SEANS Z ...

Konradem  Szołajskim 

OPROWADZĘ WAS PO MOIM ŚWIECIE

reż.: Konrad Szołajski         
scen.: Konrad Szołajski
zdj.: Kamil Król
muz.: Dariusz Żebrowski
prod.: Polska 2003 (10 min)

W żelbetonowej, hermetycznie zamykanej kopule, przykrytej zielenią, znajduje się świątynia i tysiące krypt. Kurhan na małej powierzchni może pomieścić do tysiąca wiernych i do 10 tysięcy ciał. Ma być formą współczesnej świętej góry przodków, wspólnotą rodzinnych grobów i czuwających przy nich żyjących. Twórcą tej idei i jej praktycznym wykonawcą jest ksiądz Stanisław Fijałek, proboszcz parafii Karniowice. Chce on w ten sposób nawiązać do tradycji krypt kościelnych, tyle że teraz dostępnych wszystkim. Film zrealizowano w jednym długim ujęciu, z montowaną jedynie ścieżką dźwiękową.
FILMPOLSKI.PL

 

PANI OD SEKSU

reż.: Konrad Szołajski         
scen.: Konrad Szołajski
zdj.: Bogdan Stachurski
muz.: Małgorzata Przedpełska-Bieniek
lektor: Lucjan Szołajski
prod.: Polska 1998 (31 min)

Kiedy rozporządzenie ministra edukacji z 21kwietnia 1998 roku, na podstawie ustawy "O planowaniu rodziny, obronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”, wprowadziło do szkół podstawowych i ponadpodstawowych przedmiot "Wiedza o życiu seksualnym człowieka", Bożena Gwizdek - szkolny pedagog w liceum w Zawierciu - zdecydowała, że będzie uczyła tego przedmiotu. Wprawdzie udział uczniów w lekcjach nie jest obowiązkowy i nie ma wpływu na promocję, ale w takiej sytuacji nauczyciel może mieć tym większą satysfakcję z zajęć. Ma gwarancję, że przychodzą na nie uczniowie rzeczywiście zainteresowani wiedzą z tej dziedziny, choć oczywiście nie wszyscy - tylko ci, których rodzice wyrazili na to zgodę. To samo rozporządzenie wymaga jednak od nauczycieli "Wiedzy o życiu seksualnym człowieka" odpowiedniego przygotowania - co najmniej odbycia specjalistycznego kursu. Pani Bożena musi więc odbyć kurs. Uczestniczy w warsztatach wychowania seksualnego "Odczarowanie tabu", przygotowanych przez psycholog Ewę Kustwan-Mruz, testujących zdolność pedagogów do prowadzenia zajęć z kontrowersyjnego przedmiotu. Autor filmu towarzyszy "pani od seksu" podczas lekcji w szkole i zajęć warsztatowych, w których uczestniczy z grupą nauczycieli, którzy podjęli taką samą decyzję jak ona. Sekwencje filmu nakręcone w obu miejscach skłaniają do refleksji i nieodpartego wniosku, że "Wiedza o życiu seksualnym człowieka" jest potrzebna. Nie wiadomo, jakie będą dalsze losy tego przedmiotu, pani Bożena jest jednak zdeterminowana: będzie przekazywała wiedzę z tej dziedziny tym, którzy będą chcieli się z nią spotykać. Doświadczenia, które dotąd zdobyła, przekonują ją, że tak właśnie trzeba postąpić.
FILMPOLSKI.PL

 

UWODZICIELE

reż.: Konrad Szołajski         
scen.: Konrad Szołajski
zdj.: Michał Ślusarczyk
muz.: Dariusz Żebrowski
prod.: Polska 2010 (49 min)

Wyobraźmy sobie, że Casanova lub Don Juan stają się profesorami szacownej uczelni, na której wykłada się teorię i praktykę... uwodzenia. Czy może ono stać się dyscypliną naukową? Pewnie niebawem tak. Dziś jest już bowiem przedmiotem poważnych szkoleń, za które zainteresowani nauką płacą niemałe sumy... Film prezentuje fenomen szkół uwodzenia poprzez obserwację przykładowego obozu treningowego, na którym trener wpaja swym podopiecznym techniki zdobywania kobiet. Czy teoria przekłada się na praktykę? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają nam zrealizowane przy pomocy ukrytych kamer zdjęcia z galeri handlowych oraz nocnych klubów. Techniki uwodzenia są, jak twierdzą ich krytycy, niezdrowym elementem skomercjalizowanej, spauperyzowanej kultury i mogą ponoć nawet okaleczać stosujących je mężczyzn. Ułatwiają im szybkie zdobywanie partnerek seksualnych, ale czy w konsekwencji nie utrudniają budowania trwałej relacji emocjonalnej, czyli związku opartego na miłości? Obserwując widoczne w życiu prywatnym bohaterów efekty szkolenia, film stara się dociec czy uczniowie obozów uwodzenia więcej zyskują czy jednak więcej tracą podejmując naukę na tego typu treningach.
FILMPOLSKI.PL

 

GRUBA DO ŁÓŻKA, CHUDA NA BAL

reż.: Konrad Szołajski
scen.: Konrad Szołajski
zdj.: Piotr Piesiak
muz.: Dariusz Żebrowski
prod.: Polska 2006 (50 min)

Tytułowa konstatacja to zdanie często wypowiadane przez bohaterki filmu, próbujące ułożyć sobie życie w społeczeństwie, które niezbyt dobrze znosi odmieńców. Pomaga im w tym - prowadzona przez jedną ze szczęśliwych "Puszystych" - strona internetowa, niekonwencjonalny poradnik dla otyłych, podający recepty dotyczące wszelkich dziedzin życia - od mody przez zdrowie, po rekreację i seks.
FILMPOLSKI.PL

