle barwnej postaci w polskiej historii, podróżnika, awanturnika i pisarza. Film jest rezultatem fascynacji słynnego duetu twórców animacji zamkiem w Łańcucie i postacią hrabiego Jana Potockiego, który specjalnie dla zamkowej sceny napisał niegdyś swoje Parady. Z nakręconego w Łańcucie materiału, z wiszących w galerii obrazów i zabytkowych przedmiotów, z okruchów relacji ze współczesnego zwiedzania muzeum, z rycin z dawnych wydań Rękopisu znalezionego w Saragossie, z klawiszy szpinetu ? autorzy tworzą kinowy spektakl, którego osią jest koncept nocnej wizyty na zamku ducha hrabiego.  

 

 

ANIMACJA PROSTO Z INDII

Jest najbardziej znaną w świecie autorką filmów animowanych z Indii. To nietypowy rodzaj twórczości w kraju, gdzie dominuje tylko jeden gatunek kina: Bollywood. Niezrażona tym Gitanjali Rao postawiła na niszową w Indiach animację i odniosła artystyczny sukces. Jest laureatką wielu nagród za swoje filmy na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym na festiwalu w Cannes. Aktualnie przygotowuje swój pierwszy pełnometrażowy film animowany.

ORANGE

reż.: Gitanjali Rao

anim.: Gitanjali Rao

prod.: Indie 2002 (4 min)

Dwie atrakcyjne kobiety, zblazowane swoimi życiowymi ekscesami, siedzą przy kawiarnianym stoliku, sącząc koktajle. "Czy byłaś kiedyś szczęśliwa w miłości?" - pyta jedna z nich. Po chwili zastanowienia i krótkim wyjaśnieniu rozpoczyna się pomarańczowa sekwencja erotycznych fantazji i wspomnień, w których zapytana ocenia swoje życie, a które same w sobie stanowią odpowiedź na zadane pytanie.

"Orange" powstała w czasie, gdy Gitanjali Rao pracowała dla Famous, słynnego hinduskiego studia animacji i jest pierwszą niezależną produkcją artystki. Pełniejszego zrozumienia tak zamysłu artystki jak i filmu dostarcza kontekst powstania tej animacji. Niezwykły kunszt animacyjny reklam Rao robionych uprzednio dla telewizji jest bezdyskusyjny i choć w swej formie są nazbyt dosłowne dla publiki hinduskiej, dla zachodniego widza mogą wydać się za mało kuszące. Być może pokazywanie kobiet znudzonych zwyczajnością dnia codziennego nie jest tym, czego reklamodawca może chcieć od telewizyjnego spotu.

 

PRINTED RAINBOW

reż.: Gitanjali Rao

anim.: Gitanjali Rao

prod.: Indie 2006 (15 min)

Nagrody Kodak Discovery Award, Young Critic's Award i Rail d'Or w Cannes' 2006 za najlepszy film krótkometrażowy; Grand Prix i Best Short Award dla najlepszego filmu krótkometrażowego w Tokyo' 2007; Golden Spike dla najlepszego filmu krótkometrażowego na MFF Valladolid' 2006; nagroda FIPRESCI dla najlepszej krótkometrażowej animacji na MFF w Krakowie '2007

Duże miasto. Małe mieszkanie. Tam, w samotności, żyje staruszka i jej kot, zamknięci w zaciszu domowej krzątaniny na przekór hałaśliwej rzeczywistości miasta.

Babuleńka ma cenną kolekcję pudełek z zapałkami. Ich kolorowe nadruki układają się w kalejdoskopy egzotycznych światów. Kot jest jedynym towarzyszem tych wypraw do czarodziejskich krain, gdzie piękno, wyobraźnia i ciekawość triumfują nad jej nic nieznaczącą egzystencją.

To historia o świecie marzeń, gdzie wyobraźnia prowadzi za rękę tam, gdzie codzienność zajrzeć nie pozwala. Gdzie możliwość samego wyobrażania może uczynić życie, a czasem i śmierć, czymś pięknym.

 

GIRGIT (Chameleons)

reż.: Gitanjali Rao

anim.: Fisherfolk Studio

prod.: Indie 2009 (75-80 min - film w produkcji)

Film opowiada historię trójki młodych ludzi, którzy ze wsi rozsianych po różnych zakątkach Indii wyruszają do Bombaju. Ich drogi życiowe oraz powody do opuszczenia ojcowizny są tak różne, jak ich języki, miejsca z których pochodzą czy tradycje, w których wyrośli. W Bombaju walka o przeżycie zbliża ich do siebie. Film jest zapisem przetrwania ich ducha, marzeń i niewinności pośród brutalnej rzeczywistości miejskiej dżungli.

