KINO ZNAD SEKWANY

35 KIELISZKÓW RUMU (35 rhums)

reż.: Claire Denis     
scen.: Claire Denis, Jean-Pol Fargeau                   
zdj.: Agnès Godard
muz.: Tindersticks
w.: Alex Descas (Lionel), Mati Diop (Joséphine), Nicole Dogue (Gabrielle), Grégoire Colin (Noé), Julieth Mars Toussaint (René), Jean-Christophe Folly (Ruben), Mary Pie (Lina), Eriq Ebouaney (Blanchard)prod.: Francja/Niemcy 2008 (100 min)

Nagroda specjalna jury na MFF w Gijón’2008

Wdowiec Lionel pracuje jako motorniczy i wychowuje samotnie Joséphine, która, zupełnie niewiadomo kiedy, dorosła i stała się atrakcyjną kobietą, powoli dostrzegającą, że jej dom to nie cały świat. Początkowo pochodzi do tego odkrycia z nieśmiałością, wciąż mocno trzymając się ojca. On zaś wierzy, że jej trwanie przy nim to samodzielna decyzja córki, a nie jego dyskretna zaborczość. Ale wystarczą drobne impulsy: za długie spojrzenie Lionela na barmankę, zbyt intymny taniec Joséphine z nieznajomym w barze i ich budowana wiele lat relacja oraz wzajemne zaufanie odsłaniają swoją kruchość i chwiejność. Tyle wystarczy, aby stabilność stała się częścią przeszłości, a dwójka bohaterów musiała sprostać przyszłości, dalece mniej idyllicznej.

 

BIAŁA NOC (Nuit blanche)

reż.: Frédéric Jardin
scen.:  Frédéric Jardin, Olivier Douyère, Nicolas Saada
zdj.: Tom Stern
muz.: Nicolas Errèra
w.: Tomer Sisley (Vincent), Serge Riaboukine (José Marciano), Julien Boisselier (Lacombe), Joey Starr (Feydek), Birol Ȕnel (Yilmaz), Laurent Stocker (Manuel)
prod.: Francja/Belgia/Luksemburg 2011 (100 min)

Dwóch mężczyzn planuje napad na kurierów przewożących torbę pełną kokainy. Skok udaje się połowicznie – narkotyki zostają wprawdzie przejęte, ale jeden z kurierów ginie. Szybko okazuje się, że bandyci to Vincent i Manuel, dwaj paryscy policjanci, od dawna uwikłani w brudne interesy.

 

KRAUL (Crawl)

reż.: Hervé Lasgouttes
scen.: Hervé Lasgouttes, Loïc Delafoulhouze
zdj.: Emmanuelle Le Fur
muz.: Rafael Ibanez DeGarayo
w.: Swann Arlaud (Martin), Anne Marivin (Corinne), Nina Meurisse (Gwen), Gilles Cohen (Jean), Jean-Marie Frin (ojciec)
prod.: Francja 2012 (95 min)

Ona jest pielęgniarką w ciąży z trzecim dzieckiem, niechcianym przez wiecznie zapracowanego męża. Jej brat to bezrobotny, pogubiony, stale popełniający drobne wykroczenia młodzieniec. Nie wiadomo, dlaczego zrezygnował ze studiów. Kradnie. Związał się z dziewczyną w ciąży, niepewną, kto jest ojcem nienarodzonego dziecka. Wartością filmu jest lakoniczny, wystudzony sposób opowiedzenia tej smutnej historii o zawiedzionych nadziejach i rozpaczliwej pogoni za nieosiągalnym szczęściem.

 

KTO WYGRA Z LOSEM (Qu’un seul tienne et les autres suivront)

reż.: Léa Fehner
scen.: Léa Fehner, Catherine Paillé
zdj.: Jean-Louis Vialard
muz.: Luc Meilland
w.: Farida Rahouadj (Zorah), Reda Kateb (Stéphane), Dinara Droukarova (Elsa), Pauline Etienne (Laure), Marc Barbé (Pierre), Vincent Rottiers (Alexandre), Julien Lucas (Antoine), Delphine Chuillot (Céline), Edmonde Franchi (matka Stéphane), Fraçoise Guiol (matka Laure), Zohra Benali (Fatiha)
prod.: Francja 2009 (120 min)

Stéphane, młodzieniec bez przyszłości – podobnie jak bez przeszłości – może zmienić swoje życie. Za cenę udania się do więzienia w roli sobowtóra, by dać wolność komuś innemu. Zohra, matka-Algierka, musi wybrać się do Francji, by przez spotkanie z mordercą syna uporać się z bolesną stratą. Laure, płocha nastolatka, dopiero za kratami więzienia będzie miała okazję przeżyć swą pierwszą miłość.