 

SZTUKA KOCHANIA WEDŁUG WISŁOCKIEJ

reż.: Konrad Szołajski         
scen.: Konrad Szołajski
zdj.: Jan Paweł Pełech
muz.: Dariusz Żebrowski
prod.: Polska 2001 (21 min)

Ta książka stała się wydarzeniem społecznym i wydawniczym. Kobiety i mężczyźni otrzymali swego rodzaju podręcznik, który uczył, jak osiągać satysfakcję ze współżycia, a nawet czerpać z niego radość. Książka w pirackiej postaci trafiła na bazary wcześniej niż do księgarń. Wkrótce stała się też przedmiotem dowcipów i tematem satyrycznych tekstów. A przecież była publikacją cenną, torującą drogę oświacie seksualnej, uświadamiającą kobiecie istotę jej płci i prawa w związku małżeńskim. Mężczyźnie zaś dostarczyła wiedzy o partnerce i jej potrzebach. Po latach, Michalina Wisłocka przygotowującej się do ślubu wnuczce udziela rad i odpowiada na jej pytania, opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach emocjonalnych, erotycznych i zawodowych, które legły u podstaw "Sztuki kochania". Walkę o wprowadzenie książki na rynek wspominają jej wydawcy. Michalina Wisłocka przeżyła wielką miłość, lecz był to związek, który w sferze fizycznej nie dał jej satysfakcji, a nawet sprawił przykrość. Jako ginekolog także spotykała w swoim gabinecie kobiety cierpiące w małżeństwie. W końcu jednak trafiła na mężczyznę, który niejako ją obudził, odsłonił przed nią seks, sprawił, że po latach nieudanego współżycia zaczęła z niego czerpać ogromne bogactwo przeżyć. On też uświadomił jej, że "polskie baby" są w dziedzinie seksu niewykształcone. Postanowiła to zmienić. Napisała "Sztukę kochania".
FILMPOLSKI.PL

 

I BÓG STWORZYŁ SEKS

reż.: Konrad Szołajski         
scen.: Konrad Szołajski
zdj.: Michał Ślusarczyk
muz.: Wojciech Bronakowski
prod.: Polska 2011 (51 min)

 Teresa i Jan, Ania i Maciej oraz Iwona i Leszek - trzy pary na różnych etapach związku, które łączy jedno - żarliwa wiara w Boga. Nakazy religii katolickiej czasami trudno pogodzić z rosnącym napięciem erotycznym, a niewiedza na temat co małżonkom wolno, a czego nie, prowadzi często do frustracji. Przewodnikiem par po świecie seksu jest kapucyn, ojciec Ksawery Knotz, który od blisko dziesięciu lat zajmuje się problemami małżeństw. Ojciec Knotz jest redaktorem portalu internetowego skierowanego do katolików, którzy potrzebują porad seksualnych i odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z seksem, wydał też kilka książek na ten temat. Jego poglądy, choć dla wielu kontrowersyjne, są zgodne ze stanowiskiem polskiego episkopatu i nauką Kościoła katolickiego. Film dokumentalny w reżyserii Konrada Szołajskiego prezentuje ojca Ksawerego i trzy zaprzyjaźnione z nim pary. Realizatorzy obserwują je w codziennym życiu, śledząc relacje między małżonkami oraz ich codzienne aktywności. Ekipa towarzyszy bohaterom również podczas prowadzonych przez ojca Ksawerego Knotza rekolekcji, w czasie których wierzący katolicy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z życiem seksualnym i czerpią z doświadczenia innych. „I Bóg stworzył seks” stawia także pytanie o miejsce nauki Kościoła w życiu codziennym jego członków. To również wolny od niepotrzebnych zahamowań, a jednocześnie taktowny i delikatny portret wierzących Polaków próbujących pogodzić fizyczne potrzeby miłości z wymaganiami wiary katolickiej.
FILMPOLSKI.PL

 

GŁOSY

reż.: Konrad Szołajski         
scen.: Konrad Szołajski
prod.: Polska 2012 (36 min)

Do podróży w czasie zaprasza reżyser Konrad Szołajski autor filmów dokumentalnych o intrygujących zjawiskach współczesności, takich jak "Good Morning, Lenin!", "UWOdziciele", "I Bóg stworzył seks...". Dokumenty te cechuje podejmowanie tematów uważanych za tabu i pełen ciepłego humoru, a czasem gryzącej ironii stosunek do bohaterów.

 

GOOD MORNING, LENIN!

reż.: Konrad Szołajski         
scen.: Konrad Szołajski
zdj.: Michał Ślusarczyk, Ewa Żukowska, Michał Jaskulski, Tomasz Nowak
muz.: Dariusz Żebrowski
prod.: Polska 2009 (49 min)

Nazywam się Katherine Jones. Mieszkam we Włoszech ze swoim partnerem Giandomenico. Mamy dwoje dzieci. Z domu wyniosłam pragnienie równości i wielką miłość do przywódców komunistycznych: Lenina, Trockiego, Engelsa. Ale nie Stalina – tak przedstawia się w „Good morning, Lenin" jedna z bohaterek, która wraz z mężem i dwójką dzieci przyjechała na wycieczkę do Polski. Chcą posmakować komunistycznej utopii. W programie m.in. przejażdżka trabantem, wizyta w barze mlecznym oraz wiejskim gospodarstwie, gdzie można wcielić się w przodownika pracy i postawić mur z cegieł lub zaorać pługiem pole. A przede wszystkim wyprawa do Nowej Huty, która miała być spełnieniem socjalistycznych marzeń o idealnym mieście robotników.