MUZYKA FILMOWA

RAFAŁ ROZMUS

Ukończył PWSzM I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie skrzypiec, absolwent Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS ? obecnie wykłada na tym Wydziale. Komponować zaczął jeszcze jako dziecko, tworząc prostą muzykę elektroniczną. Później jego zainteresowania poszerzyły się o jazz i muzykę rozrywkową. Komponowaniem muzyki klasycznej zajmuje się od 1988r. W 2001 r. powstał cykl muzyki filmowej do nienakręconych filmów. Dwa lata później skomponował muzykę do sztuki teatralnej Ja, Orfeusz, wystawionej w Teatrze Miejskim w Gdyni. Nowe doświadczenie to pisanie partytur na orkiestrę kameralną do filmów niemych, prezentowanych w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w Warszawie oraz na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. To dzięki nim trafił do największego na świecie amerykańskiego portalu filmowego www.imdb.com, w kategorii kompozytor filmowy.

 

Po odkryciu w Zwierzyńcu otrzymał propozycję napisania muzyki do telewizyjnego serialu Tajemnice Watykanu. Z Placu św. Piotra był już tylko krok do skomponowania ścieżki dźwiękowej do pierwszego filmu kinowego ? Tryptyku rzymskiego (2006) w reżyserii Marka Luzara (na motywach poematu Jana Pawła II). Od ubiegłego roku zajmuje się opracowaniem muzycznym do serii klasycznych polskich filmów z okresu kina niemego, jakie Filmoteka Narodowa zamierza wypuścić na DVD.

 
 

Swoje partytury do niemych filmów prezentował m.in. na festiwalach: Sacrofilm (Zamość, 2008), Festiwal Popoli e Religioni (Terni, Włochy, 2008), Festiwal Gwiazd (Międzyzdroje, 2009), Era Nowe Horyzonty (Wrocław, 2009).

 

Na jubileuszową LAF przygotował partyturę do filmu ?Generał? Bustera Keatona na Orkiestrę Symfoniczną. W prawykonaniu w Zwierzyńcu weźmie udział Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego, którą poprowadzi kompozytor.

 

ORKIESTRA SYMFONICZNA IM. KAROLA NAMYSŁOWSKIEGO

Najstarsza orkiestra w kraju o specyficznym pochodzeniu i rodowodzie chłopskim

4 listopada 1881 roku jest oficjalną datą założenia orkiestry, chociaż jej pierwszy koncert odbył się znacznie wcześniej - 24 grudnia w 1880 roku. Początkowo składała się ona wyłącznie z włościan wykształconych przez jej założyciela - Karola Namysłowskiego - stąd w nazwie "włościańska". Do roku 1939 zespół był finansowany przez rodzinę Namysłowskich, a po II wojnie światowej mecenat nad orkiestrą zaczęło przejmować państwo.

 

Nowy mecenas, w postaci Wydziału Kultury i Sztuki w Lublinie, wydał tuż po wojnie orkiestrze zezwolenie na występy publiczne z zastrzeżeniem, że w jej repertuarze nie znajdą się utwory jazzowe.

 

Jako jedyna taka orkiestra w kraju, złożona w dużej mierze z samorodnych talentów wyłowionych z różnych zakątków Roztocza, szybko zdobyła zasłużony rozgłos. Zapraszana na gościnne występy objechała z koncertami pół Polski, a następnie przemierzyła Europę, by zakończyć tournée występami w Kanadzie i USA. O muzycznych możliwościach Włościańskiej Orkiestry świadczy chociażby to, że gościnnie chętnie występowali z nią znakomici soliści: Bernard Ładysz, Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Paleczny, Jakub Jakowicz, Waldemar Malicki, Janusz Olejniczak.

 

Od 2008 roku zyskała status Orkiestry Symfonicznej. Aktualnie prowadzi ją dyrektor artystyczny i dyrygent - Tadeusz Wicherek. W swoim repertuarze orkiestra wychodzi od czasu do czasu poza kanon muzyki poważnej. Nowym doświadczeniem na tej drodze jest wykonanie muzyki na żywo do filmu "Generał" Bustera Keatona podczas 10. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Na tym wyjątkowym koncercie Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego poprowadzi autor partytury do tego filmu - Rafał Rozmus.