 

KURCZAK ZE ŚLIWKAMI (Poulet aux prunes)

reż.: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
scen.: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
zdj.: Christophe Beaucarne
muz.: Olivier Bernet
w.: Mathieu Amalric (Nasser-Ali Khan), Edouard Baer (Azraël), Maria de Medeiros (Faringuisse), Golshifteh Farahani (Irâne), Eric Caravaca (Abdi), Chiara Mastroianni (Lili dorosła), Mathis Bour (Cyrus), Enna Balland (Lili)
prod.: Francja/Niemcy/Belgia 2011 (93 min)

Nagroda krytyków filmowych na MFF w Dublinie’2012

Początkowo może wydawać nam się, że bohater filmu – słynny skrzypek Nasser Ali – cierpi z powodu kryzysu twórczego. Przyczyny kłopotów wirtuoza leżą jednak znacznie głębiej. Choć życie Nassera wydaje się uporządkowane i szczęśliwe, muzyk nieustannie zwraca się myślami ku przeszłości. Wszystko dlatego, że wciąż nie potrafi pogodzić się z klęską młodzieńczego uczucia.

 

OBRAZ (Le tableau)

reż.: Jean-François Laguionie                                
scen.: Jean-François Laguionie, Anik Leray                                            
muz.: Pascal Le Pennec      
głosy.: Jean Barney, Chloé Berthier, Julien Bouanich, Serge Faliu, Thierry Jahn, Jean-François Laguionie, Adrien Larmande, Jessica Monceau, Jeremy Prevost, Jacques Roehrich
prod.: Francja 2011 (76 min)

Oryginalność pomysłu tego niezwykłego filmu polega na tym, że malarz nie dokończył obrazu. W świecie stworzonym na płótnie dzieją się rzeczy typowe dla naszej rzeczywistości. Ci, co mają władzę, nie chcą się nią dzielić; „nie wstydźcie się, że jesteście lepsi!”. Trwa walka między Dokończonymi (postacie, które malarz skończył) a Niedokończonymi i Naszkicowanymi. W zamku Wielkiego Świecznika panuje nienawiść do Niedokończonych, którzy muszą uciekać i ukrywać się. Trwają prześladowania zakochanych w sobie Ramo i Claire. Nasi bohaterowie postanawiają odnaleźć malarza, by skłonić go do dokończenia dzieła. Pełna przygód wyprawa prowadzi ich w świat innych obrazów oraz do malarskiej pracowni.

 

PRZYSTOJNIAKI (Les beaux gosses)

reż.: Riad Sattouf
scen.: Riad Sattouf, Marc Syrigas
zdj.: Dominique Colin
muz.: Flairs, Riad Sattouf
w.: Vincent Lacoste (Hervé), Anthony Sonigo (Camel), Alice Trémolière (Aurore), Julie Scheibling (Laura), Robin Nizan-Duverger (Benjamin), Baptiste Huet (Loïc), Simon Barbery (Mohamed), Meryl Andreys (Camille), Noémie Lvovsky (mama Hervé), Irène Jacob (mama Aurore), Emmanuelle Devos (dyrektorka)
prod.: Francja 2009 (90 min)

Cezar’ 2010 za najlepszy debiut filmowy; nagroda Lumière’ 2010 za najlepsze debiuty aktorskie (V. Lacoste, A. Sonigo)

 Hervé, 14 lat, jest typowym nastolatkiem miotanym burzą hormonów, marzącym, żeby mieć dziewczynę, z zerowym powodzeniem u płci przeciwnej. Tym większe jest jego zaskoczenie kiedy pewnego dnia zaczyna go podrywać Aurore, najładniejsza dziewczyna z klasy. W otoczeniu znerwicowanej matki, nieśmiałych lub szpanerskich kolegów, zakompleksionych dziewczyn lub takich, które właśnie uczą się uwodzenia, targany sprzecznymi uczuciami Hervé stara się znaleźć swoje miejsce.