Gitanjali Rao przedstawi po raz pierwszy publicznie fragmenty niedokończonego jeszcze filmu.

LAUREACI ALLEGRO SHORT FILM FESTIVAL

Allegro Short Film Festival odbył się w tym roku po raz pierwszy. Festiwal miał charakter konkursowy, w którym mógł wziąć udział film nie dłuższy niż 10 minut - zrealizowany zarówno przez profesjonalistę, jak i amatora.
 

LŽIČKA

reż.: Jan Foryś

prod.: Polska (6:38 min)

Krótki film, będący ćwiczeniem formalnym, stanowi śmieszną historię jednego z podrywaczy, któremu "kobiety jedzą z ręki". Jest to opowieść inspirowana "Nieznośną Lekkością Bytu" Milana Kundery.


WYŚCIG

reż. Paweł Jóźwiak-Rodan

prod.: Polska (3:31 min)

Opowieść o dwójce 12-letnich chłopców z domu dziecka w Mysłowicach przechwalających się i rywalizujących ze sobą historiami ze swojego życia. Ścigają się w tych historiach, która ciekawsza, która bardziej przerażająca. Jeden mówi o tym, że miał gwoździa wbitego w skórę, drugi, że go ojciec kiedyś przypalił... To ich wyścig.

 

ANTITERRORIST

reż. Jan Sobierajski

prod.: Polska (1:53 min)
 

Pasjonująca opowieść o zmaganiach polskich Antyterrorystów. Gdy zwykli mundurowi nie są w stanie opanować sytuacji, do akcji rusza jednostka specjalna. Na drodze napotyka paru zawziętych terrorystów, którzy bronią się w budynku przerobionym na gangsterską twierdzę. Antyterroryści ryzykują swoje zdrowie i życie, by reszta społeczeństwa mogła czuć się bezpieczna... 

GLINIARZE Z MEKSYKU

reż.: Paweł Palenica

prod.: Polska (6:06 min)

Historia dwóch meksykańskich gliniarzy, którzy w wyniku jednej felernej pomyłki, staną oko w oko z zabójczym wrogiem: Zombie!

 

LEGENDA KUNG-FU

reż.: Michał Jagiełło

prod.: Polska (3:01 min)

Epicka wyprawa jednego z ostatnich adeptów kung-fu. Czy uda mu się ocalić świat? Czy sprosta przeciwnościom losu? Odpowiedź znajdziemy w tym 3 minutowym filmie.

 


 

 

WYCHODZĘ Z CIENIA

reż.: Marek Gajowski

prod.: Polska (3:37 min)

To historia pewnego bardzo smutnego balonika, który żyje w wielkiej, mrocznej jaskini, razem z tysiącami innych balonów. Wszystkie zadowalają się bezsensowną, szarą, nie prowadzącą do niczego egzystencją. Tylko jeden mały balonik ma wielkie marzenia o ucieczce z tego ponurego miejsca. Na przekór wszystkim, zaczyna wcielać swoje marzenia w życie...


 

WARSZAWA

reż.: Adam Zych

prod.: Polska (7:19 min)

Impresja filmowa na temat Warszawy. Opowieść o pulsującym 24 godziny życiu miasta.


 

MUZYCY ULICY

reż.: Karol Gajos

prod.: Polska (4:26 min)
 

Można spotkać ich wszędzie, gdzie mieszka większa ilość ludzi. Niektórzy są geniuszami w swoim fachu, niektórzy zaś tylko tak o sobie myślą. Jedno jest pewne- to właśnie oni tworzą soundtrack krajobrazu miejskiego. Są muzykami, a przechodnie są ich publicznością.


 

KRANK

reż.: Maciej Lemański, Grzegorz Domaradzki

prod.: Polska (3:50 min)

Zdani na samotność popadamy w obłęd. Ów obłęd projektuje naszą śmierć. Jednak wyzwolenie nie nadchodzi! I tak z dnia na dzień stajemy się jeszcze bardziej samotni - świadomie, bądź nie...

 

KURS 505

reż.: Przemysław Śmigiel

prod.: Polska (5:25 min)

Pewien mężczyzna, wybierający się na zjazd klasowy, zamawia taksówkę. Postanawia wcześniej zacząć zabawę przy alkoholu i mocniejszych używkach. W efekcie zaczyna opowiadać taksówkarzowi o wypadku z młodości, w którym zginęła dziewczyna jego kumpla. W tym momencie sytuacja się komplikuje?