 

SEKRET AFRYKAŃSKIEGO DZIECKA (Le secret de l'enfant-fourmi)

reż.: Christine François                   
scen.: Christine François, Sophie Fillières, Gaëlle Macé, Maurice Rabinowicz 
zdj.: Dominique Colin, François Kuhnel
muz.: Jean-François Hoel
w.: Audrey Dana (Cécile), Robinson Stévenin (Didier Germain), Élie Lucas (Moussoko Lancelot), Yann Trégouët (Philippe), Gérard Hounou (żandarm), Fati Ganiki (matka Lancelota)
prod.: Francja 2011 (108 min)

Cécile, młoda Francuzka, rozstaje się z narzeczonym, który nieoczekiwanie postanawia zerwać zaręczyny i wyjeżdża do Afryki. Dziewczyna jedzie za nim, w nadziei, że może uda się wszystko naprawić. Trafia do północnego Beninu, gdzie Didier pracuje w misji humanitarnej. Nie podejrzewa, że zanim odzyska miłość, życie postawi przed nią zupełnie inne wyzwanie…

 

ŚNIEGI KILIMANDŻARO (Les neiges du Kilimandjaro)

reż.: Robert Guédiguian                 
scen. (na podst. powieści Victora Hugo): Robert Guédiguian, Jean-Louis Milesi         
zdj.: Pierre Milon
w.: Ariane Ascaride (Marie-Claire), Jean-Pierre Darroussin (Michel), Gérard Meylan (Raoul), Marilyne Canto (Denise), Grégoire Leprince-Ringuet (Christophe), Anaïs Demoustier (Flo), Adrien Jolivet (Gilles), Robinson Stévenin (komisarz), Julie-Marie Parmentier (Agnes)
prod.: Francja 2011 (107 min)

Silver Spike oraz nagroda publiczności na MFF w Valladolid’2011

Michel jest związkowcem, a doki w których pracuje, mają się coraz gorzej. Zorganizowana zostaje loteria, a jej "wygrani" pożegnają się z pracą. Michel dorzuca do puli również swoje nazwisko, choć jako reprezentant związków nie musiał tego robić. Razem z dziewiętnastoma innymi mężczyznami zostaje zwolniony. Zaczyna doskwierać mu nuda związana z przedwczesną emeryturą. Dzieci i znajomi, żeby uczcić jego rocznicę ślubu, zrzucają się na wycieczkę do Afryki. Niestety odłożone pieniądze i bilety zostają skradzione przez  byłego współpracownika z doków.

 

ZAMIESZKAJMY RAZEM (Et si on vivait tous ensemble)

reż.: Stephane Robelin
scen.: Stephane Robelin
zdj.: Dominique Colin
muz.: Jean-Philippe Verdin
w.: Guy Bedos (Jean Colin), Daniel Brühl (Dirk), Geraldine Chaplin (Annie Colin), Jane Fonda (Jeanne), Claude Rich (Claude Blanchard), Pierre Richard (Albert), Bernard Malaka (Bernard), Camino Texeira (Maria)
prod.: Francja/Niemcy 2011 (96 min)

Komedia jest poświęcona grupie przyjaciół, byłych aktywistów, hipisów i weteranów ’68 r., którzy po przekroczeniu wieku emerytalnego decydują się założyć coś w rodzaju komuny. Nie oglądając się na wątpliwej jakości pomoc socjalną, upokorzenia szpitalne, wymuszoną opiekę najbliższej rodziny, biorą stery losu w swoje ręce i zamieszkują pod jednym dachem. Dla dwóch pań (Jane Fonda, Geraldine Chaplin) oraz ich partnerów: romantyka (Guy Bedos), seksoholika (Claude Rich) i zapadającego na chorobę Alzheimera (Pierre Richard) będzie to powrót do wymarzonej utopii, sentymentalna podróż do krainy wiecznej rebelii, w której na starość trzeba zaprowadzić porządek i dokonać życiowego bilansu.