 

KLEJ

reż.: Przemysław Filipowicz

prod.: Polska (8:42 min)

Niby zwyczajny poranek przed pracą ? ćwiczenia, mycie zębów, śniadanie. Jedynym niecodziennym elementem jest klej, który nie wiadomo po co kupiła żona. Równie niecodzienne zastosowanie ujawnia się, kiedy mąż wraca z pracy.


 

LETNI THRILLER

reż.: Szymon Jacyniak

prod.: Polska (4:55 min)

Jedna historia w czterech odsłonach, która pokazuje, że czasami od uśmiechu na twarzy może zależeć nasze życie.

 

SÓWKA IMPREZÓWKA ABRAKADABRA

reż.: Mariusz Szulc

prod.: Polska (2:10 min)

W prezentowanym odcinku Sówka Imprezówka udowodni, że ma przyśpiewkę na każdą okazję oraz dowiemy się jak działa leśne zaklęcie. Zatem Abrakadabra!

 

AKADEMIA FILMU I TELEWIZJI W WARSZAWIE

Etiudy sezonu 2008/2009

W programie  najnowsze etiudy studentów Akademii Teatra i Telewizji w Warszawie. Proponujemy Państwu zapoznanie się z tym, co sami słuchacze uznali za najciekawsze i warte uwagi.

DŁONIE(8' 57")

reżyseria Maja Baczyńska, montaż Karolina Alkemade, dźwięk Grzegorz Gadziomski

Fabuła: Krótka opowieść o miłości, zazdrości i muzyce. Opowieść o emocjach ukrytych między dźwiękami i gestami dłoni, a wszystko to podczas dwóch lekcji nauki gry na wiolonczeli.

MOJA WSPÓŁLOKATORKA (12' 15")

reżyseria i montaż Marta Chmielewska

Dokument: Portret studentki psychologii klinicznej. Ukazuje jej refleksje na temat świata i życia, a także mówi o tym, jak trudno mieć jednolity światopogląd, gdy stoi się w sprzecznościach.

MIĘCHO (10' 20")

reżyseria Katarzyna Zadworny

Fabuła: Historia o miłości i zemście. Główna bohaterka pogrążając się w obłędzie zabija partnera i konsumuje jego ciało. W końcu karmi nim swoją przyjaciółkę, z którą jej partner ją zdradził.

KTO JEST KRÓLEM W TYM FILMIE? (11' 09")

reżyseria i montaż Marta Majewska

Dokument: Sześcioletni Bartek wciela się w rolę reżysera. W naturalnej scenerii przyrody, biorąc sobie za punkt obserwacyjny leśną ambonę, Bartek podejmuje próbę wyreżyserowania dwóch scenek fabularnych.

WIELKANOC (21')

reżyseria Leszek Hendzel, zdjęcia Michał Wiśniowski

Fabuła: II Wojna Światowa, 1944. Polski saper wyrusza z misją zaminowania terenu. Niemcy wysyłają żołnierza na zwiad. Nieoczekiwanie wrogowie są zmuszeni do spotkania, podczas którego każdy z nich szykuje podstęp.

ZAJAWKA (12')

montaż Robert Wróblewski

Dokument: Dyskusja na temat graffiti pokazana na tle obrazów miasta, które zmienia się, odchodzi w zapomnienie.

O MIŁOŚCI (15' 30")

reżyseria Piotr Szatyłowicz, dźwięk Łukasz Rybak

Dokument: Studentka socjologii realizując pracę na temat osób niepełnosprawnych poznaje mężczyznę, który pomimo przeciwności losu i paraliżu całego ciała dąży do spełnienia swojego marzenia ? wydania książki o miłości.

SZYFRY (15' 15")

reżyseria Marcin Hofman, zdjęcia Maciej Kulig

Fabuła: Ola poszukuje Ojca.

ANTONI KANIA. GALERIA INSTRUMENTÓW FOLKOWYCH (9' 05")

reżyseria i montaż Monika Zdrojewska

Dokument. Antoni Kania opowiada o swojej pasji do muzyki oraz zbiorze instrumentów, które od lat kolekcjonuje.

KTOKOLWIEK (10' 47")

reżyseria Jakub Olszewski, zdjęcia Łukasz Olechnowicz, dźwięk Tomasz Kummer

Fabuła: Zamknięty w czterech ścianach bohater zostaje zmuszony do zerwania ze swoimi samotnymi przyzwyczajeniami? Wyolbrzymienie na zewnątrz staje się sensem jego izolacji.